Kréta alebo Cyprus – ktorý ostrov je pre vašu letnú dovolenku ten pravý?

1

Oba nesú prezývku „Ostrov bohov“ a právom: Cyprus a grécky ostrov Kréta patria medzi najkrajšie dovolenkové miesta v Stredozemnom mori. Napriek tomu, že ide o dve rozdielne krajiny, v mnohom si je toto dovolenkové DUO veľmi podobné: veľkosťou, kuchyňou, mytológiou a očarujúcimi plážami. Niet preto divu, že výber kam toto leto cestovať nie je za takýchto okolností až tak jednoduchý.

Aby ste zistili, ktorý z ostrovov najviac vyhovuje vašej predstave o dovolenke snov, pozreli sme sa na oba bližšie a porovnali sme ich pre vás pomocou dôležitých cestovných faktorov.

Požiadavky na príchod a vstup

Vstup je mimoriadne jednoduchý. Obe krajiny vás pustia dovnútra, ak predložíte platný občiansky preukaz alebo pas. Na Cypre sa zo 4 letísk Nicosia, Paphos (juhozápad) a Ercan, Larnaca (východ) rýchlo dostanete do všetkých destinácií na ostrove s rozlohou približne 9 200 km2. Doba letu je zhruba tri hodiny.

Letiská Heraklion (sever) a Sitia Vinzénzos Kornáros (východ) sú na predĺženom ostrove Kréta veľmi dobre rozmiestnené, takže po prílete sa zvyčajne rýchlo dostanete do príslušného hotela tiež.

Na pevnine nie je potrebné medzipristátie a v závislosti od odletového letiska, ktorým môže byť Bratislava alebo Viedeň, v závislosti od výberu CK, pristanete do 2 hodín. Výberom príjemnej last minute dovolenky na Kréte teda ušetríte nielen peniaze, ale aj čas pri pomerne krátkom cestovaní.

Počasie

Ak sa chystáte na plážovú dovolenku v lete, ideálne počasie na oboch ostrovoch môžete očakávať od polovice mája do konca októbra. Teploty vzduchu v letných mesiacoch tu dosahujú od 27 do 29 °C a teploty mora na všetkých pobrežiach od 22 až do 25 °C.

Na Kréte je klíma celkovo o niečo vrtkavejšia. Najteplejšie je južné pobrežie, zatiaľ čo vnútrozemie ostrova a sever majú zvyčajne o pár stupňov menej.

Kréta sa medzi novembrom a marcom ukladá do hibernácie. Teploty sa síce v tomto období ešte vyšplhajú až k 18 °C, slnko sa však ukazuje len okolo štyroch hodín denne a zrážok výrazne pribúda.

Na druhej strane Cyprus má aj v tomto ročnom období sedem až osem hodín slnečného svitu a v zimných mesiacoch len zriedka prší, čo je dobrá príležitosť pre peších turistov, ktorí v tomto časovom období profitujú aj z nižších cien nádhernej last minute dovolenky na Cypre. Aj na konci jesene a v prvých jarných mesiacoch si tu pre vyhovujúce teploty užijete malý turistický zhon.

Aké sú kde pamiatky a príležitosti na výlety?

Jedným z dôvodov, prečo je rozhodovanie medzi týmito vysnívanými destináciami také ťažké, je množstvo možností na aktívny relax.

Veľa dlhých pláží a zátok, hôr a jaskýň si na Cypre aspoň pohľadom zamilujete. Skvelé túry sú zaručené, no Cyprus sa môže pochváliť aj úchvatným pohorím Troodos. Vodopády, zelené lesy a jazerá vytvárajú prírodnú scenériu, vďaka ktorej vyzerajú hory Cypru ešte zvodnejšie ako tie na Kréte.

Ak ste trochu odvážnejší, vyberte sa na Cyprus.

Aj v prípade, že radšej spoznávate svet pod vodou, je na čele rebríčka obľúbenosti Cyprus. Pred jeho pobrežím je ešte pestrejšia rozmanitosť flóry a fauny s nádhernou viditeľnosťou. Okrem toho pri potápaní narazíte na množstvo vrakov na vzrušujúce prieskumy.

Hoci sú obe krajiny bohaté na históriu a historické pamiatky, naozajstní veľkí milovníci kultúry zvyčajne prepadnú gréckemu ostrovu Kréta. Vďaka stopám minojskej a rímskej histórie, spolu s vrcholmi, ako je palác Knossos, je Kréta jedným z najvýznamnejších historických miest v celej Európe.

Cyprus a Kréta majú ako destinácie spoločné to, že si v nich na pláži užijete zaručene nádhernú dovolenku so zaujímavými výletnými destináciami. Ak plánujete dobre zorganizovanú rodinnú dovolenku, potom vám odporúčame Krétu. Aj keď sa služby rýchlo menia, ceny sú tu citeľne nižšie ako na Cypre a kvalita jedla v letoviskách vyššia.

Ak ste trochu odvážnejší, vyberte sa na Cyprus. Toto prostredie zaujme nielen potápačov a milovníkov vodných športov, ale aj tých, ktorí sa s výberom dovolenky v sezóne až tak neponáhľajú a nerobí im problém užiť si relax pri mori aj počas jesene.

Zdroj obrázkov:

1. fokke baarssen/Shutterstock.com

2. leoks/Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.