Moje tipy pre imunitu a krajší, zdravší život

5

Imunita zabezpečuje obranu tela voči vonkajším aj vnútorným škodlivinám. Tak sa správa imunita, keď je v poriadku. Ak nie je, môžu sa u nás vyskytovať rôzne alergické prejavy, ekzémy a rôzne choroby.

Imunita sa tiež môže obrátiť proti vlastnému telu a v takom prípade vyvoláva napríklad reumatoidnú artktitídu, zápal štítnej žľazy či čriev.

Poruchy imunity sú základom vzniku civilizačných chorôb

Zmenil sa náš životný štýl, výživa a celkovo životospráva. Imunita má veľa nepriateľov, pričom k tým najdôležitejším patria nedostatok vitamínov a minerálov, rafinovaný cukor, alkohol, fajčenie, stres, zlý spánok a nedostatok pohybu. V čase pandémie koronavírusu sa potvrdilo, že vážnejší priebeh majú ľudia s pridruženými ochoreniami, ktorých hlavným menovateľom je nadváha.
Čítajte tiež: 10 tipov ako si posilniť imunitu a udržať psychickú pohodu

Čo by sme mali robiť, aby sme získali zdravú imunitu a chránili sa tak nielen pred civilizačnými chorobami, ale aj tými sezónnymi, ako je v prípade zimných mesiacov nádcha či chrípka?


Tu sú moje rady, ktoré som vyskúšala na vlastnej koži. Verte mi, že pri niektorých to na začiatku nebolo jednoduché. Kým totiž urobíte z rozhodnutia návyk a potom zvyk, prejde nejaký čas, ktorý si vyžaduje vašu výdrž a odhodlanie.
Čítajte tiež: Aký je rozdiel medzi nádchou a chrípkou?

Zdravšie sa stravujte

Vyhoďte všetky polotovary, konzervované potraviny, sladké jedlá a nahraďte ich potravinami, ktoré obsahujú vitamíny, minerály, stopové prvky, vlákninu a ďalšie zdraviu prospešné látky. Nezabudnite na čerstvé ovocie a zeleninu. To, čo konzumujeme sa začína v obchode, preto si napíšte nákupný zoznam. Vynechajte z neho doteraz používané nezdravé potraviny. Jedlo sa dá pripraviť aj zdravšie a chutne.


Imunita miluje pohyb. Hýbte sa!


Kúpili ste sebe alebo svojim deťom elektrickú kolobežku? Vyhoďte ju alebo ju niekomu darujte. Naše telo je stvorené pre pohyb a každá takáto pomôcka nám bráni v hýbaní sa. Aj v čase, kedy sú zatvorené fitness centrá, nehľadajte výhovorky, ale spôsoby, ako to ide.

Ak neviete cvičiť online, vyskúšajte napríklad knihu Začni cvičiť s POHYBom pre ženy, kde nájdete cviky pre začiatočníkov. Ak potrebujete nakopnúť, siahnite po novinke od Maroša Molnára, trénera Extrémnych premien a Lucie Čarnej s názvom Gauč alebo šťastie?Inak, k tomu, aby ste rozhýbali telo, niekedy stačí aj trochu rezkejšia prechádzka. A to sa dá aj v hmle a dokonca v daždi. Pod dáždnikom si pritom môžete spievať tanec v daždi. A ak sa vôbec neviete namotivovať k prechádzke, kúpte si psa. Ja mám dvoch a „povinná“ hodinová prechádzka ráno a ďalšia hodinová večer je povinnosťou.

Môj tip: Ak je vonku škaredo, kedy by ste ako sa hovorí nepustili von ani psa, premôžte sa. Dobre sa oblečte a choďte sa prejsť. Proste to urobte.

Imunita sa rada smeje. Smejte sa!


Nepotrebujete byť šťastný, predtým ako sa začnete smiať. Vaša duša vás bude nasledovať, keď sa jej rozhodnete ukázať smer. Keď sa smejeme mozog vyplavuje endorfíny – hormóny šťastia. Stresové hormóny klesajú, zrýchľuje sa látková výmena. Odbúravajú sa tuky, zrýchľuje krvný obeh, zvyšuje sa kapacita pľúc, posilňuje brušné svalstvo. Počas smiechu tiež rozvíjame pravú mozgovú hemisféru – kreativitu a intuíciu.
Čítajte tiež: Smejte sa! Vaša duša sa pridá

Môj tip: Najprv som si pripadala trápne, keď som sa nasilu smiala. Dokonca som si nalepila na kúpeľňové zrkadlo lístok s nápisom: Usmej sa. Dnes, po nejakom čase to už robím automaticky. Ráno vstanem a usmejem sa v ústrety novému dňu.
K tomu, aby sa vaše sny zmenili na realitu a používali k tomu správne afirmácie, použite afirmačné sviečky.

Obsahujú šamanské bylinky, šamansky nabitý kameň, sú ekologické, bez farbív a s krásnymi vôňami. Ak aj hľadáte originálny darček, verte, že http://samanskesviecky.sk sú to pravé a každému tým urobíte radosť.

Tunika: www.lovercolors.sk

Imunita miluje psychohygienu. Nájdite si koníčky!

Mnoho žien sa vo svojom živote „stratí“ a to len preto, že nedokážu efektívne tráviť svoj voľný čas. Alebo sa naháňajú len za prácou, doma ich čaká rodina, takže voľno neprichádza do úvahy. Nájdite si ho. Vyhraďte si čas len pre seba. Dohodnite sa s rodinou, že dvakrát do týždňa budete chodiť na yogu a počas tohto času sa o deti postará manžel.

Doma nemusí byť nutne upratané

Na mladšie dieťa môže dohliadnuť aj staršie a naozaj nemusíte mať doma perfektne upratané, keď vaša duša trpí. V živote ženy príde určitý vek, kedy sa začne pozerať späť. Deti budú preč z domu a ona zrazu zistí, že nemá čo so svojim voľným časom. Aj vtedy si môže nájsť rôzne koníčky, no prečo si tieto chvíle nedopriať aj predtým?

Môj tip: Mám doma troch chlapov, ktorých som naučila sa o seba vzájomne postarať, keď som večer na yoge či pilatese. Ten starší niekedy nechá vyhrať toho mladšieho v Monopoloch, no vždy je to „nervák“. Až taký, že manžel radšej odíde pozerať svoj obľúbený seriál do detskej izby. No a vrátila som sa k môjmu najväčšiemu koníčku, ktorým sú kone. Keď som bola dieťa, rodičia mi tento šport zakázali kvôli zlým známkam z matematiky. Nakoniec ma život zaviedol k humánnym vedám, kde som tú „matiku“ vôbec nepotrebovala.

Kone mi však chýbali. Milujem tie tiché rána, ktoré trávim s mojim miláčikom pri jeho čistení a sedlaní. A potom každý aj ten najmenší pokrok, ktorý sa mi pri tréningu na drezúru podarí.

Môj tip: Mám ešte jedno hobby a tým je maľovanie. Nie je to však len o technikách a maľovaní samotnom, ale aj o trávení dvoch hodín vo svojom flow sústredení sa len na postupný proces vzniku obrazu v skvelej rovnako naladenej spoločnosti.

Imunita miluje doplnky výživy


Vitamín C by mal byť chladnom období základom. Ide o silný antioxidant, ktorý má zásadný vplyv na zdravie človeka. Získate ho z ovocia a zeleniny, nie vždy však tento príjem stačí. Na druhej strane, nedá sa ním predávkovať, takže vitamínu C nie je nikdy dosť.

Ďalší veľmi dôležitý vitamín je D. Dáva nám ho najmä slnečné svetlo a tiež rôzne druhy potravín. Viaceré štúdie naznačujú, že tento vitamín znižuje riziko vzniku respiračných ochorení, vrátane COVID 19. Jeho správne hodnoty v krvi navyše napomáhajú predchádzať osteoporóze. Pre pokrytie vitamínových a minerálnych potrieb človeka je však dnes potrebná konzumácia väčšieho množstva ovocia a zeleniny v porovnaní s množstvom, ktoré bolo postačujúce pred približne 30 rokmi.

Vitamíny, minerály, stopové prvky a ďalšie telu prospešné látky obsahujú okrem potravín, ovocia a zeleniny aj rôzne doplnky stravy a najmä v období, kedy je ľudský organizmus vystavený teplotným výkyvom a vírusom, je vhodné imunitu podporiť a doplniť chýbajúce vitamíny či minerály.

Môj tip: Aj počas diétneho programu, môžete užívať Multivitamín od značky Ketomix, ktorý doplní všetky potrebné látky.
http://www.ketomix.skDetoxikujte svoj organizmus


A sme pri večnej téme žien. Chudnutie, diéty. Podľa môjho názoru sú všetky diéty nezmysel, správne je si vybrať zdravší životný štýl, s čím súvisí zaradenie ľahších jedál a celková zmena životosprávy. Na tú nesprávnu vás okrem ťažoby v žalúdku upozornia aj lámavé vlasy, pleť bez lesku, polámané nechty, organizmus v strese a úbytok energie. V tom prípade je na čase zbaviť sa jedovatých toxínov v našom tele pomocou detoxu.
Čítajte tiež: Filozofiou detoxu je nevrátiť sa späť

Poznáme najmä jarný detox, no dôležitý je aj ten jesenný, kedy organizmus zbiera silu na zimu. Každý človek je individuálny a každému vyhovuje niečo iné. Na druhej strane, správna detoxikácia má rovnaké pravidlá pre každého. A môže vám pomôcť získať nové, správne návyky.

Čo k detoxu patrí?

Dodržiavanie pitného režimu, vzdanie sa alkoholu a kávy, naopak pridanie pomocníkov z bylinnej ríše a celkové odľahčenie jedálnička. Detox vám však bude k ničomu ak budete ponocovať a nenaučíte sa správne spať. 
Čítajte tiež: Detox podporuje chudnutie

Vesta: Cellbes.sk Nohavice: Cellbes.sk
Milujem chvíle s ním
Urobte si čas pre seba. Jógu môžete cvičiť teraz online, na Youtube nájdete niekoľko bezplatných hodín a pozdravy slnku môžete robiť aj na lúke.
www.ketomix.sk
Odľahčite si jedálniček. Teraz je ten správny čas, urobiť niečo pre seba.

Imunita miluje zdravé vzťahy

Vzťahy. Narodíme sa a už si ich budujeme. K vzťahu k rodičom prichádzajú súrodenecké, kamarátske vzťahy, študentské, pracovné a samozrejme ľúbostné vzťahy. Celý náš život ovplyvňujú vzťahy a to aký máme vzťah k druhým definuje aj nás. Pri niektorých ľuďoch rastieme, pri iných padáme, aby sme mohli vstať a transformovať sa. Po tomto dôležitom bode veľa z nás začína chápať, že najdôležitejší je vzťah k sebe.

A keď do tohto bodu prídeme, zrazu nám všetky horeuvedené rady začnú dávať zmysel. Lebo my, naše telo a myseľ sú najdôležitejšie. Keď milujeme seba, môžeme milovať aj ostatných. Zdravé, ohybné a pružné telo nám dodáva na sebavedomí, výmena mužských farieb, ako sú čierna, tmavomodrá a šedá za krásne žiarivé ženské farby, povzbudzujú naše sebavyjadrenie.

Nežiarlite. Milujte najprv seba


Žena, ktorá miluje seba, dáva seba na prvé miesto. Nežiarli, neporovnáva sa, nezávidí, nesúdi. Je nespútaná, vášnivá, sama sebou. Muž, ktorého si vybrala ju zbožňuje, pretože ho povzbudzuje, prehliada jeho ješitnosť, respektíve sa jej vôbec nedotýka. Okrem neho a svojej rodiny má aj svoje kamarátky, s ktorými zdieľa pri pohári vína svoje pocity a zážitky.

Žena, ktorá miluje seba, vie, že nie je zdravé dusiť svoje emócie, ale naučiť sa s nimi pracovať a správne ich ventilovať. Lebo, niekedy stačí málo. Povedať nahlas, čo nás vnútorne trápi a cítiť pritom pocit prijatia. Bez súdenia. Má právo byť veselá aj smutná, nahnevaná aj láskyplná. To všetko je ona a len tak je celá.Odmeňujte sa  

My ženy máme toho na pleciach veľa. A niekedy sa nám ťažko plnia úlohy pri ktorých nad nami visí ako Damoklov meč v podobe uzávierky. Odmeňte sa. Za každú splnenú úlohu si niečo doprajte. Môže to byť maličkosť, niečo čo poteší len vás.Máte za sebou náročný deň?

Odmeňte sa vaňou plnou horúcej vody s vôňou byliniek. Prečítajte si dobrú knihu a ak takú naozaj chcete čítať veľmi odporúčam ságu 7 sestier. Je to príbeh, teda príbehy 6 adoptovaných sestier, ktoré sa po smrti svojho nevlastného otca vydajú hľadať svojich biologických rodičov a cez historické príbehy sa dostávajú do rôznych kútov sveta, aby zistili celú históriu svojej rodiny.

Chcete investovať o niečo viac?
Kupujte lokálne, domáce produkty. Ak túžite po krásnych mušelínových šatách, ktoré v lete ochladia a v zime zahrejú, pozrite sa na www.lovecolors.sk, v prípade kožených tašiek alebo doplnkov určite navštívte www.marima.sk. Tieto a ďalšie ženy si žijú svoje príbehy malých podnikateliek a ich výrobky sú naozaj jedinečné.

Andrea Hinková Tarová


To, čo sa teraz deje je len obdobie. Prejde a bude zase dobre.

Každý deň si nájdite dôvod na radosť a úsmev.


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.