Atlas ukončuje sériu 7 sestier – Recenzia

5

Všetci, ktorí si zamilovali ságu 7 sestier boli smutní, keď sa dozvedeli, že ich autorka Lucinda Riley podľahla zákernej chorobe. Mala výnimočný talent, som knihomoľka, no nikdy som nečítala tak majstrovsky napísané knihy, ako od tejto autorky. Knihu Atlas Príbeh tatka Slaného za ňu dokončil jej syn. A je potrebné povedať, že aj keď mal na sebe obrovskú ťarchu, zvládol ju bravúrne.

So 7 sestrami sme prešli celý svet

Atlas je tatko Slaný. Doteraz sme v ságe 7 sestier vedeli hneď od začiatku, že zomrel. A svojim adoptovaným dcéram pomenovaným po plejáde známej ako 7 sestier, nechal list a súradnice. Aby sa mohli samé rozhodnúť či chcú ísť po stopách svojich biologických rodín.

A tak sa začína dobrodružná cesta Maie do Brazílie, Ally do Nórska, Star do Anglicka, CeCe do Austrálie, Tiggy do Španielska a Elektry do Kene. Sestry spoznajú rodiny, o ktoré ich pripravila krutá hra osudu, aj nesmiernu láskavosť tatka Slaného, ktorý ich zachránil. 
Čítajte tiež: Rodinná sága 7 sestier – recenzia

No ešte stále nevedia nič o stratenej siedmej sestre. Ani o tom, kto bol v skutočnosti ich záhadný otec a prečo si ich adoptoval.

Atlas. 
Knižnú ságu 7 sestier ukončil Atlas - príbeh tatka Slaného. A tu sa to všetko začalo.

Ďakujem za chvíle so ságou 7 sestier

Odpovede na tieto otázky už Lucinda nestihla dať. Podelila sa však s nimi so svojim synom Harry Whittakerom. A ten sa chopil žezla, ktoré mu jeho mama nechala a na ktoré čakal celý čitateľský svet. Inak, ja som ságu 7 sestier začala čítať počas štátnej karantény. Som veľmi vďačná za strávené chvíle so 7 sestrami. Teda 6. Kto je 7 sestra a kto je tatko Slaný, odhalila kniha Atlas. A všetko zrazu do seba zapadlo.

Atlas má dve časové línie

Kniha má opäť dve dejové línie, ako sme u ságy 7 sestier zvyknutí. Jedna časová línia nás zavedie do Francúzska v roku 1928. Zámožná rodina Landowských sa ujme vyhladovaného chlapca, ktorý omdlel pod živým plotom v záhrade ich parížskeho domu. Milý, múdry a hudobne nadaný mládenec všestranne rozvíja svoje schopnosti.

Rodina mu umožní žiť životom, o akom sa mu ani nesnívalo. No chlapec sa zdráha prezradiť čokoľvek o svojom pôvode, rodine a krajine, odkiaľ pochádza, a s okolím komunikuje len písomne. Neskôr začne navštevovať slávne parížske konzervatórium a zaľúbi sa do dievčiny, ktorá vyrastala v sirotinci.

Pomaly zabúda na hrôzy prežité v detstve, strastiplné mesiace na úteku aj na sľub, ktorý komusi dal. Ale časy sa menia, nad Európou sa sťahujú zlovestné mračná, šíri sa zlo a nikto sa necíti v bezpečí. Mladý muž tuší, že znova nastal čas, keď sa bude musieť dať na útek.

Atlas ukončuje ságu 7 sestier

Kľúč k záhadnej minulosti má stratená sestra

Druhá časová línia je teraz, teda na Egejskom mori v roku 2008. Všetkých sedem sestier sa stretne po prvý raz na palube jachty Titan, aby sa naposledy rozlúčili so záhadným tatkom Slaným, ktorého všetky zbožňovali.

Šesť nevlastných sestier vyrastalo spolu v šťastí a prepychu na odľahlom mieste na brehu Ženevského jazera a až v dospelosti dostali indície, podľa ktorých mohli vypátrať v rozličných kútoch sveta svoje biologické rodiny.

Siedma sestra však akoby zmizla z povrchu zemského. Na veľké prekvapenie mladých žien tatko Slaný poveril práve stratenú sestru, ktorú najdlhšie hľadali, aby im poskytla chýbajúci kľúč k jeho záhadnej minulosti.

Po každom odhalenom kúsku pravdy sa však vynára ďalšia otázka. Sestry sa musia zmieriť s myšlienkou, že svojho milovaného otca poznali len málo a že dlho ukrývané tajomstvá môžu mať pre ne nečakané dôsledky.

Atlas ukončuje cestovanie aj príbeh

Kto je tatko Slaný? Kde sa stratila 7 sestra? Ako a pod vplyvom akých okolností sa dostali sestry do Švajčiarska, kde vyrastali? Neprezradím vám to. Prečítajte si. Kniha Atlas je napísaná inak. Nie je to Lucinda Riley. Tu nájdete sem tam aj nudné pasáže. Ženie vás však vpred zvedavosť. Tak dlho ste “cestovali” so sestrami, že už chcete vedieť, ako to všetko začalo a skončilo.

Za mňa splnila kniha Atlas všetky očakávania. Harry Whittaker myslím majstrovsky uzavrel dielo svojej mamy. Príbeh tatka Slaného poprepájal príbehy všetkých sestier a uzavrel všetky otvorené konce. Všetko sa vysvetlilo a zapadlo do seba. A posledné tajomstvo skrývala armilárna guľa.

Knihu, ktorú som čítala si v zľave môžete kúpiť tu: https://carovnapolicka.sk/kniha/atlas-pribeh-tatka-slaneho

Andrea Hinková Tarová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.