Blue Monday je termín, ktorý sa obvykle používa na označenie tretieho pondelka v januári. Ten je považovaný za najdepresívnejší deň v roku. Tento koncept vznikol na základe kombinácie rôznych faktorov, ktoré by mali negatívny vplyv na našu náladu a psychický stav.
Termín Blue Monday sa prvýkrát vyskytol v roku 2005 v rámci marketingovej kampane britskej cestovnej kancelárie Sky Travel.
Psychológ Dr. Cliff Arnall tvrdil, že vytvoril vzorec, ktorý zohľadňoval rôzne faktory. Vrátane počasia, dlžoby, motivácie, času od Vianoc a neúspechov pri plnení novoročných predsavzatí.
Tento vzorec vedie k tomu, že tretí pondelok v januári by mal byť najmenej príjemným dňom v roku.
Blue Monday je marketingový trik, depresia závažné ochorenie
Väčšina odborníkov v oblasti psychológie však tvrdí, že Blue Monday nemá vedecký základ a že ide skôr o marketingový trik.
Psychický stav jednotlivcov sa nedá predpovedať pomocou jednoduchého matematického vzorca. Preto sa tento termín stretol so skeptickými názormi v odbornej obci.
Depresia a iné psychické problémy sú závažné zdravotné stavy. Nie sú obmedzené na konkrétny deň v roku.
Ak sa niekto cíti depresívne alebo zápasí s psychickým zdravím, odporúča sa vyhľadať odbornú pomoc.
Zlepšite si svoj „tmavý“ deň
Počas tmavých dní, kedy je menej slnečného svetla a niektorí ľudia môžu pociťovať vplyv na svoju náladu a energiu, existuje niekoľko spôsobov, ako sa snažiť zlepšiť psychický stav a udržať si dobrú náladu:
- Svetelná terapia: Vystavujte sa svetlu, najlepšie slnečnému, alebo používajte umelé svetlá s vyššou intenzitou. To môže pomôcť stimulovať produkciu hormónu šťastia, ako je serotonín.
- Fyzická aktivita: Pravidelná fyzická aktivita uvoľňuje endorfíny, ktoré sú spojené s pozitívnou náladou. Aj krátke prechádzky na čerstvom vzduchu môžu mať pozitívny vplyv.
- Zdravá strava: Zahrňte do svojej stravy potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny a vitamín D. Môžu mať pozitívny vplyv na psychické zdravie.
- Dostatok spánku: Snažte sa udržiavať pravidelný spánkový režim, pretože nedostatok spánku môže mať negatívny vplyv na náladu.
- Sociálna interakcia: Strávte čas s priateľmi a rodinou, pretože sociálna interakcia môže pôsobiť proti pocitom osamotenia a izolácie.
- Relaxačné techniky: Vyskúšajte relaxačné techniky. Meditácia alebo hlboké dýchanie vám môžu pomôcť zmierniť stres a zlepšiť náladu.
- Plánovanie aktivít: Plánujte si aktivity, ktoré vás tešia, aby ste mali niečo, na čo sa tešiť, a vyhli sa tak pocitu bezcieľnosti.
- Pozitívne myslenie: Sústreďte sa na pozitívne myšlienky a hľadajte radosťné momenty v každodennom živote.
- Profesionálna pomoc: Ak sa cítite dlhodobo depresívne alebo úzkostne, neváhajte vyhľadať profesionálnu pomoc od psychológa alebo psychiatra.
Každý človek môže reagovať na tmavé dni a zimu odlišne, preto sa odporúča experimentovať s rôznymi stratégiami a zistiť, čo vám najviac vyhovuje.
Andrea Hinková- Tarová, Foto: http://www.canva.com
- Vyzerajte štýlovo s batohom v každom vekuBatohy už dávno nie sú výsadou len školákov a ľudí smerujúcich do posilňovne. Prešli obrovským vývojom a dostali sa až na prehliadkové móla. Milovníci módy vedia, že či máte 30, 40 alebo 50 rokov, vždy sa nájde batoh, ktorý bude dokonale ladiť s vašou osobnosťou a budete štýlová. Bojíte sa, že budete namiesto toho vyzerať príliš školácky? Naše nasledujúce… Čítať viac: Vyzerajte štýlovo s batohom v každom veku
- Keď česť zrazí lásku na kolená: Mary Baloghová v novej sérii RavenswoodKráľovná historickej romance Mary Baloghová má na svojom konte už vyše sto kníh a na radosť svojich nespočetných fanúšikov neprestáva tvoriť ani v súčasnosti. Veľkú obľubu si získala aj jej najnovšia regentská séria Ravenswood, ktorej prvá časť s názvom Nezabudnem na lásku teraz vyšla v slovenčine.
- Blíženci – nepolapiteľní majstri komunikácieZnamenie Blížencov (Gemini) vládne obdobiu od 21. mája do 20. júna a patrí medzi vzdušné znamenia. Ich planétou je Merkúr, symbol pohybu, myslenia a reči. Blíženci sú zvedaví, bystrí, rečnícky nadaní a večne mladí duchom.
- Záhrada v máji: Mesiac plný života, kvetov a práceMáj je pre záhradkárov jedným z najkrajších, ale aj najintenzívnejších mesiacov v roku. Príroda je v plnom rozkvete, dni sú dlhšie a teplejšie, a záhrada sa prebudila do svojej plnej sily.
- Viete, čo je to emočné jedenie?Skúsenosti so „zajedaním“ stresu či emócií, najmä ak sme vo vypätej situácii, má väčšina z nás. Ak ste sa po neobvykle náročnom dni rozveselili porciou zmrzliny alebo kúskom čokolády, zatiaľ čo ste sa ventilovali kamarátke, je to v poriadku. Ak je však emocionálne jedenie prvou a najčastejšou reakciou na negatívne myšlienky či pocity, je na čase… Čítať viac: Viete, čo je to emočné jedenie?
[…] môže ovplyvňovať tvorbu melatonínu, hormónu, ktorý spôsobuje, že sa cítite ospalí. Ľudia so SAD ho môžu produkovať viac, ako […]