Daniel Heriban ako Alexander Dubček

1
Daniel Heriban ako Alexander Dubček

Slovensko zasiahla mimoriadne smutná správa o úmrtí herca Daniela Heribana. Jeho komediálny talent a dramatické herectvo si získalo fanúšikov filmov, televíznych seriálov i divadelných predstavení. Jedným z posledných filmov, ktoré obľúbený herec nakrútil, je česko-ukrajinsko-litovská historická dráma Muž, ktorý stál v ceste.

Skutočný príbeh o dilemách v Československu

V skutočnom príbehu o dilemách, ktoré prinášal život v komunistickom Československu, stvárňuje Heriban Alexandra Dubčeka. Do českých kín snímka vstupuje 25. mája. Slovenské ju budú premietať od 12. októbra. Po medzinárodných uvedeniach na svetových festivaloch, ktoré film čakajú a neumožňujú skoršiu distribúciu na našom území.
Čítajte tiež: Jej telo – príbeh plavkyne, z ktorej sa stala pornohviezda

Daniel Heriban vo filme o Alexandrovi Dubčekovi - Muž, ktorý stál v ceste.

Augustové udalosti

Muž, ktorý stál v ceste rozpráva skutočný príbeh lekára a politika Františka Kriegela. Snímka zachytáva dramatické udalosti 21. augusta 1968. Kriegel bol v noci spoločne s hlavnými predstaviteľmi KSČ (Alexander Dubček, Oldřich Černík, Jozef Smrkovský, Jozef Špaček, Bohumil Šimon) zatknutý a unesený.

Bol jediným československým politikom, ktorý sa v zajatí aj pod hrozbou likvidácie postavil Leonidovi Iľjičovi Brežnevovi. A nepodpísal Moskovský protokol – dokument, ktorý znamenal súhlas s okupáciou Československa.
Čítajte tiež: Komédia Toto je môj foter, ide do kín

Alexander Dubček v roku 1968. Čo sa vtedy stalo?

Daniel Heriban o úlohe Alexandra Dubčeka

„Považujem to za veľké šťastie v mojom živote, že tá rola prišla,“ povedal Daniel Heriban o úlohe kotroverzného Alexandra Dubčeka. To bolo v čase, keď ešte nevedel, že bude jednou z posledných. „Je to veľmi významná postava našich spoločných dejín a istým spôsobom je to postava dosť tragická. Ako vysoko politicky vyletel spolu so svojimi vládnymi kolegami, tak prudko dopadol na dno.“

Daniel Heriban – režisér bol z neho nadšený

Herecká príležitosť, ktorú dostal Daniel Heriban od režiséra Petra Nikolaeva, bola podľa jeho slov prvou príležitosťou pracovať za hranicami Slovenska. Režisér, známy snímkami Báječná léta pod psa či Lidice, sa o jeho talente počas nakrúcania vyjadroval v superlatívoch. „Som z neho nadšený. Je nesmierne citlivý. Myslím, že postave Dubčeka vtisol pravdivosť a krehkosť.“

Dráma Muž, ktorý stál v ceste má pred sebou premiérový víkend v Českej republike. Do slovenských kín ju v októbri prinesie distribučná spoločnosť Continental film.  

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.