Keď si kúpite fľašu slovenského vína s ročníkom 2019, určite si užijete skvelý kulinársky zážitok. Týka sa to bielych aj ružových vín. V skorých odrodách, ako je Irsai alebo Muškáty už teraz cítiť výraznú odrodovosť a sviežosť, čo je vlastne pre slovenské vína typické. V roku 2019 sa k nim pridala aj určitá opulentnosť, štruktúra a vyšší obsah kyselín, ktoré im dodali sviežosť. Sú to tiež vína pripravené na dlhšie zrenie vo fľašiach.
Už 1 kolo tohtoročného Národného salónu vín ukázal, že ročník 2019 patrí k vynikajúcim ročníkom. „Pokiaľ ide o červené vína, ak vinár nepodľahol tomu, že sa počasie na jeseň lámalo, tak červené odrody dosahovali cukornatosť v neskorých zberoch a výberoch z hrozna (napríklad Frankovky, Cabernety a podobne).,“ hovorí Vladimír Mrva z vinárstva Mrva a Stanko. Podľa jeho slov sa s týmito vínami budeme stretávať o dva až tri roky, nakoľko potrebujú zrieť a vinári tento potenciál určite využijú.
„Ročník 2019 patrí medzi kvalitné. A to aj v červených vínach. Možno bol pred rokmi iný ročník lepší ako tento, avšak my vinári sa neustále vzdelávame a vďaka týmto znalostiam, dokážeme zo suroviny vyťažiť čo najviac. S každým ročníkom sa dnes už vinár dokáže popasovať a ponúknuť vynikajúce vína,“ dodáva Vladimír Mrva.
Vinári však majú problém. Aj koronakríza prispela k tomu, že sa možno budú klčovať ďalšie vinohrady. Zatvorené gastronomické prevádzky, v ktorých sa predávajú najmä exkluzívnejšie vína a hromadenie vína v Európe a najmä vo vinárskych veľmociach ako je Taliansko a Španielsko, môže naše vinohradníctvo a vinárstvo pochovať. K tomu ešte treba pripočítať fakt, že situácia v tomto sektore sa už dlhodobo nerieši.
„Európska komisia prijala krízové opatrenia pre sektor vinohradníctva a vinárstva. Jedným je krízová destilácia a druhým, krízové skladovanie vína. Stalo sa tak z toho dôvodu, že v EÚ je obrovský prebytok vína. Oficiálne čísla hovoria o 10 miliónov hektolitroch, neoficiálne sú omnoho vyššie,“ hovorí Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov.
Keďže sme súčasťou EÚ a náš trh nie je nijako chránený, lebo Ministerstvo pôdohospodárstva nerieši, môže sa ľahko stať, že nás zaplaví lacné – dumpingové víno z týchto krajín a naše sa nebude kupovať. A keď budú ľudia v kríze, bude zložitejšie im vysvetliť, že naše vína sú kvalitné a porážajú na medzinárodných súťažiach vinárske veľmoci. Alebo hrať na vlasteneckú strunu. Budú kupovať to, načo budú mať.
Viac sa dozviete vo videu