Čučoriedky sú modrým zlatom našich lesov. Blahodarne pôsobia na naše zdravie, chutia skvele a môžete z nich pripravovať rôzne dobroty. Vyrazte do lesa na čučoriedky a pripravte si napríklad čučoriedkovú zmrzlinu alebo sviatočný chia puding.
Konzervácia čučoriedok mrazom
Čučoriedky môžeme zamraziť, aby nám vydržali počas celého roka. Toto ovocie je silný adaptogén, ktorý sa vie prispôsobiť každej situácii. Počas zamrazovania ešte posilní svoje antioxidačné schopnosti.
Čučoriedky proti nádorom
Strašiakom v civilizovanom svete je rakovina. S čučoriedkami v ústach však získate rovnocenného súpera vybaveného k jej potlačeniu a pravdepodobne nenájdete žiadny jej druh,
ktorý by sa ich pozitívnemu účinku vymykal.
Požiare je potrebné riešiť včas a teda s ich konzumáciou neotáľajte. Už dnes si pripravte lahodné smoothie, čučoriedkový kokteil, čučoriedkovú zmrzlinu, raw čučoriedkový koláč či inú zdraviu prospešnú dobrotu.
Čučoriedky a diabetes
Už naše babičky diabetičky hovorili o vplyvoch sušeného čučoriedkového lístia, z ktorého si pripravovali čaj na zníženie a stabilizáciu hladiny krvného cukru. Tento fakt bol potvrdený.
Listy obsahujú glukokiníny. To sú látky, ktoré uľahčujú uvoľňovanie inzulínu z pankreasu a mierne zvyšujú jeho tvorbu.
Listy tiež obsahujú pomerne veľké množstvo mystillinu, ktorý zlepšuje využitie cukru. Niekedy sa mu hovorí rastlinný inzulín.
Množstvo cukru v krvi pomáha regulovať aj pterostilben, jeden z čučoriedkových antioxidantov. Pracuje podobne ako lieky predpisované na znižovanie škodlivého cholesterolu.
Čučoriedkové extrakty sú významným spojencom aj proti ďalším diabetickým problémom, ako je diabetická neuropatia, nefropatia a retinopatia.
Pre bystré oči
Zaujímavým bonusom čučoriedok je, že ani varenie a tepelná úprava ich nedokáže odzbrojiť
a aj naďalej nám pomáhajú. Tak tomu bolo aj za druhej svetovej vojny.
Počas nej dávali britským letcom čučoriedkový džem, ktorý zlepšoval ich schopnosť videnia za šera.
Čučoriedkový výťažok posilňuje kapilárne cievy a uľahčuje prísun okysličenej krvi do sietnice. Preto je užitočný aj pri riešení degeneratívnych ochorení sietnice, ako je retinopatia.
Rovnako je podstatný pre potlačenie makulárnej degenerácie a katarakty – zákalu očnej šošovky a glaukómu spôsobeného vysokým vnútroočným tlakom.
Zavodnenie a čučoriedky
Čučoriedky sú výborné aj v prípade redukcie nadváhy, zvlášť vtedy, ak je sprevádzaná zadržiavanou tekutinou a tvorbou skrytého lymfedému.
Väčšie okysličenie, zlepšený obeh a aktivácia kolobehu tekutín, umožňuje obohatiť zdravo použitý jedálniček o látky napomáhajúce uvoľneniu a vylúčeniu zadržiavanej tekutiny spolu s množstvom naviazaných toxínov.
Srdcovo-cievne zdravie posilníme protizápalovými účinkami čučoriedok. Zdravo riedia krv, lebo znižujú množstvo toxínov v tele a dokážu taktiež uvoľňovať ťažké kovy.
Pre zdravý mozog aj črevá
Ani tí, ktorí riešia tráviace ťažkosti, však neprídu skrátka. Čučoriedka trávenie zlepšuje, chráni sliznicu tráviaceho traktu. Pomáha rozpúšťať žlčníkové aj obličkové kamene, a tak zápalové ochorenia čriev, močového mechúra.
Chronická bronchitída, zápaly ďasien a hrdla sú čučoriedkami riešiteľné.
Spojenie čriev, nervovej sústavy a mozgu je preukázané. Snáď aj práve preto sú čučoriedky fantastickou potravinou pre zdravý mozog a psychickú pohodu.
Čučoriedky pomáhajú vyrovnávať sa so stresom a jeho dôsledkami.
A to vrátane posttraumatického stresového syndrómu, snáď ešte dokonca lepšie ako predpisované lieky na zvýšenie sérotonínovej produkcie.
Foto: http://www.pexels.com
S čučoriedok si môžete pripraviť veľa dobrôt. Vyskúšajte napríklad Cheeckake – čučoriedkový
http://www.andawell.sk