6 dôvodov pre vyvýšené záhony

1

Vyvýšené záhony sú skvelou voľbou do každej záhrady. A to najmä vtedy, ak nemáte dosť miesta. Okrem toho, že dobre vyzerajú, vyriešia aj mnohé záhradnícke problémy.

S jarou prichádza čas na prípravu záhrady po zimnom spánku. Ku skrášľovaniu záhrady prispeje nielen vysádzanie nových rastlín, ale aj praktické kvetináče, ktoré ďalšiu zimu bez ujmy na funkčnosti a vzhľade úspešne vonku prežijú.
Čítajte tiež: Založte si trávnik a trávte čas na záhrade

Vyvýšené záhony – ako na ich konštrukciu

Môžete ich ich postaviť aj svojpomocne z paliet, ovocných prepraviek či projektových dosiek. Ak nepatríte k zrovna zručným majstrom alebo jednoducho nemáte čas, zaobstarajte si už hotové vysoké drevené kvetináče.
Čítajte tiež: Vypestujte si čerstvé bylinky

„Na výstavbu vyvýšených záhonov neexistujú žiadne stanovené pravidlá, postačí vám vaša fantázia. Ideálne by ich šírka ale nemala presahovať 2 metre. Je to preto, aby bolo možné jednoducho dosiahnuť do stredu záhonu bez toho, aby ste stúpali na pôdu. Čo sa týka výšky záhonu, voľte takú, aby sa vám pracovalo komfortne. Ideálne medzi 50 až 70cm,“ radí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.

Na výstavbu vyvýšených záhonov vám stačí vaša fantázia. Foto: http://www.hornbach.sk

Vyvýšené záhony – aké sú ich výhody?

Okrem toho, že vytvorenie vyvýšeného záhonu predstavuje jednoduchý a pútavý spôsob, ako dodať záhrade profesionálny vzhľad, má aj mnoho praktických výhod:1. Jednoduchšia starostlivosť o zem

Vyvýšený záhon predstavuje spôsob ako pripraviť pôdu na čo najjednoduchšie záhradkárčenie, takmer „bez práce“. Namiesto každoročného obrábania pôdy zvyčajne udržiavajú záhradníci svoje vyvýšené záhony jednoduchým pridávaním materiálov na vrch.

Kompost, mulčovanie, hnojivo a iné prostriedky na zlepšenie pôdy sa môžu aplikovať priamo na vrchnú vrstvu pôdy. Častým problémom záhrad je aj nízka kvalita pôdy. Pri vyvýšených záhonoch pre vás neúrodná zem nebude problémom.
Čítajte tiež: Samozavlažovaním ušetríte a znížite rast burín


2. Vyvýšené záhony – to je ergonomické a pohodlné riešenie

Nič viac neodradí začínajúcich či dlhoročných záhradkárov ako fyzická námaha. Bolesti chrbta a kĺbov sú najčastejšími problémami, na ktoré sa sťažuje nejeden záhradkár po náročnom dni strávenom medzi záhonmi. „Vyvýšené kvetináče vám dávajú možnosť vybudovať záhony na vyššej úrovni, čo znižuje namáhanie chrbta, krku a ramien. Vyvýšené záhony tak predstavujú určitú investíciu do vášho zdravia,“ hovorí odborník.

3.Menej buriny či problémov s krtmi

Oddelenie zemitej časti záhonu od terénu znižuje možnosť šírenia semien burín, čím sa redukuje jej prerastanie medzi vysadené rastliny. Tým, že do záhonu tiež pridávate novú čistú pôdu sa ochrana pred inváziou buriny ešte zdvojnásobuje.

„Menej buriny znamená vo všeobecnosti menej boja proti nej. To si v konečnom dôsledku vyžaduje menej alebo dokonca žiadne chemikálie na jej ničenie. Výhodou je aj ochrana pred krtmi, ktorí sú postrachom každej záhrady a mladej zeleniny. Vďaka plastovej sieti proti škodcom umiestnenej na dne sa krty nebudú môcť vynoriť uprostred záhona,“ vysvetľuje David Benda.

„Úroda z vyvýšeného záhona môže byť až trojnásobne vyššia v porovnaní s plochým záhonom.

4.Rýchlejší rast a väčšia úroda

Pôda vo vyvýšenom záhone sa na jar rýchlejšie zahreje. Vďaka tomu môžete sadiť skôr a užívať si dlhšiu záhradnícku sezónu. V porovnaní s tradičnou záhradou sú vyvýšené záhony typické oveľa bližšou výsadbou. Tým zároveň zvýšite intenzitu pestovania a úrody.

„Úroda z vyvýšeného záhona môže byť až trojnásobne vyššia v porovnaní s plochým záhonom. Plodiny rýchlejšie dozrievajú, sú odolnejšie a aj chuťovo kvalitnejšie. Väčšia úroda je spojená aj s lepšou drenážou vody a menším zhutnením pôdy, ktoré je zvyčajne spôsobené chôdzou. To je vynikajúce nielen pre zdravie plodín, ale aj samotnej pôdy,“ upozorňuje odborník z Hornbachu.

5.Lepšie odvádzanie vody

V oblastiach náchylných na záplavy, alebo v záhradách s vysokou spodnou vodou sa zelenine či iným plodinám bude dariť iba ťažko. Vyvýšený záhon oddelený od terénu ale predstavuje spôsob, ako zabezpečiť plnohodnotné vegetačné obdobie bez rizika premočenia koreňového systému. Ak budú korene rastliny aspoň 15 cm nad úrovňou okolitého terénu, budú prosperovať aj vtedy, keď je okolitá pôda terénu premočená.

6.Ideálne pre záhradkárov – začiatočníkov

Vyvýšené záhony predstavujú jednoduchý spôsob, ako začať so záhradníčením. Vyžadujú síce trochu viac investícií, ale v mnohých ohľadoch zaručujú úspech už v prvom roku. Postačí vám kvetináč, trochu zeminy, kompost, semienka, voda a už len čakať na prvú úrodu

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.