Volavka je už 40. knihou od Jany Benkovej!

0

Spisovateľke Jane Benkovej vychádza nový román Volavka, nazvaný v súčasnosti tak veľmi frekventovaným slovom. Inšpirovala sa autorka realitou?

„Samozrejme,“ povedala nám. „Pomenovanie volavka som síce využila z aktuálnych dôvodov, ale hlavná postava je fiktívna, nepísala som ju podľa nikoho konkrétneho, hoci tých reálnych volaviek sa nám tu pohybuje viac…

Prostredie, v ktorom sa románová hrdinka Gréta pohybuje, je však jasne inšpirované úrovňou slovenských úradov, ministerstiev, ktorých prínos je nulový – a tak vyzerá aj ich zákulisie: je plné smiešnych figúrok, ktoré sa hrajú na mocných. Zákulisie takýchto úradov odkrýva zábavnou formou môj román, v ktorom však nechýba ani humor a romantika.

Vlastne by sa k tejto téme dali napísať ďalšie tri knihy, je to prostredie plné absurdností, do ktorého prichádza Gréta. Vrhá sa do dobrodružstva, do života medzi najvplyvnejšími ľuďmi v krajine, života plného vášní a osobných ambícií. Ocitne sa síce na obyčajnom ministerstve, no zároveň vo víre intríg, pretvárky, nekonečných pretekov o moc a vo svete smiešnych figúrok, postavičiek bez morálky. Gréta riskuje, balansuje na tenkom ľade, ale spoznáva tak lesk i biedu životného štýlu slabochov, ktorí sa hrajú na veľkých hráčov.

Úrad, v ktorom románová Gréta zakotvila, môže byť reálnym obrazom hociktorého zo siete bezvýznamných úradov, ktoré tu trpíme dlhodobo, no sú v podstate bez výsledkov práce. Slúžia iba ako odkladisko vyslúžilých politikov alebo inde neuplatniteľných ľudí, blízkych tým vplyvným. No hoci sa Gréta tvári ako naivná blondínka, presne vie, čo chce a koľko dokáže obetovať svojmu cieľu. Nejde jej však o moc ani o luxus…“ naznačuje čosi z obsahu autorka. „V románe však nájdete aj všetko, čo charakterizuje  moje písanie: lásku, úsmev, prekvapenie…“

Jana Benková patrí medzi najplodnejšie knižné autorky, takže máme očakávať tento rok ďalších 5 kníh? „Nie,“ smeje sa, „nová bude až v septembri, aby ste si odo mňa aj trošku oddýchli. Román je už hotový, napísaný a o chvíľu ho zadáme do procesu ďalších príprav.“

Volavka je už 40-tou knižkou tejto autorky. Je rozdiel vydať prvú knihu a tú štyridsiatu? „Ani nie, vždy je krásny pocit držať v ruke hotové dielo, zhmotnenie mojej snahy, a potom s napätím čakať na postrehy mojich čitateľov. Ale priznám sa, že pri prvej či druhej knižke sa mi ani len nesnívalo, že ich napíšem 40. To sa mi mohlo podariť iba vďaka dôvere vydavateľov a mojich zlatých čitateľov. Ak by po mojich knihách nesiahali, nik by mi nevydal ďalšiu, takže najmä čitateľom ďakujem za to, že môžem stále písať. Inšpirácie mám totiž viac ako dosť,“ prezradila nám.

Na Slovensku Jane Benkovej vyšlo 40 kníh – medzi nimi sú zbierky exkluzívnych rozhovorov s umelcami, športovcami i s top politikmi, ale aj encyklopédia o popredných slovenských hokejistoch. V ostatných rokoch sa venuje najmä písaniu románov. V Českej republike jej vydali 13 kníh, najnovším románom je práve vydaná Slunečnice. V najväčšej slovenskej ankete čitateľov na Martinus.sk sa stala TOP autorkou roka 2012.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.