Súťaž! Máte problém otehotnieť?

12
Pexels

V zdravom tele, zdravý duch. Toto heslo sa spája najmä s telom ženy v čase, keď sa snaží otehotnieť alebo o tomto významnom kroku uvažuje. V prípade, že to nejde podľa plánu, je na mieste sa zamyslieť nad možnými zdravotnými komplikáciami, ktoré môžu byť príčinou. To, aký vplyv na tehotenstvo môže mať problém so štítnou žľazou, nám priblížil MUDr. Peter Vaňuga, PhD., primár Endokrinologického centra.

Mnoho zdravotných problémov v nás drieme a v plnej sile sa prejavia často v tom najnevhodnejšom období. Ak na sebe pozorujete prejavy v podobe nadmernej únavy, nevládnosti, sklonu k priberaniu či zimomravosti, zvýšeného vypadávania vlasov, alebo lomivosti nechtov, vedzte, že príčinou môže byť nedostatočná činnosť štítnej žľazy (hypotyreóza).

Zaujímavosťou je, že ochorenie štítnej žľazy býva 10-krát častejšie u žien než u mužov. Tento fakt pridáva na relevancii správneho fungovania štítnej žľazy, ak sa snažíte otehotnieť. „Tvorba protilátok proti štítnej žľaze bola zaznamenaná u 4 % mladých žien, v staršej populácii sa vyskytuje dokonca v 15 – 20 %,“ upresňuje endokrinológ. Ak by sme mali zjednodušene povedať, akú úlohu zohrávajú hormóny štítnej žľazy v ľudskom tele, mohli by sme to zhrnúť nasledovne – spaľovať živiny a vytvárať energiu.

Pexels

Problém so štítnou žľazou a jej vplyv na tehotenstvo
Najčastejšou príčinou vzniku poruchy štítnej žľazy býva porucha imunity v zmysle tvorby tzv. autoprotilátok proti štítnej žľaze – organizmus si myslí (obdobne ako napríklad pri infekcii spôsobenej baktériami či vírusmi), že štítna žľaza je jej nepriateľom, preto tieto protilátky majú za úlohu ničiť štítnu žľazu.

Neriešenie tohto problému spôsobuje zhoršenie kvality života a ovplyvňuje aj funkčnosť iných orgánov, ako napr. zvýšenie tukov, resp. cholesterolu, spomaľuje sa srdečný rytmus, môže sa zvyšovať krvný tlak. „U žien býva často predlžovanie až výpadok menštruačného cyklu. U tehotných býva zvýšený sklon k vzniku tehotenskej cukrovky. Zapríčiňuje to aj celkový problém s otehotnením, pretože to súvisí s ovplyvňovaním ovulácie,“ hovorí MUDr. Peter Vaňuga, PhD a dodáva: „aj pri zachovanom pravidelnom menštruačnom cykle nemusí dochádzať k ovulácii, teda vypusteniu vajíčka z vaječníka v správny čas alebo vôbec. Okrem toho hormóny štítnej žľazy zohrávajú dôležitú úlohu aj pre vývoj plodu najmä v prvej tretine tehotenstva, kedy je budúci potomok úplne závislý na prísune živín a energie od matky. Nepoznaná hypotyreóza môže spôsobiť zhoršenie vývoja plodu až potrat. Gynekológ o tejto skutočnosti vie, preto skríningové vyšetrenie zamerané na nedostatočnú činnosť štítnej žľazy je zahrnuté nielen u tehotných, ale aj u žien s problémom otehotnieť.“

Prírodné riešenie na problém so štítnou žľazou
„Okrem štandardnej liečby hypotyreózy v zmysle podávania samotného hormónu štítnej žľazy (liečbu určuje endokrinológ), môže stav nedostatočnej činnosti štítnej žľazy priaznivo ovplyvniť kombinácia selénu a myo-inozitolu, ktorý patrí do skupiny vitamínov B. V prípade počínajúcej hypotyreózy môže užívaním danej kombinácie dôjsť k normalizácii funkcie štítnej žľazy. Pravidelným užívaním doplnku výživy v danej kombinácii počas 3 až 6 mesiacov u žien s poruchou menštruačného cyklu môže dôjsť k obnove pravidelnosti a u vysokého percenta žien aj k obnove ovulácie, teda k možnosti úspešného otehotnenia. Prípravok kombinácie selénu a myo-inozitolu môže odporučiť každý lekár (bez obmedzenia odbornosti) a bez potreby vystavenia receptu,“ odporúča endokrinológ.

Náš tip:
Výživový doplnok MYOSITOL (16 EUR/30 tabliet) s obsahom myo-inozitolu a selénu. Selén prispieva nielen na správne fungovanie štítnej žľazy, imunitného systému, udržiavaniu zdravých vlasov a nechtov, ale aj k ochrane buniek pred oxidačným stresom a správnej spermatogenéze.

Myo-inozitol sa vyskytuje v niektorých potravinách ako sú pomaranče, fazuľa, melóny cantaloupe. Selén obsahujú para orechy, slnečnicové semená, tuniak, moriak, kuracie prsia a vajcia. Pri nedostatku vitamínu a minerálu alebo ich zvýšenej potrebe nie sme schopní prijať dostatočné množstvo z jednotlivých potravín, pretože sú buď rôznorodé a ťažko kombinovateľné alebo sa vitamíny a minerály počas tepelnej úpravy znehodnotia.

Súťaž: napíšte dole do komenára, ako sa môže prejavovať znížená funkčnosť štítnej žľazy. Päť z vás 5.7. vyžrebujem

12 KOMENTÁRE

  1. prejavuje sa prostredníctvom nadmernej únavy, nevládnosti, sklonu k priberaniu či zimomravosti, zvýšeného vypadávania vlasov, alebo lomivosti nechtov

  2. zvýšená únava, ospanlivosť
    prudké zvýšenie telesnej hmotnosti
    zvýšená citlivosť na chlad (neustály pocit studených končatín)
    spomalenie srdcovej frekvencie, – vnútorný nepokoj (nervozita, podráždenosť)
    poruchy menštruačného cyklu u žien (problémy s otehotnením) alebo impotencia u mužov
    suchá pokožka, pomalý rast vlasov i nechtov (vlasy nadmerne vypadávajú)
    problémy so sústredením a vnímaním (človek sa cíti ako „v spomalenom filme“)

  3. Prejavuje sa v podobe nadmernej únavy, nevládnosti, sklonu k priberaniu či zimomravosti, zvýšeného vypadávania vlasov, alebo lomivosti nechtov,problemy s oehotnenim.

  4. prejavuje sa prostredníctvom nadmernej únavy, nevládnosti, sklonu k priberaniu či zimomravosti, zvýšeného vypadávania vlasov, alebo lomivosti nechtov

  5. prudké zvýšenie telesnej hmotnosti
    zvýšená citlivosť na chlad (neustály pocit studených končatín)
    spomalenie srdcovej frekvencie, – vnútorný nepokoj (nervozita, podráždenosť)
    poruchy menštruačného cyklu u žien (problémy s otehotnením) alebo impotencia u mužov
    suchá pokožka, pomalý rast vlasov i nechtov

  6. Pocit unavy ,oslabenie a spomalenie metabolizmu ,zla znasanlivost chladu ,priberanie na vahe, porucha funkcie kože a v neposlednom rade problémy s otehotnenim.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.