Strašiak menom nadmerné potenie – čo proti nemu pomáha?

0
potenie-deodorant-antiperpirant

Nadmerné potenie je jav, ktorý môže veľmi negatívne ovplyvniť život každého človeka. Potíme sa všetci, je to zdravé a prirodzené. Kedy však začíname hovoriť o nadmernom potení a čo za ním stojí?

Nadmerné potenie zdravé nie je

Naše telo sa potiť musí. Potenie slúži na reguláciu teploty, pretože pri potení dochádza na povrchu kože k odparovaniu vlhkosti a následnému ochladeniu organizmu. Dochádza tiež k vylučovaniu toxínov, čím sa telo čistí.

Pot sám o sebe nemá žiaden zápach. Za ten sú zodpovedné baktérie, ktoré sa rozkladajú na povrchu kože.

Nadmerné potenie, alebo aj hyperhidróza, veľmi negatívne zasahuje do života ľudí. Môže byť primárna alebo sekundárna.

Primárna hyperhidróza je dedičná a potenie prichádza aj v stave pokoja. Sekundárna hyperhidróza je spôsobená fyzickým ochorením alebo rôznymi hormonálnymi či metabolickými zmenami.

potenie-deodorant-antiperspirant
Nadmerné potenie je jav, ktorý môže veľmi negatívne ovplyvniť život každého človeka.

Prvá pomoc: používanie antiperspirantov a dezodorantov

Nadmerné potenie môže spôsobiť spoločenskú izoláciu, emocionálne i psychické problémy. Veľkými pomocníkmi v boji s potením sú deodoranty a antiperspiranty.

Aký je medzi nimi rozdiel? Dezodoranty neredukujú tvorbu potu, no spôsobujú, že ostáva bez zápachu. V podstate by sa dalo povedať, že sa potíte, ale voniate.

Antiperspiranty účinkujú trochu inak, pretože uzatvárajú póry a chránia tak nielen pred potením a mokrými škvrnami v podpazuší, ale aj nepríjemným zápachom.

Ak si z nich neviete vybrať, skúste dezodoranty alebo antiperspiranty z ponuky značky Borotalco. Vďaka zložke Microtalcum dokážu chrániť pred potom aj zápachom až 48 hodín.

Skúste to zmenou životného štýlu

Nadmerné potenie sa dá dostať pod kontrolu aj zmenou životného štýlu. Vyhýbajte sa príliš koreneným jedlám, alkoholu a čiernej káve. Vo vašom šatníku by mali byť najmä svetlé a vzdušné textílie a tiež bavlnené oblečenie, ktoré saje a prepúšťa pot.

Podpazušné vložky proti poteniu tiež spoľahlivo ochránia pred nepríjemnými stopami v podpazuší. Čoraz populárnejší je tiež deodorant bez hliníka, ktoré nechávajú pokožku voľne dýchať, bojujú s nepríjemným zápachom a nedráždia podpazušie.

Pravdou je, že nadmerné potenie môže človeka veľmi obťažovať a spôsobiť mu mnoho starostí. V prípade, ak nezaberie kozmetika alebo zmena životného štýlu, sú viaceré možnosti dermatologickej liečby.

Jedným z najefektívnejších riešení je aplikácia botulotoxínu typu A do postihnutých oblastí.

Sponzorovaný článok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.