Prírodná galéria v Chateau Gbeľany opäť ožila

0

V anglickom parku historického hotela Chateau Gbeľany pri Žiline to posledné dva týždne žilo. Okrem 2. ročníka stretnutia majiteľov historických vozidiel, ktoré sa konalo cez víkend 13-14. júla, mohli návštevníci parku nielen obdivovať historické vozidlá, ale aj vidieť pri práci akademického sochára Jaroslava Gaňu, Mgr. Art. Ondreja IV. Zimku a Mgr. Art Petra Repku.

Sochy, ktoré vytvoria doplnia diela akademického sochára Mgr. Art Mareka Ryboňa a Mgr. Art. Miroslava Palla. Tie boli predstavené vlani pri príležitosti otvorenia prírodnej galérie.


Po desiatich dňoch tvrdej práce sochári predstavili svoje diela verejnosti a urobili tak bodku za druhým ročníkom sochárskeho sympózia. Tento rok bola pre sochárov inšpiráciou a leitmotívom celého sympózia hudba a čas. Hostia si mohli obzrieť tri nové diela, ktoré doplnili prírodnú galériu. Umelcov vyspovedal aj moderátor Ján ,,Johny“ Peťko a po krátkom predstavení diel samotnými umelcami sa hostia mohli spýtať všetky zvedavé otázky.


Dielo Jaroslava Gaňu vyrástlo priamo nad dominantou parku – veľkým schodiskom obrasteným brečtanom. Dirigent ,,Primus“ stojí priamo nad schodiskom a je už zďaleka neprehliadnuteľný. Námet na tvorbu sochy dirigenta umelcovi vnukla náhoda. Pri hľadaní miesta pre svoju novú sochu, započul tóny hudby zo svadobného obradu, ktorý sa konal priamo po schodiskom – a vízia Dirigenta nad schodiskom bola na svete. Na zhotovenie diela použil drevo z červeného smreka a nerez.


Dielo Ondreja Zimku vám neudrie do očí na prvý pohľad. Svoj stroj času skryl medzi 4 stromy. Jednotlivé hrany stroja sú vycentrované na 4 svetové strany a spolu so stromami vytvára geometrickú osemcípu hviezdu. Socha je rovnako ako u pána Gaňu zhotovená z dreva z červeného smreka, vzhľadom na jeho dobré vlastnosti.


Mgr. Art Peter Repka sa tento rok rozhodol vytvoriť Líniu času – kľukaté čiary znázorňujú samotnú cestu životom, ktorá nejde priamočiaro, ale má svoje zákruty. Guľa znázorňuje, kde sa práve človek v línii svojho času nachádza. Socha je zhotovená z agátového dreva, s ktorým sa ťažšie pracuje, avšak výsledok rozhodne stojí za to.

Historický hotel Chateau Gbeľany, ktorý sa nachádza len necelých 10 km od Žiliny, privítal prvých hostí vo februári 2016. Vďaka pozitívnemu vzťahu majiteľov k umeniu a histórii, barokový kaštieľ a jeho priľahlý anglický park každoročne ožívajú spoločenskými udalosťami. Koncerty štátneho komorného orchestra, hudobný festival PRO MUSICA NOSTRA či divadelné predstavenia na nádvorí, ako aj a stretnutia majiteľov historických vozidiel v parku sa stali už tradíciou.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.