Prirodzený pôrod – ako si pomôcť?

1
Pexels.com

Pôrod je vnímaný ako dôležitý a zásadný okamih v živote každej ženy i jej partnera. Mnoho budúcich mamičiek si však pôrod spája so strachom z nepoznaného, čo býva najčastejšou chybou psychickej prípravy. Čo robiť, aby ženy našli svoju cestu k pokojnému priebehu pôrodu a svoje dieťatko privítali na tento svet dôstojne a láskyplne?

Každý strach pramení z neistoty, nedôvery, neznáma, prípadne neznalosti a nedostatku informácií. Keď hovoríme o pôrode, väčšina budúcich mamičiek sa stretáva so strachom z bolesti, ktorý je spolu so stresom najväčším nepriateľom samotného aktu.

,,Bolesť je prirodzenou súčasťou pôrodu. Nie je však správne, ak sa rodička už vopred nastaví, že sa tieto pojmy stanú synonymom pre slovo pôrod. Určite sa netreba zľaknúť, že niečo nezvládnete,“ tvrdí pôrodná asistentka Elena Drapáčová.

Pexels.com

Všetko je v hlave


Dôležitá je sila pozitívneho myslenia. Odborníčka tvrdí, že z jej skúseností sa až 90 percent pôrodu odohráva v hlave a len zvyšných 10 percent je fyzickou záležitosťou. To, ako žena myslí, sa odráža na jej tele.

Pri strese je organizmus napätý a naopak, ak je rodička pokojná, telo je uvoľnené. Takéto uvoľnenie a relaxáciu potrebuje žena zažívať nielen pred, ale aj počas pôrodu.
Čítajte tiež: Meno dieťaťa dôkladne zvážte

Minimalizujte strach!


Strach, obavy a úzkosť, ženu pri pôrode ochromujú. Stresové hormóny navyše pozastavujú účinky a vyplavovanie hormónov. Tie sú potrebné pre samotný akt, preto je dôležité, ako je žena na pôrod pripravená.

Kvalitná predpôrodná príprava má určite pozitívny vplyv na psychický aj fyzický stav budúcej rodičky.

Jej súčasťou bývajú nielen prednášky o jednotlivých pôrodných dobách, ale i cvičenia, ktorými budúce matky spevňujú napríklad panvové dno alebo precvičujú správne dýchanie.

,,Keďže ide o veľmi citlivé a dôležité obdobie života ženy, neodmysliteľnou súčasťou predpôrodnej prípravy je aj prístup a podanie informácií, čo ženu čaká. Pri svojej práci dbáme na to, aby mali rodičky čo najpríjemnejšiu skúsenosť, ktorá naplní ich očakávania,“ hovorí Drapáčová.
Čítajte tiež: Pôrod cisárskym rezom: Áno alebo nie?

Všetko pre prirodzený spôsob


Väčšina žien chce zažiť pôrod prirodzenou cestou, bez zbytočných zásahov a liekov. Preto je dôležité pripraviť na to svoje telo a myseľ. Prirodzený pôrod sa začína sám, pokračuje svojim vlastným tempom a vrcholí narodením dieťatka.

Končí samovoľným porodením placenty. Niekedy je tempo rýchlejšie, inokedy pomalšie.

,,Ak si chce budúca rodička k prirodzenej ceste dopomôcť, je vhodná intenzívnejšia príprava, s ktorou môže začať štyri týždne pred termínom pôrodu,“ odporúča Elena Drapáčová.
Čítajte tiež: Kedy je vhodné začať cvičiť po pôrode?

Pôrod – masáž hrádze, balónik – áno či nie?


Tak ako vo väčšine otázok pri tehotenstve a pôrode, aj tu si každá rodička vyberie, či chce využiť vymoženosti súčasnej doby alebo zostať pri tradičných metódach.

Odborníčka preto odporúča dôverovať svojmu telu a vyskúšať si, čo komu vyhovuje a naopak. V priebehu tehotenstva a pri pôrode, sa vyplavujú hormóny, ktoré pomáhajú rozťahovať väzy a tkanivo, masážou hrádze môže budúca rodička tomuto procesu pomôcť.

Začínať s masážou je vhodné od 36 týždňa tehotenstva.

Hrádza je priestor medzi pošvou a konečníkom, kde pri pôrode vzniká najčastejšie poranenie. ,,K poraneniu môže prísť aj napriek masáži hrádze, ale väčšinou je poranenie menšie. Nie každý masáž zvládne a nie každému vyhovuje. Ak sa na to necítite, nerobte to,“ dodáva E. Drapáčová.

Tajomstvo balónika


Tajomstvo balónika spočíva v jeho unikátnom tvare, v jemnom napínaní a uvoľňovaní panvových svalov. Zvyšuje sa tak šanca na hladký a prirodzený pôrod bez zranení a nástrihu.

Vďaka cvičeniu sa budete cítiť sebavedomejšia a pripravená na pôrod bez obáv. Posilnite si tak svaly panvového dna, pomôže vám naučiť sa dýchať a bezpečne tlačiť.

Balónik je bezpečný, počas cvičenia máte plnú kontrolu nad veľkosťou balónika, môžete ho kedykoľvek zmenšiť alebo bezpečne vyfúknuť.

,,Z praxe môžem potvrdiť, že ženy, ktoré cvičili s balónikom mali väčšinou pôrod bez nástrihu hrádze, prípadne s minimálnou drobnou trhlinkou.

Pri osobných rozhovoroch mi mnohé povedali, že balónik im umožnil celkom reálnu predstavu pocitu tlaku hlavičky,“ hovorí o svojich skúsenostiach Elena Drapáčová.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/neziaduce-kozne-prejavy-v-tehotenstve/

4 tipy pre ľahší pôrod

  1. Svalovinu maternice môže tehotná žena podporiť pitím čaju z malinových listov. Dávky čaju sa postupne zvyšujú, od jednej až po 3-4 šálky denne, podľa chuti.

    Čaj pôsobí relaxačne na hladké svalstvo maternice a pomáha k jej dobrej činnosti pri pôrode.

  2. Vhodným spôsobom by mohlo byť aj zaradenie datlí do jedálnička. Tie okrem energie zo slnka, obsahujú aj prírodný oxytocín, takže 5-6 kusov denne tiež odvedie veľmi dobrú prácu.

  3. Veľmi dôležité pre každého človeka, obzvlášť v predpôrodnom období, je pravidelné vyprázdňovanie. Prvou voľbou, ktorá tráviaci systém podporí, je ľanové semiačko, ktoré má viac benefitov.

    Obsahuje omega 3 nenasýtené mastné kyseliny, znižuje cholesterol, pomáha zmäkčovať stolicu, tvorí sekrét v pošve. Lyžicu ľanového semiačka treba zaliať vriacou vodou, nechať pár hodín odstáť a skonzumovať. K prírodným preháňadlám patria aj sušené slivky.

  4. Pozitívne na psychiku, pleť a reguláciu krvného tlaku, pôsobí pupalkový olej, ktorý obsahuje prírodný hormón prostaglandín. Ten spolu s hormónom lásky – oxytocínom priaznivo ovplyvňuje pôrodný dej.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.