Sonické zubné kefky alebo klasické? Ktoré sú pre vaše zuby lepšie?

0

Zdravé a čisté zuby si vyžadujú pravidelnú starostlivosť, ktorá zahŕňa najmä každodenné čistenie. Sú však lepšie sonické zubné kefky, rotačné alebo klasické manuálne kefky? Každá z nich má svoje výhody a my vám poradíme, ako si vybrať tú najlepšiu práve pre vás a vašu ústnu dutinu.

Elektrické zubné kefky

Elektrické zubné kefky sú vhodné v podstate pre každého, používať ich môžu deti aj dospelí. Zuby môžu vyčistiť lepšie a rýchlejšie ako klasická kefka, no treba ich používať správne. Určite nespravia všetku prácu za vás. Vybrať si môžete rotačné alebo sonické zubné kefky, pričom každá funguje na trochu inom princípe.

·       Kmitajúce sonické zubné kefky

Sonické zubné kefky s podlhovastou hlavicou čistia zuby pohybom hore a dole. Ide o vysokofrekvenčné stieranie povlaku, pričom sa zároveň do medzizubných priestorov vháňa tekutina. Vyčistia sa tým aj ťažko dostupné priestory medzi zubami a pozdĺž ďasien. Sonická kefka je vhodná aj pre ľudí s citlivými ďasnami. Tento typ má vysokú účinnosť pri odstraňovaní povlaku zo zubov, nájdete aj modely, ktoré majú funkciu bielenia zubov.

·       Rotujúce a pulzujúce kefky

Rotujúce zubné kefky majú okrúhlu hlavicu a zuby čistia rotačným pulzujúcim pohybom. Aj tento typ odstraňuje zubný povlak s vysokou účinnosťou. Ak máte starší model bez tlakového senzora, je potrebné byť pri čistení opatrný, aby ste na kefku príliš netlačili. Obzvlášť to platí pre ľudí s citlivými ďasnami. Okrúhlu hlavicu stačí priložiť na zub a nemusíte už vykonávať manuálny pohyb ako v prípade sonických kefiek.

Najčastejšie sa ale stretneme s modernými kefkami s technológiou iO, ktoré čistia zuby magnetickými vibráciami. Stále ide o rotujúce kefky, ktoré sú však šetrnejšie k ďasnám aj zubom a odstraňujú povlak aj z ťažko dostupných miest. Výhodou je aj tichý chod, pretože magnetický motorček je tichší ako klasický.

Výhody a nevýhody elektrických kefiek

Výhodou elektrických zubných kefiek, či už sonických alebo rotačných, je schopnosť lepšie odstraňovať zubný povlak. Elektrické zubné kefky vykonajú tisíce pohybov za minútu, takže v tomto ohľade sa s manuálnymi nedajú porovnať.  Zuby sú vyčistené dôkladnejšie a rýchlejšie a to vrátane ťažko dostupných miest. Účinné odstránenie zubného povlaku podporuje zdravie zubov aj ďasien. Moderné kefky majú aj senzor tlakuniekoľko režimov čistenia, samozrejmosťou je časovač.

Nevýhodou elektrických kefiek je, že ak na ne príliš tlačíte, môžete si poškodiť sklovinu a ďasná. Väčšina nových modelov je však vybavená senzorom tlaku, čím je tento problém eliminovaný. Elektrické zubné kefky sú samozrejme výrazne drahšie ako klasické, hlavice je potrebné meniť približne v rovnakom intervale ako bežné kefky. Okrem toho treba myslieť aj na ich nabíjanie.

Klasické zubné kefky

Klasické zubné kefky sú stále obľúbené, pretože aj nimi sa dá dosiahnuť dôkladné vyčistenie zubov. Čistenie zubov manuálne si vyžaduje viac vášho úsilia. Pri výbere je dôležitá najmä tvrdosť štetín. Bežne dostupné sú tvrdosti extra soft, soft, medium a ultra soft.

Zubné kefky extra soft sú extra jemné a vhodné aj pre citlivé zuby a ďasná. Používať ich môžu aj deti a ľudia trpiaci zápalom ďasien. Zuby si však budete musieť čistiť dlhšie a dôslednejšie.

Ultra soft kefky majú extra jemné štetinky, ktoré sa dostanú aj do ťažko dostupných miest vrátane medzizubných priestorov. Keďže sú štetinky veľmi jemné, nedráždia citlivé ďasná a sú vhodné aj na čistenie citlivých zubov.

Zlatou strednou cestou sú zubné kefky s tvrdosťou soft, teda s mäkkými štetinami. Soft kefky sú šetrné k zubom, ale zároveň nie je potrebné zuby čistiť intenzívnejšie alebo dlhšie. Pre intenzívnejšie a účinnejšie čistenie je dobrá stredná tvrdosť, teda medium. Tieto kefky by sa mali používať iba ak máte silný a zdravý chrup aj ďasná.

Okrem tvrdosti štetín je dôležitý aj ich tvar a počet. Najdôkladnejšie čistenie dosiahnete kefkami, ktoré majú štetiny rovnakej dĺžky. Čím viac štetiniek kefka má, tým lepšie. Čo sa týka veľkosti hlavice, efektívnejšie sú tie menšie, ktoré sa dostanú aj k stoličkám.

Výhody a nevýhody klasických kefiek

Klasické zubné kefky, ak ich používate správne, dokážu efektívne a šetrne odstrániť zubný povlak. Dôležitá je nielen správna technika, ale aj vhodná tvrdosť. Na výber máte veľké množstvo rôznych veľkostí, tvarov aj tvrdosti, takže nebude problém nájsť zubnú kefku, ktorá vám bude vyhovovať. Výhodou klasickej kefky je cenová dostupnosť a nezávislosť na batérii a elektrickej energii. Vďaka tomu je ideálna na cestovanie a použiteľná kdekoľvek a kedykoľvek.

Nevýhodou klasických kefiek je, že čistenie zubov s nimi si vyžaduje viac zručnosti aj času. Nesprávna technika znižuje efektívnosť čistenia, prílišným tlakom môžete podráždiť ďasná a poškodiť sklovinu. Je preto dôležité vedieť, ako si správne čistiť zuby.

Ako si správne čistiť zuby?

Najlepšia metóda čistenia zubov je malými krúživými pohybmi a minimálnym tlakom. Zubnú kefku držte tak, aby časť štetiniek bola na zube a časť na ďasnách. V tejto polohe robte jemné krúživé pohyby, nezabudnite vyčistiť stoličky zo všetkých strán, vnútorné strany zubov a žuvacie plochy. Zuby by ste si mali čistiť aspoň 2 minúty ráno a večer, prípadne po jedle. Pre kompletné čistenie použite aj medzizubné kefky alebo zubnú niť. Napriek tomu, že sa jemné štetiny kefky dostanú aj na ťažšie dostupné miesta, medzizubné priestory nevyčistia tak dokonale ako niť alebo tenučká medzizubná kefka.

Zdroj obrázkov:

1. Irinashemiakina/Shutterstock.com

2. Lia Koltyrina/Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.