Majk Spirit: Som reálny ku svojim emóciam

0

Majk Spirit vydal nový album s názvom Nie som tu náhodou. Je trochu iný od tých predchádzajúcich. Nie je na jedno vypočutie a poslucháč odhalí niektoré významy až po istom čase.


Hovorili sme s ním nielen o albume, ale aj o jeho plánoch.


Čo môže poslucháč čakať od tohto albumu?
Na pochopenie tohto albumu veľmi pomôže live koncert a celé audiovizuálne prevedenie, ktoré ho sprevádza. Veľa možno neuchopiteľných vecí poslucháč pochopí až pri živom koncerte. A tak to bolo aj myslené. Nechcem už robiť veci “po lopate”, aj keď si myslím, že albumy Nový človek a Ypsilon neboli prvoplánové. Vždy som chcel robiť hudbu, ktorá odolá testu času a bude skôr navždy, ako na jednu sezónu. Vyhýbam sa tomu robiť trendovú muziku, a skôr chcem robiť veci, ktoré vydržia a ľudia sa k nim budú vracať aj po rokoch, či desaťročiach. Album “Nie som tu náhodou” nie je na jedno vypočutie, poslucháč si ho musí naštudovať trochu viac. Veľa významov sa odkrýva až po istom čase a určitej dávke energie, ktorú vloží do lúštenia.

Súvisí to aj s tvojim procesom dozrievania?
Určite áno, albumy predtým boli viac romantické a idealistické, teraz som chcel byť čo najreálnejší ku svojim emóciam a neriešil som veľké životné pravdy, ale život ako taký, skutočné príbehy z môjho života, reálne emócie, zážitky a skúsenosti, ktoré odzrkadľujú moju autentickosť a ktoré so mnou zdieľa veľa ľudí. Možno aj preto nie je tento album “po lopate”. Zároveň sú tam však ľahké pesničky ako Žiariš, či Nikto iný.

Často tráviš dovolenky v Ázii. Ázia je pre veľa ľudí spirituálne miesto, kde chodia nabrať energiu, oddýchnuť si a rozjímať. Čo znamená pre teba?
Ázia je pokojné miesto, kde oproti Európe a západnému svetu žijú stále taký reálnejší život založený na vychutnávaní si dobrého jedla a trochu hýčkania tela masážami, prírodou a pokojnou klímou. Pre mňa je to najmä o oddychu, načerpaní síl a vyventilovaní sa z toho bežného, uponáhľaného života.

Máš nejaký životný plán?
Krátkodobý spočíva v tom, že chcem tento rok odprezentovať album po celom Česko-Slovensku. Chystám sa aj na letné festivaly a možno na jeseň by som chcel ísť koncertovať do zahraničia. V mysli mám rozbehnutý projekt na budúci rok a veľa vecí, ktoré sa netýkajú hudby. Cítim, že ďalšiu dekádu už chcem zmeniť svoje pôsobenie a svoju kreativitu dávať aj do iných odvetví. Ešte to nechcem špecifikovať, lebo sa všetko rodí v mojej mysli a odprezentujem to, až keď to naberie reálne kontúry.

Cítiš, že sa nejako mení cieľová skupina?
Určite áno, veď už som v tejto hre dve dekády. Prvú ako člen skupiny H16 a druhú ako sólový interpret a počas tých dvadsiatich rokov už odrástlo niekoľko generácií. Každých 5-6 rokov príde nová vlna, ktorá je iná od tej generácie predtým a samozrejme pri tomto albume prichádzajú ďalší noví ľudia spojení so skalnými fanúšikmi. Stále sa to mení a som veľmi rád, že aj po tých dvoch dekádach viem vytvoriť takýto kvalitný produkt a baviť ich a snáď ich robiť aj trochu múdrejšími.

Dokážeš svojimi textami osloviť najmä mladých ľudí a motivovať ich k lepšiemu životu.
Myslím si, že to je úloha každého umelca a špeciálne raperov, zapáliť iskru a chuť objavovať pravdy. Čím ďalej tým menej sa im snažím predkladať pravdy, ktoré by mali odo mňa preberať a skôr ich viesť k tomu, aby si našli svoju vlastnú cestu a pravdu.

Ako sa ti spolupracovalo s Richardom Mullerom, s ktorým máš na albume duet?
Pre mňa je to splnený sen. Stretli sa dvaja ľudia z úplne iných generácií a žánrov, ktorí majú veľa spoločného. Richard je perfektný človek, s ktorým je radosť spolupracovať. Je to veľký človek a som rád, že sa to podarilo, spolupráca prebehla na vysokej profesionálnej úrovni bez akýchkoľvek komplikácií. Síce nebolo to úplne na prvýkrát, prvé dve skladby odmietol, avšak na túto sa mi podarilo ho získať. Myslím si, že to malo takto byť, aby to nebolo hneď, len kvôli tomu, aby vznikla skladba, ale aby to bolo skutočne niečo výnimočné a preto si počkal, či mi na tom naozaj záleží. Keďže som neprestal, vznikla nádherná skladba, ktorá je zlatým klincom albumu a úžasným hosťom na mojom albume.
Andrea Hinková – Tarová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.