Radosť a smútok sú dve strany jednej mince

0
Položili ste si aj vy niekedy otázku, čo je to šťastie? Veľa sa o tom hovorí, novodobí životní kouči nám vsúvajú šťastie ako instantný nápoj.

Položili ste si aj vy niekedy otázku, čo je to šťastie? Veľa sa o tom hovorí, novodobí životní kouči nám vsúvajú šťastie ako instantný nápoj. Veľa ľudí im uverí, utratia veľa peňazí za krátkodobí pocit šťastia na ich seminároch. Ten sa však krátko po ich skončení vytratí. Prečo je to tak, a čo je teda vlastne šťastie?

Niekto hovorí, že šťastie je rozhodnutie. Svojim spôsobom je to tak, ale najprv a v prvom rade je to uvedomenie.

Človek musí byť aj dole, aby dokázal oceniť, keď je hore a šťastný. Len, keď zažijeme smútok, môžeme zažiť aj šťastie.

Naše emócie a skúsenosti majú vzostupy a pády

Človek musí byť aj dole, aby dokázal oceniť, keď je hore a šťastný. Len, keď zažijeme smútok, môžeme zažiť aj šťastie.

Porovnanie šťastia so zákrutami kolesa pripomína myšlienky zo starých filozofických škôl a zároveň skutočnosť života, kde je všetko cyklické a neustále v pohybe.

Táto myšlienka je aj kľúčovým motívom v mnohých duchovných a filozofických tradíciách.

Tak ako koleso života, aj naše emócie a skúsenosti majú vzostupy a pády. Bez toho, aby sme zažili úsmev, bolesť alebo stratu, že sme často nevedeli plne oceniť momenty šťastia a radosti.

Tieto kontrasty poskytujú nášmu životu hĺbku a zmysel. V ťažkých chvíľach sa učíme, rastieme a stávame sa naďalej, čo nám umožňuje naplno prežiť a oceniť obdobie.

Táto myšlienka rezonuje aj s obrazom Kolesa šťastia v tarote, kde sa symbolizuje neustály pohyb osudu – striedanie úspechu a neúspechu, radosti a smútku.

Každý vzostup je spojený s pádom, a práve nám pomáha pochopiť hodnotu momentov, kedy sa cítime na vrchole.

Táto myšlienka rezonuje aj s obrazom Kolesa šťastia v tarote, kde sa symbolizuje neustály pohyb osudu – striedanie úspechu a neúspechu, radosti a smútku.

Čo je to šťastie? Je to subjektívny pojem

Šťastie je komplexný a subjektívny pojem, ktorý môže mať rôzne významy v závislosti od kontextu a osobného vnímania. Na otázku „Čo je šťastie?“ sa nedá odpovedať jednou definíciou, pretože šťastie môže byť pre každého človeka niečo iné.

Existujú však niektoré filozofické, psychologické a kultúrne prístupy, ktoré ponúkajú rôzne odpovede:

Filozofický pohľad :

Aristoteles hovoril o „eudaimonii,“ čo znamená naplnený a cnostný život, kde šťastie vychádza z dosiahnutia osobnej dokonalosti a naplnenia potenciálu.

Hedonizmus vníma šťastie ako maximálne potešenie a minimálneho utrpenia.

Stoici naopak verili, že šťastie prichádza zo sebakontroly, vnútorného pokoja a prijatia toho, čo nemôžeme ovplyvniť.

Hedonizmus vníma šťastie ako maximálne potešenie a minimálneho utrpenia.

Psychologický pohľad :

V psychológii sa šťastie často spája s pojmom subjektívna pohoda („subjective well -being“), ktorý zahŕňa pocit spokojnosti so životom a emocionálne pozitívne skúsenosti.

Pozitívna psychológia , založená Martinom Seligmanom, definuje šťastie cez model PERMA (pozitívne emócie, angažovanosť, vzťahy, zmysel a úspech), čo znamená, že šťastie zahŕňa nielen pozitívne pocity, ale aj zmysluplný a naplnený život.

Kultúrny pohľad :

V niektorých kultúrach môže byť šťastie spojené so spoločenskými vzťahmi a komunitou, zatiaľ čo v iných je viac individuálne orientované a súvisí s osobnými úspechmi alebo vnútorným pokojom.

Pre niektorých ľudí môže byť šťastie momentálny pocit radosti alebo naplnenia, zatiaľ čo pre iných ide o stav spokojnosti so životom. Šťastie môže prameniť z rôznych zdrojov – z rodiny, kariéry, duchovnosti, osobných úspechov, alebo z malých, každodenných zážitkov.

Odpoveď na otázku „Čo je šťastie?“ je teda veľmi osobná a závisí od toho, aký význam mu človek pripisuje vo svojom vlastnom živote.

Hedonizmus je filozofický smer, ktorý vyžaduje potešenie a vyhýbanie sa bolesti ako hlavné ciele ľudského života. Podľa hedonistického pohľadu je šťastie definované ako maximálne potešenie a minimálneho utrpenia.

Čo je to šťastie alebo ako vníma šťastie hedonizmus?

Hedonizmus je filozofický smer, ktorý vyžaduje potešenie a vyhýbanie sa bolesti ako hlavné ciele ľudského života. Podľa hedonistického pohľadu je šťastie definované ako maximálne potešenie a minimálneho utrpenia.

Hedonisti veria, že morálne je to, čo vedie k správnemu zvýšeniu osobného potešenia, zatiaľ čo to, čo vedie k bolesti alebo nepohodliu, je nežiaduce.

Existujú rôzne typy hedonizmu, pričom jeden z najznámejších je etický hedonizmus , ktorý tvrdí, že hľadanie potešenia má byť základom morálnych rozhodnutí.

Na druhej strane, psychologický hedonizmus sa zameriava na opisovanie ľudského správania a tvrdí, že ľudia prirodzene konajú tak, aby potešili a videli bolesť.

Hedonizmus sa tiež stretáva s kritikou, najmä v tom, že prílišné zameranie na krátkodobé potešenie môže viesť k tomu, že nemôžem následkom.

Andrea Hinková – Tarová

Foto: http://www.canva.com

  • Vyzerajte štýlovo s batohom v každom veku
    Batohy už dávno nie sú výsadou len školákov a ľudí smerujúcich do posilňovne. Prešli obrovským vývojom a dostali sa až na prehliadkové móla. Milovníci módy vedia, že či máte 30, 40 alebo 50 rokov, vždy sa nájde batoh, ktorý bude dokonale ladiť s vašou osobnosťou a budete štýlová. Bojíte sa, že budete namiesto toho vyzerať príliš školácky? Naše nasledujúce… Čítať viac: Vyzerajte štýlovo s batohom v každom veku
  • Keď česť zrazí lásku na kolená: Mary Baloghová v novej sérii Ravenswood
    Kráľovná historickej romance Mary Baloghová má na svojom konte už vyše sto kníh a na radosť svojich nespočetných fanúšikov neprestáva tvoriť ani v súčasnosti. Veľkú obľubu si získala aj jej najnovšia regentská séria Ravenswood, ktorej prvá časť s názvom Nezabudnem na lásku teraz vyšla v slovenčine.
  • Blíženci – nepolapiteľní majstri komunikácie
    Znamenie Blížencov (Gemini) vládne obdobiu od 21. mája do 20. júna a patrí medzi vzdušné znamenia. Ich planétou je Merkúr, symbol pohybu, myslenia a reči. Blíženci sú zvedaví, bystrí, rečnícky nadaní a večne mladí duchom.
  • Záhrada v máji: Mesiac plný života, kvetov a práce
    Máj je pre záhradkárov jedným z najkrajších, ale aj najintenzívnejších mesiacov v roku. Príroda je v plnom rozkvete, dni sú dlhšie a teplejšie, a záhrada sa prebudila do svojej plnej sily.
  • Viete, čo je to emočné jedenie?
    Skúsenosti so „zajedaním“ stresu či emócií, najmä ak sme vo vypätej situácii, má väčšina z nás. Ak ste sa po neobvykle náročnom dni rozveselili porciou zmrzliny alebo kúskom čokolády, zatiaľ čo ste sa ventilovali kamarátke, je to v poriadku. Ak je však emocionálne jedenie prvou a najčastejšou reakciou na negatívne myšlienky či pocity, je na čase… Čítať viac: Viete, čo je to emočné jedenie?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.