Vyčistite nielen byt, ale aj svoju energiu

1

Na mnohých miestach Slovenska v prvý jarný deň snežilo. Akoby sa zima nechcela vzdať svojho koryta. V pondelok však už vyšlo slniečko a tak sa môžeme tešiť na jar a jej osviežujúcu energiu, ktorú už toľko potrebujeme.

S jarou je úzko späté aj jarné upratovanie, ktoré vôbec nemusí znamenať utrpenie. Pri upratovaní sa čistí aj energia bytu alebo domu a tiež tá naša. Ako efektívne upratovať, čítajte tu: Pritiahnite si upratovaním novú energiu

Foto: Pexels

Dnes by som vám chcela predstaviť domácich pomocníkov, ktoré vám pomôžu s upratovaním, a zároveň neobsahujú chémiu a nezaťažujú teda životné prostredie.

Ocot
Asi najuniverzálnejším domácim čističom je ocot. Jeho prednosťami je cena, jednoduchá dostupnosť a 100 percentné prírodné zloženie, ktoré nezaťažuje životné prostredie. S octom sa dá prať, umývať, leštiť aj čistiť. Dokáže aj odstrániť vodný kameň, zápach a mikróby. Ak ocot zmiešate so soľou, vyčistíte tak mosadz. Zmiešaním s jedlou sódou si pripravíte univerzálnu pieskovú pastu na umývanie. Aj keď sa zdá, že je ocot v domácnosti neprekonateľným pomocníkom, aj on má svoje limity. Vyvarujte sa octovým čističom pri kontakte s kamennými plochami, podlahovými krytinami či pri umývaní žehličky.

Citrónová šťava
Citrónovou šťavou, rovnako ako octom, môžete vyčistiť takmer celú domácnosť. Má aj niekoľko čistiacich „vychytávok“, ktoré sa oplatí poznať. Jednou z nich je napr. umývanie dáždnikov. Pokvapkajte hubku šťavou z citróna, operte znečistenie a následne opláchnite teplou vodou. S citrónom vyperiete aj hodváb, stačí len namočiť vo vlažnej vode s citrónovou šťavou a jemne preprať v rukách. Nielen, že si hodvábna látka zachová svoj prirodzený lesk, ale ako bonus bude aj príjemne voňať. S pomocou citrónovej šťavy môžete vrátiť zašlú slávu aj bielym odevom. Pridajte pol hrnčeka citrónovej šťavy do práčky pred posledným pláchaním alebo jednoducho bielizeň na niekoľko hodín namočte len do citrónovej vody a vaše oblečenie bude žiariť ako nové.

Jedlá sóda
Vďaka jedlej sóde doma vyčarujete skvelé múčniky, ale aj univerzálnu čistiacu pastu. Stačí ju len zmiešať v pomere 1:1 s vodou a vznikne ekologický čistiaci prostriedok. Je vhodná na umývanie kúpeľne, špár, dlažby, ale aj toalety. Stačí ju len nasypať na keramiku, nechať chvíľu pôsobiť, umyť s handričkou a vaša toaleta bude vyzerať znova ako nová. Sódou umyjete aj pripálený riad a znečistené hrnce. Vyvarujte sa však kontaktu s kamennými materiálmi a drahými kovmi.

Foto: Pexels

Usadenina z mletej kávy
Usadenina z mletej kávy vám odstráni nepríjemný zápach v chladničke. Stačí ju len umiestniť do chladničky v otvorenej nádobe. Pomôže vám aj pri čistení pripálených hrncov. Navlhčite handričku alebo hubku s usadeninou z kávy a môžete začať s čistením. Vďaka tomu, že usadenina je jemná, nemusíte sa báť poškrabania. Podobne si môžete umyť ruky aj od väčších nečistôt. Nielen že usadenina zvládne odstrániť zaschnutú špinu, ale zbavíte sa s ňou aj nepríjemného zápachu.

Colové nápoje
Cola a jej zloženie je síce tajné, ale čistiace účinky nie. Colovými nápojmi môžete odstrániť hrdzu, vodný kameň, mastné škvrny či dokonca aj škvrny od krvi. Neodporúčame však používať na mäkké plasty alebo na citlivé materiály. Ešte intenzívnejšie čističe sú colové nápoje light.

Vyrobte si domáce leštidlo
Aj keď v dnešnej dobe v domácnostiach prevláda nábytok z drevotriesky alebo laminátu, skoro každý má minimálne jeden cenný kúsok z masívu, o ktorý by sme sa mali riadne starať. Ak zmiešate hrnček olivového oleja a pol hrnčeka citrónovej šťavy, vlastnoručne si vytvoríte domáce leštidlo. Citrónová šťava odstráni z nábytku nečistoty a olej zanechá prekrásny lesk.

Univerzálny čistič

  • 1 hrnček vody
  • ½ hrnčeka octu
  • 2 lyžice jedlej sódy
  • 20 kvapiek prírodného esenciálneho oleja (odporúčame s citrusovou vôňou)

Všetky suroviny spoločne zmiešame v nádobe s rozprašovačom a necháme chvíľku odstáť. Pred každým použitím vždy dôkladne pretrepeme a môžeme začať s upratovaním.

A ešte zopár rád na prečisten
– ponatriasajte periny – vypustíte tak starú energiu a dáte priestor novej
– Umyte okná – peniaze milujú umyté a čisté okná
– Vyhoďte všetko, čoho ste sa rok nedotkli – alebo to aspoň presuňte do škatuľe a do pivnice – jednak sa na tom ukladá prach a takéto veci nám brzdia energiu
– Záchodovú dosku aj vrchnú nechávajte dole – inak sa vám spláchnu peniaze
– Povysávajte všetky kúty – vypudíte tak starú energiu
– Vydymte byt bielou šalviou alebo použite sviečku Čistá duša s obsahom bielej šalvie, prípadne vonné tyčinky Biela šalvia
– Po vyčistení dajte priestor novej energií prostredníctvom vonných energitických tyčiniek. Vôňa citróna, grapefruitu a limetky vám navodí nielen dobrú náladu, pocit čistoty, ale privedie do vášho života aj nové príležitosti.
https://samanskesviecky.sk/

Foto: Pexels

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.