Chorvátsko otvára hranice pre 10 krajín EÚ

2

a spúšťa web EnterCroatia pre rýchlejší vstup turistov do krajiny

Dňa 28. mája vláda Chorvátskej republiky prijala rozhodnutie o úplnom otvorení hraníc Chorvátska 10 konkrétnym členským štátom EÚ. Týmto rozhodnutím sú určené členské štáty Európskej únie (Česká republika, Maďarsko, Rakúska republika, Estónska republika, Lotyšská republika, Litovská republika, Poľská republika, Slovinská republika, Spolková republika Nemecko a Slovenská republika), ktorých štátni príslušníci pri vstupe do Chorvátskej republiky vďaka dobrej epidemiologickej situácii nebudú musieť preukazovať dôvod vstupu do Chorvátska (obchodný, ekonomický, turistický atď.), ale budú môcť vstúpiť do krajiny za rovnakých podmienok ako pred vypuknutím pandémie COVID-19. Stále však treba dodržiavať všeobecné a špecifické odporúčania  Ústavu verejného zdravia.

Aby sme zamedzili dopravným zápcham na hraničných prechodoch a skrátili čakaciu dobu na prekročenie štátnej hranice, ktorá bude vzhľadom na zber doplňujúcich údajov v  porovnaní s ostatnými rokmi predĺžená, odporúčame zahraničným občanom, ktorí majú v úmysle navštíviť Chorvátsko zaslať potrebné údaje prostredníctvom webovej stránky entercroatia.mup.hr vopred. 

Ministerstvo vnútra a Ministerstvo cestovného ruchu Chorvátska zriadili webovú stránku https://entercroatia.mup.hr, aby zefektívnili prechod hraníc Chorvátskej republiky a oboznámili svojich hostí a návštevníkov s epidemiologickými opatreniami platnými v Chorvátsku.

“Táto vláda neustále zvažuje všetky možnosti pre vytvorenie rovnováhy medzi ekonomickou a zdravotnou bezpečnosťou a zároveň zefektívňuje celý systém, v ktorom prepájame segmenty cestovného ruchu, dopravy a zdravia. Toto inovatívne riešenie umožní zrýchlený vstup turistov do Chorvátska, kde poskytneme všetky bezpečnostné protokoly a komunikáciu s hosťami. Chorvátsko je považované za krajinu s veľmi účinným systémom pripravenosti a s priaznivou epidemiologickou situáciou a pokiaľ ide o cestovný ruch, je to príležitosť znova sa preukázať ako destinácia, ktorá kladie dôraz na bezpečnosť a inovácie, uviedol chorvátsky minister cestovného ruchu Gari Cappelli pri prezentácii projektu EnterCroatia.

“Po dosiahnutí vynikajúcej epidemiologickej situácie v Chorvátsku a otvorení hraníc sme vytvorením tohto osobitného webu splnili všetky potrebné podmienky pre rýchly, efektívny a bezpečný príchod turistov do Chorvátska. Veríme, že naša nová propagačná kampaň “Dovolenka akú si zaslúžite, je bližšie než ste dúfali”, pomôže občanom okolitých krajín, aby nás čoskoro navštívili a aby ich počet narastal”  uviedol riaditeľ chorvátskej turistickej rady Kristjan Staničić.

Keď občania menovaných členských štátov vstúpia do Chorvátskej republiky, bude zaznamenaný ich príchod spolu s ďalšími údajmi  (miesto pobytu v Chorvátsku, číslo mobilného telefónu a e-mailová adresa) z dôvodu možnej potreby kontaktu z epidemiologických  dôvodov.

Zároveň všetci, ktorí vyplnia svoje údaje prostredníctvom internetu dostanú do svojej e-mailovej schránky pokyny obsahujúce epidemiologické údaje a opatrenia platné v Chorvátskej republike pre ich bezpečný pobyt v Chorvátsku.

V súčasnej dobe má web k dispozícii formulár v chorvátčine a angličtine. Počas niekoľkých najbližších dní bude k dispozícii aj v mnohých ďalších jazykových mutáciách a cestujúci dostane pokyny vo svojich vlastných jazykoch (napr. v slovenčine, češtine, nemčine atď.). Cestujúci, ktorí zasielajú údaje týmto spôsobom nebudú potrebovať ďalšie zadržiavanie sa na hraničnom priechode, aby poskytli potrebné údaje, pretože hraničná polícia bude mať ich dáta v systéme.

Cestujúci, ktorí nepredložia svoje dáta vopred prostredníctvom uvedenej žiadosti budú  tak môcť urobiť na hraničnom prechode pri vstupe do Chorvátskej republiky, budú však potrebovať dlhšiu čakaciu dobu v samostatnom pruhu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.