Chrániť si oči pred slnkom okuliarmi považujeme za štandard. Vyberáme si správne okuliare, ktoré náš zrak skutočne ochránia?
Slnečné okuliare – ako si ich vyberáme?
Výber okuliarov býva často ovplyvnený aktuálnou módou. Niektoré zásady, ktoré by sme z hľadiska bezpečnosti a starostlivosti o zrak mali dodržiavať, idú stranou.
Čítajte tiež: Čo si zbaliť na letnú dovolenku k moru?
“Je dôležité vedieť pri akej príležitosti budeme slnečné okuliare používať. Iné okuliare zvolíme pri vysokohorskej turistike, iné pri prechádzke mestom a iné napríklad pri riadení auta.
Aj pri športových aktivitách môžeme vyberať okuliare podľa druhu športu. Tak, aby nám dokonale sedeli a zároveň spĺňali náročné požiadavky kladené na odolnosť a bezpečnosť,” vysvetľuje Martin Slaný, odborný garant očných optík FOKUS.
Čítajte tiež: Starostlivosť o pleť v oblakoch
Podľa jeho slov musia mať kvalitný UV filter a zafarbenie prispôsobené prostrediu, pretože jedine tak môžu poskytovať komplexnú ochranu očí. Výber je dobré vždy skonzultovať s očnými špecialistami.
Parametre pre výber
Ak si budete vyberať podľa dizajnu, vaše nové slnečné okuliare by mali splniť tieto parametre:
- pohodlne sedieť na nose,
- nikde netlačiť,
- mať tvar, ktorý korešponduje s veľkosťou a tvarom tváre,
- mať vhodnú šírku stranice, aby najmä vodičom neobmedzovali zorné pole.
Z hľadiska bezpečnosti a pohodlia používania by zasa mali:
a) poskytovať ochranu pred škodlivým UV žiarením,
b) obsahovať rôzne filtre, ktoré výrazne skvalitnia celkový pohľad cez ne. Najčastejším je polarizačný filter. Redukuje jasný slnečný svit, ktorý sa nám môže do očí odrážať od lesklých povrchov, napríklad snehu alebo vodnej hladiny.
Existujú aj iné filtre alebo úpravy šošovky, ktoré výrazne zlepšia kontrast či zobrazenie určitých farieb. Jedná sa predovšetkým o špeciálne okuliare spojené s určitou aktivitou, väčšinou rozdelenou podľa vykonávaného športu,
c) chrániť pred poškriabaním či poskytnúť ľahkú údržbu a čistenie,
d) prepustiť viditeľné žiarenie v 5 kategóriách. Od kategórie 0, teda okuliare bez zafarbenia až po kategóriu 4, ktorá prepustí maximálne 3 – 8% viditeľného žiarenia.
Okuliare z kategórie 4 nie sú vhodné pri riadení auta. Rozhodne sa odporúčajú napríklad pri vysokohorskej turistike,
d) mať eventuálne dioptrickú úpravu a/alebo samozafarbujúci variant.
Foto: http://www.pexels.com