

Každý deň by sme mali urobiť niečo, čo nám prináša radosť. Ak vám chýba záhrada a záhradkárčenie, vypestujte si bylinky doma. Môžete ich mať celoročne v kuchyni, na parapete, balkóne či v zimnej záhrade. Ako na to?
Bylinky už nemusíte využívať v čerstvej podobe iba sezónne. Pažítka na chleba, petržlenová vňať do polievky, mäta a medovka do čaju, bazalka do šalátu či mnohé ďalšie variácie, ktoré ste si počas rokov zamilovali, si môžete dopriať po celý rok. Stačí vedieť, ako na to.

Pohodlne pestujte doma
Čerstvé bylinky potrebujú k svojmu rastu tieň aj slnko – záleží na konkrétnej rastliny. Ideálny je pre nich teda parapet alebo zasklený balkón či lodžia. „Pestovanie byliniek v bytových podmienkach uľahčujú kvetináče so samozavlažovacím systémom a zabudovaným ukazovateľom hladiny vody. Dobrou voľbou z ponuky na trhu sú napríklad dizajnové samozavlažovacie kvetináče Cobble s integrovaným meraním vody aj nalievaním a prepadovým odtokom,“ hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/bylinky/

Vysaďte si vlastné sadenice
Bazalka, pažítka, oregano, tymián, koriander, majorán, mäta či medovka – tieto bylinky vám určitý čas porastú aj v kvetináčoch na kuchynskom parapete. Môžete si zohnať hotové sadenice, ale lepšou voľbou je vypestovanie vlastných priamo zo semien. Ide to veľmi jednoducho, a to aj bez skleníka.
Z vlastných výsevov získate nielen dostatok kvalitných sadeníc na výsadbu doma či vonku na záhrade, ale aj druhy alebo odrody, ktoré by ste zrejme jednoducho nezohnali. Zároveň tým môžete ušetriť.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/grilovanie-s-bylinkami/

Ako sa o sadenice starať?
Ak chcete využiť príležitosť a začať s predpestovaním sadeníc, stačí kedykoľvek počas zimy rovnomerne vysiať semienka na povrch výsevného substrátu a pritlačiť ich. Predtým je ale potrebné vedieť, aké podmienky zvoleným bylinkovým druhom vyhovujú. Najdôležitejšie bude dopriať týmto rastlinám dostatok svetla – ideálne je, keď dopadá z každej strany. Priestor, kde máte vysiate bylinky, aspoň raz denne vyvetrajte, aby ste zabránili rozmnožovaniu pôdnych húb.
Čítajte tiež. https://andawell.sk/bylinky-v-kozmetike/
“Dodržiavajte optimálnu teplotu a rastliny nezalievajte studenou vodou. Vysoko kvalitné semená rôznych odrôd byliniek a tiež substráty určené priamo pre bylinky aj špeciálne hnojivá ponúka napríklad značka Floraself vo svojom rade Nature. Z vlastného výsevu získate množstvo sadeníc, ktoré vám čoskoro poskytnú veľký úžitok,“ radí David Benda.

Vyberte si zmes semien
Klíčky a mikrobylinky sú obrovským hitom. Môžete si vybrať z rôznych druhov a odrôd, podľa preferovaných chutí, od pikantných cez orechové až po jemné. Zvoliť si možno tradičnú žeruchu, rukolu, horčicu, senovku, ale aj ďalšie druhy.
„Ideálne je si vybrať zmes semien, ktoré sú špeciálne určené na naklíčovanie. Klíčky si vypestujete jednoducho a rýchlo. Nepotrebujú veľa miesta ani špeciálne pestovateľské pomôcky, dokonca ani zvláštnu starostlivosť. Prinášajú rýchly výsledok – výborne chutia a posilňujú imunitu,“ vysvetľuje D. Benda.
Čítajte tiež. https://andawell.sk/zabija-nas-nezdravy-zivotny-styl/
Klíčiace bylinky potrebujú veľa svetla
Klíčiace bylinky potrebujú dostatok svetla, vlahy a pravidelný prísun čerstvého vzduchu. Vyhnite sa nadmernej zálievke a studenému substrátu. Praktickou pomôckou pre ľahšie pestovanie mikrobyliniek sú výsevné izbové skleníčky s textíliou alebo s minikvetináčikmi či výsevná miska s poklopom.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/herbar-lisovanych-liecivych-bylin/
Vždy čerstvá vňať
Vysaďte si do kvetináča niekoľko petržlenových koreňov alebo pri príprave pokrmov odrežte koniec koreňa petržlenu s listovou bázou a položte ju do misky s vodou. Zakrátko budete mať k dispozícii čerstvú a chrumkavú petržlenovú vňať. Rovnaký spôsob môžete uplatniť aj pri zeleri. Ten je nielen zdravou zeleninou, ale patrí aj medzi liečivé rastliny. „Do kvetináča so substrátom si môžete tiež vysadiť cibuľu, šalotku alebo cesnakové strúčiky, a zakrátko budete môcť využívať aj ich vňate,“ upresňuje David Benda.
[…] Príjemného pohladenia sa od nej nedočkáme, ale jej umenie vnútri organizmu je zásadné. Podporuje schopnosť pečene prečisťovať krv a napomáha telu zbavovať sa prebytočnej vody, či iných škodlivých látok. Žihľava má dobrý vplyv na funkciu pečene, ktorá je dôležitá pre trávenie tučnejších jedál. Tých by sme sa mali síce vyvarovať, ale malé neresti k životu patria.Čítajte tiež: https://andawell.sk/vypestujte-si-cerstve-bylinky/ […]
[…] Pôdu treba kypriť minimálne do hĺbky rýľa. Prácu vám uľahčí aj kultivátor, ktorý pomôže s odstránením kameňov a zvyškov koreňov. V závislosti od druhu pôdy môžeme zapracovať aj prípravky na skvalitnenie pôdy.Čítajte tiež. Vypestujte si čerstvé bylinky […]
[…] Môžete ich ich postaviť aj svojpomocne z paliet, ovocných prepraviek či projektových dosiek. Ak nepatríte k zrovna zručným majstrom alebo jednoducho nemáte čas, zaobstarajte si už hotové vysoké drevené kvetináče. Čítajte tiež: Vypestujte si čerstvé bylinky […]
[…] „Bylinky alebo zelenina nepotrebujú bezpodmienečne záhon alebo veľkú záhradu, aby sa im darilo. Mnoho odrôd sa výborne hodí na výsadbu na balkón alebo na terasu. Siahnuť môžete po pestovateľských hrantíkoch alebo kvetináčoch, vedierkach na kvety alebo vysokých záhonoch. Pri vyberaní jednotlivých typov rastlín treba zvážiť veľkosť balkóna či terasy a jej orientáciu na svetovú stranu,“ radí Daniel Brychta z oddelenia záhrada projektového marketu Hornbach. Čítajte tiež: Vypestujte si čerstvé bylinky […]
[…] Je účinná pri liečbe akné, pri šupinatej a suchej koži a rôznych kožných ochoreniach. A mnohí po nej siahnu aj vtedy, keď sa spália na slnku. Urýchľuje totiž hojenie popálenín (aj tých od slniečka). Aloe Vera má schopnosť obnoviť a regenerovať pokožku zo dňa na deň. Ak máte popáleniny, jazvy po akné alebo len bojujete s citlivou pokožkou, Aloe Vera bude vašim najlepším priateľom.Čítajte tiež. Vypestujte si čerstvé bylinky […]