Jarná očista. Ako správne a efektívne umývať okná?

1

Ako správne umývať okná? Každý má na to svoj vlastný postup, niekedy sa dokonca dedí z generácie na generáciu. Čo je teda najlepšie? Špeciálny vysávač, obyčajná stierka alebo noviny? Vyskúšali sme za vás!

Okná by sme mali umývať aspoň 2x za rok. Optimálne po zime a po lete. Dávajte pozor, aby ste nepoškodili profily okien ani nepoškrabali sklo. Nepoužívajte abrazívne prostriedky (napr. tekutý piesok), nečistite ich organickými rozpúšťadlami, riedidlami, liehom alebo kyselinami. Existujú tiež špeciálne čističe (Deco-clean), ktoré dokážu z PVC profilov odstrániť rôzne nečistoty, napríklad aj pokreslenie fixkou.  

Odporúčaný postup umývania okien

  1. Začnite s tým, že povysávate hrubé nečistoty a prach z okien bežným domácim vysávačom.
  2. Umyte okenné profily (rámy okien i krídla) z vonkajšej a následne z vnútornej strany. Na umytie tých najväčších nečistôt vám postačí bežný saponát a voda.
  3. Nezabudnite pravidelne meniť špinavú vodu za čistú.
  4. Po umytí rámov pristúpte k čisteniu samotných skiel. Špeciálny vysávač na okná (aku stierka) zabráni tomu, aby špinavá voda stekala dole a ďalej znečisťovala sklo, profil i parapet. Okrem toho aku stierka okno umyje a nemusíte ho už leštiť. 

    Pokiaľ nemáte doma elektrickú stierku, môžete použiť tú klasickú. Dávajte pozor, aby nemala ostré kovové hrany, ktoré by mohli okno poškriabať. Neodporúčame používať parné čističe, ktoré produkujú paru s teplotou vyššou než 60 °C. Takto vysoká teplota poškodzuje tesnenie.
  5. Nezabudnite na vyčistenie odtokových kanálikov. Ich priechodnosť je veľmi dôležitá, aby sa v drážke rámu nehromadila voda. Použite napríklad špáradlo. Z vonkajšej strany dajte odtokové kanáliky krytku (okapničku). Tá bráni spätnému prieniku vody do rámu okna pri prudkom daždi a vetre.
  6. Okná na záver preleštite handričkou z mikrovlákna (nesmie púšťať chĺpky) s využitím antistatického prípravku, ktorý aspoň na nejaký čas bráni opätovnému usádzaniu prachu.

Bodka na záver – kontrola celkového stavu okna


Po umytí okien skontrolujte, či dobre tesnia, či sa ľahko zatvárajú a pod. Na ošetrenie tesnenia je najvhodnejší mastenec. Vyhnite sa mazacím prostriedkom obsahujúcim kyseliny a živice, pretože tie by mohli tesnenie poškodiť. Nefunkčné tesnenie vymeňte. S výberom a dodaním vám pomôže predajca okien.
Čítajte tiež: Vyčistite nielen byt, ale aj svoju energiu


„Na nastavenie okien všeobecne odporúčame pozvať si servisnú firmu, ideálne tú, ktorá okná dodávala. Existuje množstvo typov kovaní a s každým typom sa zaobchádza trochu inak. Pri neodborných pokusoch o nastavenie môže dôjsť k tomu, že sa funkčnosť (tesnosť) okna, naopak, ešte zhorší.
Čítajte tiež: Ako efektívne triediť haraburdy?

Čo ale zvládnete určite aj sami, je dotiahnuť uvoľnené kľučky. Posuňte plastovú krytku pod kľučkou a krížovým skrutkovačom dotiahnite dve skrutky, ktoré držia kľučku s kovaním. Tento spoj sa používaním „ochodí“ a býva niekedy príliš voľný.Rovnako zvládnete raz ročne premazať všetky kovania, tj. všetky kovové časti, ktoré po otvorení okna vidíte. Kovanie tým ochránite pred vlhkosťou a koróziou a výrazne tak predĺžite oknu jeho životnosť. Medzi vhodné prostriedky patrí mazací olej pre šijacie stroje či vazelína na kovanie (ideálne v spreji). Vhodné nie sú kuchynské oleje ani prostriedky s obsahom kyseliny.
Po upratovaní si v byte vyčistite energiu. Čistiacu sviečku kúpite tu: http://samanskesviecky.sk

Foto: Pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.