Aké vína nájdeme v ročníku 2019?

1
Pexels
Pexels

Keď si kúpite fľašu slovenského vína s ročníkom 2019, určite si užijete skvelý kulinársky zážitok. Týka sa to bielych aj ružových vín. V skorých odrodách, ako je Irsai alebo Muškáty už teraz cítiť výraznú odrodovosť a sviežosť, čo je vlastne pre slovenské vína typické. V roku 2019 sa k nim pridala aj určitá opulentnosť, štruktúra a vyšší obsah kyselín, ktoré im dodali sviežosť. Sú to tiež vína pripravené na dlhšie zrenie vo fľašiach.

Už 1 kolo tohtoročného Národného salónu vín ukázal, že ročník 2019 patrí k vynikajúcim ročníkom. „Pokiaľ ide o červené vína, ak vinár nepodľahol tomu, že sa počasie na jeseň lámalo, tak  červené odrody dosahovali cukornatosť v neskorých zberoch a výberoch z hrozna (napríklad Frankovky, Cabernety a podobne).,“ hovorí Vladimír Mrva z vinárstva Mrva a Stanko. Podľa jeho slov sa s týmito vínami budeme stretávať o dva až tri roky, nakoľko potrebujú zrieť a vinári tento potenciál určite využijú.

„Ročník 2019 patrí medzi kvalitné. A to aj v červených vínach. Možno bol pred rokmi iný ročník lepší ako tento, avšak my vinári sa neustále vzdelávame a vďaka týmto znalostiam, dokážeme zo suroviny vyťažiť čo najviac. S každým ročníkom sa dnes už vinár dokáže popasovať a ponúknuť vynikajúce vína,“ dodáva Vladimír Mrva.

Vinári však majú problém. Aj koronakríza prispela k tomu, že sa možno budú klčovať ďalšie vinohrady. Zatvorené gastronomické prevádzky, v ktorých sa predávajú najmä exkluzívnejšie vína a hromadenie vína v Európe a najmä vo vinárskych veľmociach ako je Taliansko a Španielsko, môže naše vinohradníctvo a vinárstvo pochovať. K tomu ešte treba pripočítať fakt, že situácia v tomto sektore sa už dlhodobo nerieši.  

„Európska komisia prijala krízové opatrenia pre sektor vinohradníctva a vinárstva. Jedným je krízová destilácia a druhým, krízové skladovanie vína. Stalo sa tak z toho dôvodu, že v EÚ je obrovský prebytok vína. Oficiálne čísla hovoria o 10 miliónov hektolitroch, neoficiálne sú omnoho vyššie,“ hovorí Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov.

Pexels Budú sa klčovať vinohrady? Slovensko je známe aj vinárskou turistikou. Zlikvidujeme ju?

Keďže sme súčasťou EÚ a náš trh nie je nijako chránený, lebo Ministerstvo pôdohospodárstva nerieši, môže sa ľahko stať, že nás zaplaví lacné – dumpingové víno z týchto krajín a naše sa nebude kupovať. A keď budú ľudia v kríze, bude zložitejšie im vysvetliť, že naše vína sú kvalitné a porážajú na medzinárodných súťažiach vinárske veľmoci. Alebo hrať na vlasteneckú strunu. Budú kupovať to, načo budú mať.

Viac sa dozviete vo videu

  

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.