Ako prekonávať konflikty

1
Konflikty

Život bez konfliktov nie je možný. Všetci sme už čelili konfrontáciám s ostatnými. Do konfliktov sa však dostávame aj sami so sebou.

Napriek tomu si treba uvedomiť, že konflikty nie sú len negatívne. Naučte sa ich prekonávať. Objavte metódy ako zvládať ťažké situácie a dostať sa do pohody.

Konflikty môžu vyjasniť vzťahy

Benediktínsky mních Anselm Grün je autorom medzinárodne uznávaných kníh o spiritualite a umení živote. Vo svojej knihe Ako prekonávať konflikty ponúka riešenia konfliktných situácií. Konflikty sú strety rozdielnych hodnôt, predstáv alebo záujmov – nie sú znakom zlého spolunažívania. Môžu nás posunúť ďalej, ukázať na nový smer a vyjasniť vzťahy.
Čítajte tiež: Hairburst na suché a poškodené vlasy – recenzia

Na druhej strane, ak ich nevyriešime, obmedzujú nás a oberajú o energiu.

Nezametajte konflikty pod koberec

Anselm Grün je skúsený poradca v oblasti konfliktov, ktorý vie, že zametať problémy pod koberec nikam nevedie. Nechajte si poradiť, ako sa vyrovnať s konfliktami. Podľa neho sa však mnohí snažíme konfliktom vyhýbať, vytesňovať ich, zametať ich pod koberec a tým škodíme sami sebe – nielen duševnému zdraviu, ale takýto život plný napätia a popierania má negatívny vplyv na naše zdravie. Cítime ťažobu, nervozitu, zvyšuje sa stres, nedokážeme sa plne koncentrovať, prichádzajú žalúdočné vredy, zhorší sa elasticita pokožky a podobne.
Čítajte tiež. Jedna dobrá vec niekedy stačí – recenzia

BUX.sk internetové kníhkupectvo

Idealizovanie harmónie


Napríklad veľmi časté idealizovanie harmónie spôsobuje, že sa konfliktom vyhýbame a nepriznávame si ich.

Ak si priveľmi idealizujeme náš život, svoje okolie, ľudí, potom konflikty spochybňujú naše ideály. Často ich vnímame ako niečo, čo by nemalo byť. Apelujeme na dobrú vôľu podľa hesla: Keby sme sa mali navzájom radi, nemali by sme žiadne konflikty.

Ale takéto moralizujúce výzvy nám pri konflikte nepomôžu. Skôr by sme mali počítať s rôznymi záujmami a napätím, ktoré vzniká z rozdielnych názorov, a neskrývať sa za naše ideály a vinu zvaľovať na druhých.
Čítajte tiež: Tajomný cudzinec – recenzia

Prekonajte strach

Platí to napríklad aj v rodinách – často tam vládne strach, čo by asi povedali ostatní na to, keby sa v rodine hádalo. Alebo majú manželskí partneri strach, že konfliktom by mohli trpieť deti. Ale deti cítia aj neurovnaný a nevyriešený konflikt.

Iní majú zase strach, že ich konflikt rozdelí. Radšej budú žiť v zdanlivej harmónii, ako by mali čeliť hlbším konfliktom. A niektorí sa boja čeliť vlastnej skutočnosti , priznať sami sebe, že ich manželstvo nie je až také ideálne.

Anselm Grün radí vo svojej knihe Ako prekonávať konflikty, ako rozpoznať samotný konflikt, ako ho spracovať v sebe a pristúpiť k riešeniu. Rozoberá nedoriešené konflikty, konflikt rivality, či rozdielnosti charakterov. Poukazuje na to, ako sa konflikty riešia správnym spôsobom a ako sa vyrovnávať s napätím.

Spory totiž môžu naznačovať, že zúčastnení majú jeden o druhého záujem. Môžeme ich teda chápať ako výraz živého spolužitia. Práve preto, že ľudia chcú spoločne žiť, sú ochotní sa spolu dohadovať, konflikty znášať a aj ich riešiť. Keby to nerobili, bolo by to skôr znakom nezáujmu a ľahostajnosti jedného voči druhému.

O riešení konfliktov sa dozviete viac v novinke Ako prekonávať konflikty.

Ako prekonávať konflikty

Lucia Sasková, kniha UTAJENÁ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.