Práca v domácej dielničke si vyžaduje zdatnú mužskú silu. Sú však situácie, pri ktorých im konkurujú už aj ženy. Bez väčších problémov sa konfrontujú s prácou na záhrade, s čistením a lakovaním okolo domu alebo s dofúkaním kolies a hračiek. Zväčša ide o prácu pod tlakom, ktorý vyvíjajú špičkové kompresory. Ako sprehľadniť ich funkciu?
Aké kompresory sú dostupné?
Typ kompresora najčastejšie vymedzujeme na základe spôsobu stláčania vzduchu a prvotného účelu. V prípade, že práce okolo domu patria k vašim ojedinelým, takpovediac „k ženským“ záľubám, postačí vám opatriť si jednoduché kompresory na dofukovanie. Sú to modely bez zásobníkov využívané na nenáročnú prácu s pneumatikami, nafukovacími bazénikmi či loptami.
Veľmi sa neoplatí špekulovať ani pri investíciách do kvalitných a všestranných kompresorov. Určite sa okolo každého domu nájde prácička pri nevyhnutnom pripojení náradia. Za takých okolností už manipulujeme s kompresormi s tlakovou nádobou. Tá funguje na zásobovanie stláčaným vzduchom. V prípade, že náradie častejšie obmieňate, je náročné odhadnúť najvhodnejšiu kapacitu nádoby.
Radšej ale predpokladať intenzívnejší odber vzduchu a pripraviť si kompresor s objemom nádrže 200 l a viac pri výdaji 400 – 800 l/min.
Aj toto prináša práca s kompresorom!
Ženy si prácu v dielni vyberajú rozdielne než muži. Vyhovujú im bezpečnejšie, čisté a nehlučné činnosti. Preto si obzvlášť dlhšie zvykajú na prácu s kompresorom. Nech sa ale nemýlia, že vzduch stláčaný pod piestom bude „tichší“ než pri skrutkových modeloch.
Pokojne si zaobstarajte piestové kompresory – patria k menším, lacnejším a ľahšie premiestniteľným. Viac sa teda prikláňajú „na stranu žien“ a dobre adaptujú na ešte len záučnú či prerušovanú prevádzku. Ako stvorené pre citlivejšie pohlavie!
Zdroj obrázku: Dmitry Markov152 / Shutterstock.com
[…] V interiéri si dávajte pozor na nábytok pri stene, prípadne siahajúci po strop miestnosti. Ak sa totiž opiera o stenu, nemôže tadiaľ prúdiť vzduch, čo vedie k vyššej vlhkosti vzduchu a tvorbe plesní. Na začiatku zasiahnu plesne len niektoré miesta a vytvoria na nich mokré fľaky, o niečo tmavšie ako farba steny. Časom však prerastú do súvislých plôch. Myslite však na to, že plesne sa rozširujú nie len po ploche stien, ale idú aj do hĺbky. Dôsledkom je opadávanie farby alebo omietky a neskôr aj trvalé poškodenie muriva.Čítajte tiež: Aké je využitie kompresorov v domácnosti? […]