Má vaše jedlo dostatok týchto 5 živín?

1
Cuketa

Jeme veľa potravín, ktoré sú chudobné na živiny. Prijímame veľa kalórií z jedla, ktoré je preplnené tukmi a cukrami. A súčasne majú minimum dôležitých vitamínov a minerálov. A zároveň nejeme dosť ovocia a zeleniny, ktoré sú jedným z najbohatším zdrojov vitamínov a minerálov.

Pretože veľa z nás nekonzumuje dostatok mliečnych výrobkov, chýba nám vápnik a vitamín D. Jete všetko, čo vám zabezpečí dostatočný príjem týchto piatich živín?.

5 základných živín

Kyselina listová


Prečo ju potrebujete:
Kyselina listová (folová), vo forme, v ktorej sa nachádza v potravinách. Je jeden z 8-mich B vitamínov, ktorý je potrebný pre tvorbu a údržbu buniek, najmä počas ich rýchleho rastu. Ženy by ju mali v odporúčanom množstve konzumovať aj pred aj počas tehotenstva. Kyselina listová je takisto prítomna pri tvorbe genetického materiálu ako aj červených krvinkách, vďaka ktorým prúdi kyslík do celého tela.

Foto: http://www.pexels.com

Kde ju nájdete:
Slovo folic pochádza z latinského slova folium, čo znamená list. Tento vitamín je bohato obsiahnutý v listovej zelenine. Môžete ju takisto nájsť aj v špargli, brokolici, avokáde či citrusovom ovocí, ako aj v orechoch a fazuli.

Vitamín A


Prečo ho potrebujete:
Kľúčovou funkciou vitamínu A je podporovať dobrý zrak. Je to kľúčovým hráčom pri prenose elektrických signálov z očí do mozgu. Vitamín A podporuje zdravú pokožku a hlienové membrány, ktoré nám slúžia ako ochrana pred infekciami. Takisto podporuje reprodukčné a imunitné funkcie nášho systému.

Foto: http://www.pexels.com

Kde ho nájdete:
V aktívnej forme (ktorú telo dokáže ihneď využiť) môžeme vitamín A nájsť v niektorých živočíšnych produktoch ako je pečeň, vajcia a maslo. Mnoho ľudí získava veľké množstvo vitamínu A vo forme betakaroténu, ktorý dodáva mnohému ovociu a zelenine tmavozelenú, žltú a oranžovú farbu.

Telo dokáže ľahko premieňať betakarotén na jeho aktívnu formu v podobe vitamínu A. Betakarotén môžeme nájsť v mnohých farebných potravinách ako napríklad v mrkve, tekvici, broskyni, marhuli, papáji, sladkých zemiakoch, listovej zelenine a brokolici.

Živiny

Vápnik


Prečo ho potrebujete:
Vápnik je jeden z najviac zastúpených minerálov v našom tele. Takmer všetok je uchovaný v našich kostiach a zuboch. Mnoho ľudí vie, aký je vápnik dôležitý pre udržovanie zdravých tkanív, ale je dôležitý aj inde.

Vápnik hrá podstatnú úlohu pri svalových kontrakciách, prispieva k regulácií činnosti srdca a pomáha bunkám komunikovať v našom nervovom systéme.

Kde ho nájdete:
Mnoho ľudí hľadá vápnik najmä v mliečnych produktov – ktoré síce sú najbohatším zdrojom vápnika – no môžete ho nájsť aj v listovej zelenine, tofu, fazuli či mandliach.

Vitamín D


Prečo ho potrebujete:
Vitamín D stimuluje absorpciu vápnika a fosforu z tráviaceho traktu. Je dôležitý pre telo pri tvorbe a udržiavaní zdravých zubov a kostí. Vitamín D je takisto nevyhnutný pre správne fungovanie svalov a podporuje imunitný systém.

Kde ho nájdete:
Vitamín D je označovaný ako ,,slnečný vitamín”. Telo si ho dokáže vytvoriť v pokožke, ak je dostatočne dlho vystavené slnku. Avšak, mnoho ľudí nemôže resp. nechce byť vystavených slnečnému žiareniu z rôznych dôvodov (životný štýl, používanie ochranných prostriedkov), ktoré neumožňujú jeho dostatočnú tvorbu. Je iba zopár potravín, ktoré sú prirodzeným zdrojom vitamínu D.

Ide najmä ryby s vysokým obsahom tuku, vaječné žĺtky a pečeň, čo je dôvod, prečo môže byť mlieko hodnotným zdrojom.

Živiny – Draslík


Prečo ho potrebujete:
Draslík pomáha centrálnej nervovej sústave posielať impulzy naprieč celým telom. Aj vďaka draslíku si udržujeme zdravý krvný tlak a pomáha nám efektívne získavať energiu z prijatého jedla. A všetky svaly, vrátane srdcového svalu potrebujú draslík pre správnu činnosť.

Kde ho nájdete:
Najlepším zdrojom draslíka v ovocí sú melóny, banány, avokádo, marhule, citrusové ovocie a jahody. Najvyšší obsah draslíka v zelenine obsahujú paradajky, mrkva, špenát a brokolica. Mlieko spolu s vápnikom a vitamínom D je takisto dobrý zdroj draslíka.

Susan Bowermanová, konzultantka spoločnosti Herbalife

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.