Menu Zavrieť

Nočné pocikávanie detí sa dá úspešne liečiť

Zatváranie očí pred nočným pocikávaním dieťaťa môže vyústiť do tragédie. Je čas konať.

www.andawell.sk

O detskom nočnom pocikávaní nepočul len máloktorý rodič. Citlivosť tejto témy a neriešenie situácie u päťročných a starších detí má však obrovský vplyv na ich sebavedomie, výsledky v škole, komunikáciu s rovesníkmi či zaradenie sa do spoločnosti.

V niektorých prípadoch dokonca spôsobuje samovražedné myšlienky, čo môže vyústiť do tragédie. Stačí pritom nečakať, navštíviť lekára a život dieťaťa sa môže radikálne zmeniť k lepšiemu.

Práve na túto tému upozorňuje Svetový deň nočného pomočovania, ktorý Medzinárodná spoločnosť pre detskú kontinenciu (ICCS) a Európska spoločnosť pre pediatrickú urológiu (ESPU) stanovila tento rok na 24. mája.

Nočné pocikávanie, tiež známe ako nočná enuréza, je nekontrolovateľný únik moču počas spánku. „Nie je to normálny jav, hlavne ak trvá aj po 5 roku života. Ide o mýtus, ktorý deťom ubližuje. Nie je hanbou navštíviť pediatra či špecialistu, ktorý nastaví liečbu a problém s 80 až 90-percentnou úspešnosťou vyrieši,“ povedala detská nefrologička a primárka 1. detskej kliniky DFNsP v Bratislave Andrea Černianska.

Ako ďalej vysvetlila, za nočné pocikávanie môže viacero príčin, je potrebné ich definovať a podľa nich zvoliť individuálny prístup k jeho riešeniu.

Na Slovensku trpí nočným pocikávaním zhruba 40-tisíc 5-ročných a starších detí. Bez návštevy lekára sa ročne dokáže vyliečiť len jedno až dve z desiatich. „Deti sa automaticky vylučujú zo spoločnosti, boja sa prespávať u kamarátov, chodiť na prázdniny k rodine či na  školské výlety. Úspešná diagnóza a liečba zmierňuje dennú záťaž dieťaťa, zlepšuje jeho denný výkon a školský prospech,“ uviedla Andrea Černianska.

Najnovšie štúdie jasne dokazujú výrazné zlepšenie psychického stavu, priestorovej pamäti a školských výsledkov vyliečených detí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Navštívte náš voňavý e-shop

Pozrite si naše referencie