Jeseň je tu a s návratom detí do materských a základných škôl sa zvyšujú nároky na ich imunitný systém. Po letných prázdninách sa stretávajú s väčším počtom rovesníkov, čo prináša vyššie riziko šírenia respiračných chorôb.
Práve v tomto období je preto dôležité zamerať sa na podporu imunity našich najmenších, aby sme ich ochránili pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi.
Prevencia pred sezónnymi ochoreniami
„Jesenné mesiace predstavujú pre detskú imunitu výraznú záťaž. Okrem dostatočného pohybu a spánku je pre udržanie silnej imunity dôležité dopĺňať vitamíny, ktoré hrajú dôležitú úlohu v obrane proti infekciám.
Dôležité sú aj probiotiká podporujúce dobré zdravie čriev. Zvýšeným príjmom týchto živín môžeme deťom výrazne pomôcť s podporou prevencie pred sezónnymi ochoreniami,“ vysvetľuje pediatrička MUDr. Silvia Barteková.
Podpora imunity musí byť komplexná
Podpora imunitného systému detí by mala byť komplexná. Vyvážený a pestrý jedálniček obohatený o potraviny s probiotickými kultúrami môže pomôcť podporiť zdravý črevný mikrobióm, ktorý následne pomáha podporovať imunitný systém.
Vitamín D prispieva k normálnemu fungovaniu imunitného systému a je potrebný najmä v mesiacoch s nižším slnečným svitom.
Brand manažér značky Actimel Lukáš Hlaváček dopĺňa: „Kombinácia vitamínov D a C predstavuje účinný nástroj, ako podporiť imunitu nielen detí, ale aj dospelých.
Veríme, že spoločne s horčíkom sa táto trojkombinácia v našom novom Actimele stane spoľahlivým spojencom pre podporu zdravia celej rodiny.“
Podpora imunity zahŕňa aj pohyb a spánok
Nezabúdajme tiež na dôležitosť pravidelného pohybu a kvalitného spánku, ktoré hrajú nenahraditeľnú úlohu v celkovom zdraví detí.
Predškoláci by mali spať 10 až 12 hodín denne, školáci približne 8-10. Ak navyše hneď po prebudení zaradíte rýchlu rozcvičku, pomôžete sebe aj svojim deťom zvládnuť jesennú sezónu v zdraví a pohode.
10 tipov na posilnenie imunity vašich detí na začiatku školského roka
1. Začnite deň kyslomliečnym nápojom: Odporúčame zaradiť do rannej rutiny vášho dieťaťa nápoj s obsahom probiotických kultúr, ktoré podporujú rovnováhu črevného mikrobiómu, a tým prispievajú aj k imunite organizmu.
2. Vitamíny pre všetkých: Vyberte svojim deťom výrobky s vysokým obsahom vitamínu D a vitamínu C, ktoré aktívne prispievajú k posilneniu imunitnej reakcie organizmu a zlepšeniu imunity.
3. Obohaťte stravu svojej rodiny o ďalšie vitamíny a minerály, ako je vápnik pre zdravie kostí a zubov a horčík, ktorý pomáha znižovať únavu.
4. Pravidelný pohyb: Povzbudzujte svoje deti, aby prestávky v škole využívali na krátke prechádzky alebo hry. Aktivita podporuje účinný imunitný systém.
5. Zdravé snacky: Majte vždy po ruke zdravé snacky bohaté na živiny a probiotiká, ktoré pozitívne ovplyvňujú črevný mikrobióm, a tým prispievajú aj k imunitnému systému organizmu.
6. Dostatočný spánok: Zaistite, aby vaše deti spali aspoň 10 hodín denne, aby ich telo malo čas na regeneráciu.
7. Hydratácia: Dohliadnite na to, aby deti pili dostatok tekutín, kvôli efektívnemu čisteniu a udržiavaniu správnej funkcie imunitného systému.
8. Výživný obed: Dbajte na to, aby bol obed vašich detí vyvážený a pokrýval príjem potrebných vitamínov a minerálov na podporu ich zdravia a energie počas celého dňa, dbajte na dostatočný príjem čerstvého ovocia a zeleniny.
9. Relaxácia a zvládanie stresu: Naučte svoje deti relaxačné techniky, ktoré im pomôžu znížiť stres a podporiť ich duševnú pohodu. Zníženie stresu môže mať pozitívny vplyv na ich imunitu.
10. Tip na záver: Ak si chcete rozšíriť svoje vedomosti o imunite, vypočujte si náš najnovší Danone podcast, v ktorom moderátor Dominik Vršanský diskutuje o imunite s primárom detského oddelenia MUDr. Janom Boženským.
Začnite školský rok so silnou imunitou a dobrou kondíciou vašich detí vďaka týmto jednoduchým tipom.
PR článok
- Dojímavý životný príbeh Pippi Dlhej PančuchyViete, kto povedal túto nádhernú vetu? „Ak sa mi podarilo rozjasniť aspoň jedno ponuré detstvo, som spokojná.“ Určite poznáte minimálne jej postavy ako Pippi Dlhá pančucha, Emil z Lönnebergy, či zbojníkovu dcéru Ronju. Práve vyšiel krásny beletrizovaný životopis o výnimočnej švédskej spisovateľke s jednoduchým názvom Astrid Lindgrenová.
- Špargľa a recepty z nejNemusíte byť zarytým vegetariánom, ani uvedomelým zástancom zdravej stravy, aby si vás svojou chuťou získala špargľa. Zelená, biela, či dokonca fialová špargľa je zdravá a chutná zelenina, ktorú možno pripraviť na mnoho spôsobov. Podáva sa ako hlavné jedlo, ale aj ako príloha k mäsitým jedlám, cestovinám či šalátu. Jej sezóna sa práve začala, a tak si ju môžete… Čítať viac: Špargľa a recepty z nej
- Vajcia a cholesterol. Ako to v skutočnosti je?Vajcia bývajú často skloňované v súvislosti s cholesterolom. Čo to je cholesterol a ako na neho vplývajú vajcia? Cholesterol je látka tukovej povahy, ktorá je prirodzenou súčasťou buniek ľudského tela. Má dôležitú úlohu pri spracovaní tukov z potravy a pri tvorbe žlče a niektorých vitamínov a hormónov. Cholesterol sa čiastočne tvorí priamo v ľudskom tele, najmä v bunkách pečene. Ďalšiu časť… Čítať viac: Vajcia a cholesterol. Ako to v skutočnosti je?
- Mrkvový pohárový cheescake – ReceptSviatky Veľkej noci sú tu a k nim patria aj maškrty. Nech sa páči recept na jednoduchý mrkvový cheescake v pohári. Do jednoduchých krokov pečenia zapojte aj vašich pomocníkov a potom si spoločne vychutnajte maškrty, ktoré ste pripravili. Skvelým tipom je napríklad tento Mrkvový cheesecake, ktorého lahodnú chuť si okamžite zamilujete! Čítajte tiež: Veľkonočný mazanec – Recept… Čítať viac: Mrkvový pohárový cheescake – Recept
- Veľkonočné nátierky – ReceptUž sú u vás prípravy na Veľkú noc v plnom prúde? Prinášame pár tipov, s ktorými si môžete oživiť sviatočný stôl. Veľkonočné nátierky. Šunkovo-karfiolová veľkonočná nátierka 4 porcie Ingrediencie:Šunka – 200 g Uvarený karfiol – 200 g Červená cibuľa – 1 malá Majonéza – 3 lyžice Nakladaný zelený koreň – 2 lyžice soľ Postup:Šunku a karfiol… Čítať viac: Veľkonočné nátierky – Recept