Spite zdravo a pokojne. Kvalitné matrace sa o vaše pohodlie postarajú

0

Ako si ustelieš, tak si aj ľahneš. V tejto starej ľudovej múdrosti je veľa pravdy, pretože pohodlná posteľ s matracom nenáročným na chrbát je dôležitým predpokladom pokojného spánku. Nielen ľudia, ktorí trpia chronickými bolesťami chrbta či poruchami spánku, by si mali matrac vyberať starostlivo.

Ak sa pri podložke na spanie zameriate predovšetkým na lacnosť, z dlhodobého hľadiska ušetríte na nesprávnom mieste.

Výber správneho matraca je základ vašej energie, pohody a správneho fungovania počas celého dňa. Tak sa poďme na tento zložitý proces a pre vašu jednoduchšiu voľbu spoločne pozrieť.

Výber závisí od toho, ako spíte

Takmer 60 % všetkých ľudí sú spáči na boku. To znamená, že veľkú časť spánku strávime ležaním v posteli na boku.

Poloha spáča na boku je obzvlášť prirodzená poloha pri spánku, pretože počas spánku maximálne odľahčí chrbát a chrbticu. Spáči na boku majú preto často menej problémov s chrbtom. Noci na boku však potrebujú kvalitné matrace, ktoré nie sú príliš tvrdé, aby sa hlava a ramená mohli do nich pohodlne zaboriť.

Tým sa zabráni neprirodzenému prehýbaniu chrbtice pri ležaní.

Zhruba 20 percent ľudí spí na chrbte. Tu je výber špeciálneho matraca ešte dôležitejší, pretože ľudia menia polohu v posteli len zriedka, čím vystavujú chrbát neustálemu stresu.

Správne pružinové matrace pre chrbtového spáča majú premenlivý stupeň tuhosti a umožňujú, aby tlakové body tela optimálne klesli na rôznych miestach.

Chrbtica tak môže pri ležaní zostať čo najrovnejšia a nie je neprirodzene ohnutá.

Ani nie 15 % všetkých ľudí preferuje spánok na bruchu. V tejto polohe nie je ľahké dosiahnuť pohodlné polohovanie rúk. Väčšina ľudí, ktorí spia na bruchu, preto počas spánku natiahne ruky do strany alebo si ich vloží pod hlavu či telo.

Spáči na bruchu tak majú tendenciu spať nepokojne a počas noci veľmi často menia svoju polohu.

Potrebujete preto matrac, ktorý tieto pohyby vždy optimálne sleduje. Príliš mäkký matrac je menej vhodný, keďže stred tela sa na mäkkom povrchu veľmi prepadáva, čo veľmi zaťažuje chrbticu.

To môže rýchlo viesť k problémom s chrbtom, najmä v oblasti bedrových stavcov. Bodovo elastický matrac naopak odľahčí chrbticu pri každom pohybe.

Vyberte si správnu úroveň tvrdosti

Už pri popise jednotlivých druhov spánku bola pre jeho zdravie spomenutá dôležitosť tvrdosti matraca. Ak hľadáte v špecializovanom obchode ten správny matrac, rýchlo sa stretnete s otázkou požadovaného stupňa tuhosti.

V zásade existujú tri stupne tvrdosti, pričom stupeň tvrdosti H1 je najmäkší a stupeň tvrdosti H3 je najtvrdší. Výber tvrdosti závisí od hmotnosti osoby, jej veku a niekedy aj výšky. Informovať sa priamo v predajni má preto zmysel.

Určite si ale nezabudnite vybrať nové a pre vás tie najlepšie matrace v závislosti od toho, ako najradšej a najčastejšie v posteli spíte. Vyhnete sa tým množstvu zbytočných problémov.

Zdroj obrázka: AliceCam/Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.