Ste smutní? Máte už plné zuby tých tmavých dní?

0
Sezónna depresia alebo sezónna afektívna porucha sa obvykle objavuje počas jesenných a zimných dní.
Sezónna depresia alebo sezónna afektívna porucha sa obvykle objavuje počas jesenných a zimných dní.

Neustále zlá nálada, strata záujmu o bežné denné aktivity, podráždenosť, pocity zúfalstva? Pocit viny a bezvýznamnosti, letargia, chuť na uhľohydráty a následné priberanie či strata chuti na sex? Všetky tieto symptómy sa spájajú s takzvaným SAD syndrómom. Je to skratka anglického názvu Seasonal affective disorder, v slovenčine známym ako sezónne podmienená depresia.

SAD sa niekedy označuje aj ako „zimná alebo sezónna depresia“, pretože jeho symptómy sú zvyčajne výraznejšie a vážnejšie práve počas zimy. Sú však aj ľudia, u ktorých sa príznaky objavujú v lete a, naopak, v zime sa cítia lepšie.

U niektorých ľudí sú tieto symptómy vážnejšie a môžu mať vážny dopad na ich každodenné aktivity.

SAD sa niekedy označuje aj ako „zimná depresia“, pretože jeho symptómy sú zvyčajne výraznejšie a vážnejšie práve počas zimy.
SAD sa niekedy označuje aj ako „zimná depresia“, pretože jeho symptómy sú zvyčajne výraznejšie a vážnejšie práve počas zimy.

Sezónna depresia – čo je spôsobuje?

Presná príčina SAD nie je úplne jasná. Zvyčajne sa dáva do súvislosti s nedostatočným vystavením slnečnému svetlu počas kratších jesenných a zimných dní.

Podľa hlavnej teórie môže nedostatok slnečného svetla brániť v správnom fungovaní časti mozgu nazývanej hypotalamus.

To môže ovplyvňovať tvorbu melatonínu, hormónu, ktorý spôsobuje, že sa cítite ospalí. Ľudia so SAD ho môžu produkovať viac, ako je normálne.

Zasiahnuť to môže aj produkciu sérotonínu, hormónu, ktorý ovplyvňuje náladu, apetít a spánok. Nedostatok slnečného svetla môže viesť k nižším hladinám sérotonínu, čo súvisí s pocitmi depresie.

Nedostatok slnečného svetla môže viesť k nižším hladinám sérotonínu, čo súvisí s pocitmi depresie.
Nedostatok slnečného svetla môže viesť k nižším hladinám sérotonínu, čo súvisí s pocitmi depresie.

Telo potrebuje svetlo

SAD Ovplyvňuje aj vnútorné hodiny ľudského tela, teda takzvaný cirkadiálny rytmus. Keďže telo využíva slnečné svetlo na načasovanie rôznych dôležitých funkcií, ako napríklad, kedy sa človek budí, menej svetla počas zimy môže tieto vnútorné hodiny narušiť a viesť k príznakom SAD.

Podľa odborníkov je možné, že niektorí ľudia sú k SAD náchylnejší v dôsledku svojich génov. Niektoré prípady sa totiž zjavne prenášajú v rodinách.

Ako vysvetľuje doc. MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD., prednostka Psychiatrickej kliniky LFUk a UNB a hlavná odborníčka MZ SR pre psychiatriu pri MZ SR, „príčina depresívnych porúch nie je jednoznačne objasnená“.

„Vzniká porucha na úrovni chemických poslov, neuromediátorov v mozgu. Prečo však vzniká, zostáva nezodpovedaná otázka. Všeobecne sa predpokladá spoločný podiel biologických, psychologických a sociálnych faktorov.

Pri SAD je medzi nimi aj nedostatok slnečného svetla,“ vyjadrila sa. 

U nás sa podľa docentky Izákovej poruchy nálady najčastejšie objavujú v jarných a jesenných mesiacoch. „Na jar sú nároky na organizmus vysoké z hľadiska naštartovania sa po zime. Na jeseň sa zase prispôsobujeme zmene počasia, chýba nám slnko,“ spresnila.

Na jar sú nároky na organizmus vysoké z hľadiska naštartovania sa po zime. Na jeseň sa zase prispôsobujeme zmene počasia, chýba nám slnko.
Počas zimných mesiacov nám chýba slnko.

Sezónna depresia a možná liečba

V súvislosti so SAD sú dostupné rôzne spôsoby liečby, pričom ten najvhodnejší by vám mal odporučiť váš lekár.

Pomôcť by však mohli zmeny životného štýlu, vrátane čo najčastejšieho pobytu na slnku, pravidelného cvičenia a manažovania stresu.

Ďalšou možnosťou je svetelná terapia, pri ktorej špeciálna lampa simuluje vystavenie slnečnému svetlu. V prípade odbornej pomoci sú k dispozícii aj terapeutické sedenia a tiež antidepresíva.

Kedy navštíviť lekára

A si myslíte, že trpíte SAD, syndróm nepriaznivo ovplyvňuje vaše každodenné povinnosti. Keď ho nedokážete primerane zvládať sami, mali by ste zvážiť návštevu lekára.

Opýta sa vás na náladu, životný štýl, stravovacie návyky a spánok a tiež to, či pozorujete nejaké zmeny správania a myšlienok v súvislosti s ročnými obdobiami.

Následne vám môže odporučiť vhodný postup alebo vás tiež poslať k odborníkovi na duševné zdravie.

Pri sezónnej depresii pomôže aj svetelná terapia.
Pri sezónnej depresii pomôže aj svetelná terapia.Docentka Izáková odporúča vyhľadať lekára, „keď sú príznaky také intenzívne, že negatívne ovplyvňujú fungovanie chorého“. Ďalšou charakteristikou podľa nej je, že ťažkosti nemajú súvislosť s vyvolávajúcou príčinou.

Aj keď sa v živote človeka niečo negatívne deje, depresívne ťažkosti sú intenzívnejšie či dlhšie trvajúce ako by sa dalo očakávať. A ak sa problém vyrieši, aj tak trvajú ďalej,“ spresnila.

Pomoc z prírody

Podobné stavy však nie sú špeciálnym neduhom moderných ľudí. Krátke zimné dni negatívne ovplyvňovali aj našich predkov, ktorí si pomáhali rôznymi bylinkami.

Tradičná medicína na celom svete pozná rôzne prípravky na posilnenie organizmu počas dlhej zimy. Zlepšenie prekrvenia a prehriatie tela, či lepší spánok a psychickú pohodu.

Príroda nám poskytuje pomoc aj pri tomto probléme a riešenia v podobe liečivých rastlín sú známe od nepamäti. Skôr, než navštívime lekára, je vhodné poradiť sa o výbere vhodných výživových doplnkov s obsahom extraktov z liečivých rastlín, najlepšie v lekárni.

Rastlinné prípravky sa pritom využívajú v ľudovom liečiteľstve a mnohé z nich sú aj súčasťou liekov.

Prípravky z rastlinnej ríše neodmieta ani docentka Izáková. „Aj niektoré  fytopreparáty majú antidepresívny potenciál.

Viaceré z nich prešli aj komplikovaným výskumom ich účinnosti a bezpečnosti. Sama ich v liečbe depresie u svojich pacientov využívam.

Niekedy sú to štartovacie lieky pre pacientov, ktorí liečbu antidepresívami odmietajú z dôvodu, že podľa nich ide o chemické látky a k rastlinným preparátom majú dôveru. Inokedy ich účinnosť postačí  a pacient zostáva iba na tejto liečbe,“ vyjadrila sa s tým, že možné sú aj kombinácie.

Medzi „upokojujúce“ rastliny patria napríklad valeriána lekárska, škorica, ľubovník bodkovaný, ale „napríklad aj silica z levandule, šafrán a ďalšie“.

Jesenná depresia a pomoc z bylinkovej ríše   

Sezónna depresia nie je novodobý jav. Poznali ju aj ľudia v minulosti a pomáhali si ľudovým liečiteľstvom.
Sezónna depresia nie je novodobý jav. Poznali ju aj ľudia v minulosti a pomáhali si ľudovým liečiteľstvom.

V našich zemepisných šírkach sa často využíva Ľubovník bodkovaný. Extrakt z vňate tejto byliny prispieva k ochrane pred stresom, k potlačeniu depresie a úzkosti, nervozity a vyčerpania. Zlepšuje pocit duševnej pohody a rovnováhy, pomáha pri tráviacich ťažkostiach.

Upokojenie, uvoľnenie organizmu a navodenie fyziologického spánku prináša aj Valeriána lekárska ako monokomponentný prípravok.

Upokojenie, uvoľnenie organizmu a navodenie fyziologického spánku prináša aj Valeriána lekárska ako monokomponentný prípravok.
Upokojenie, uvoľnenie organizmu a navodenie fyziologického spánku prináša aj Valeriána lekárska ako monokomponentný prípravok.

Valeriánu obsahuje aj prípravok Relax a spánok od spoločnosti Jamieson, ktorý okrem valeriány obsahuje aj kocúrnik obyčajný, chmeľ obyčajný a múčenku pleťovú, ktoré prispievajú a posilňujú účinok valeriány.

Sezónna depresia – pomôže aj indická medicína

V indickej medicíne má silné zastúpenie Ashwagandha. Táto unikátna rastlina, známa aj ako indický ženšen, zvyšuje koncentráciu, pamäť a poznávacie funkcie a uvoľňuje napätie a stres.

Priaznivo ovplyvňuje prirodzený spánok, zvyšuje energiu a vitalitu, zvyšuje odolnosť proti stresu a zlepšuje pamäť.

Pôsobí ako silný antioxidant, udržiava zdravú pokožku a pomáha pri regenerácii svalov. Účinne podporuje trávenie, fyzickú výdrž a potenciu. Harmonizuje kardiovaskulárny, endokrinný a nervový systém.

Ashwagandha. Táto unikátna rastlina, známa aj ako indický ženšen, zvyšuje koncentráciu, pamäť a poznávacie funkcie a uvoľňuje napätie a stres.
Ashwagandha. Táto unikátna rastlina, známa aj ako indický ženšen, zvyšuje koncentráciu, pamäť a poznávacie funkcie a uvoľňuje napätie a stres.

Sibírsky ženšen, Kórejský ženšen

Ženšen je prírodný rastlinný extrakt, používaný po stáročia na zachovanie telesnej a duševnej rovnováhy v organizme, pomáha zvyšovať vitalitu a posilňuje výdrž a celkovú fyzickú kondíciu, imunitu, priaznivo ovplyvňuje stres a únavu.

Maca

Je peruánsky koreň s účinkami podobnými ženšenom a ashwagandhe.

Je peruánsky koreň s účinkami podobnými ženšenom a ashwagandhe.
Je peruánsky koreň s účinkami podobnými ženšenom a ashwagandhe.

Jamieson Mushroom Complex


Prirodzená podpora imunitného systému, normálnej hladiny cholesterolu a obnova energie pomocou prípravku s obsahom húb reiši, koralovca, ryšavca, čagy a šiitake a extraktom z cesnaku.

Jesenná depresia - pomôže aj hríbový komplex.
Jesenná depresia – pomôže aj hríbový komplex.

„Spoločnosť Jamieson používa pri výrobe svojich produktov výlučne rastlinné zdroje z preverených, ekologických a obnoviteľných zdrojov. Sú kontrolované až 360 rôznymi skúškami totožnosti, čistoty atď.

Na identifikáciu surovín využíva testovací program TRU-ID®, ktorý identifikuje rastlinné materiály na základe ich genetickej zhody so štandardom.

Na prestížnej univerzite v kanadskom Guelphe, kde túto metódu vyvinuli, majú takýchto štandardov DNA viac ako 180-tisíc od viac ako 45-tisíc druhov rastlín a mikroorganizmov.“ Hovorí Zdeněk Nouzovský, PharmDr., R&D tím Jamieson, odborný zástupca pre Slovensko.

Do svojich výživových doplnkov dáva spoločnosť Jamieson štandardizované rastlinné extrakty z rastlinných materiálov od svojich spoľahlivých dodávateľov.

Štandardizácia extraktov zaručuje jednotný obsah účinných látok v každej kapsule, tablete alebo kvapke roztoku daného výživového doplnku.

Foto: http://www.canva.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.