Zadýchavate sa? Vaše pľúca volajú o pomoc!

1
Chronická obštrukčná choroba pľúc
Photo by Anna Shvets on Pexels.com

Chronická obštrukčná choroba pľúc je druhé najrozšírenejšie neinfekčné ochorenie obyvateľstva rozvinutého sveta. Je to závažné respiračné ochorenie, ktoré je celosvetovo štvrtou najčastejšou príčinou úmrtia.

V časoch pandémie COVID-19 je situácia ešte vážnejšia, keďže koronavírus postihuje najmä dýchací systém. Môže spôsobiť ťažký zápal pľúc, ktorý neraz končí u pacientov s CHOCHP fatálne. Problémom je aj to, že existujúci pacienti zo strachu z COVID-19 nenavštevujú svojich lekárov- špecialistov a noví pacienti akoby neboli. Sú, len sa skrývajú za COVID-19 a príznaky, ktoré by mohli naznačovať iné pľúcne ochorenie – napríklad CHOCHP, podceňujú.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/nielen-covid-pluca-ohrozuje-chochp/

person holding white printer paper

Kedy spozornieť?

Poďme si povedať, kedy by ste mali spozornieť a prestať sa skrývať za COVID-19 a navštíviť odborného lekára, ktorý diagnózu vylúči alebo potvrdí. Je nutné povedať, že vo včasných štádiách sa dá toto nevyliečiteľné ochorenie veľmi dobre liečiť a pacient s touto diagnózou môže viesť prakticky plnohodnotný život.

Faktory vzniku a vývoja CHOCHP

Faktorom vzniku a vývoja CHOCHP sú zápalové zmeny vyvolané dlhodobým vdychovaním inhalačných škodlivín. Príčinou ochorenia je v 80 % prípadov fajčenie, aj pasívne, medzi ďalšie možné vyvolávajúce faktory patrí vdychovaný prach a iné nečistoty z ovzdušia alebo prostredia.

Máte tieto príznaky?

V prípade, že fajčíte alebo ste v minulosti fajčili, pracujete v prašnom prostredí, rýchlo sa zadýchavate, kašlete niekoľkokrát denne, vykašliavate hlieny a napríklad pri rýchlejšej chôdzi vám bráni pri rozprávaní pocit nedostatočného dychu, ste potenciálny adept na ochorenie CHOCHP. Nepodceňujte tieto príznaky a myslite na to, že ich včasná diagnostika vám môže predĺžiť kvalitný život.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/pneumologovia-vyzyvaju-pacientov-k-navsteve/

man in white crew neck t shirt
Photo by cottonbro on Pexels.com

Mýty o CHOCHP

CHOCHP je zriedkavé ochorenie – MÝTUS – Smutnou skutočnosťou je, že CHOCHP je 2. najrozšírenejšia neinfekčná choroba obyvateľstva rozvinutého sveta. Ukazuje sa, že pľúca sú vzácnym zdrojom našej existencie a musíme ich chrániť počas celého života. Rovnako ako srdcové choroby, aj CHOCHP môže mlčať mnoho rokov, až kým nie je takmer neskoro.

CHOCHP zasiahne iba fajčiarov – MÝTUS – Hlavnou príčinou CHOCHP je fajčenie, ako aj vystavovanie sa pasívnemu fajčeniu. Ale nie každý s CHOCHP je súčasným alebo bývalým fajčiarom. Dlhodobé vystavenie znečisťujúcim látkam je problémom a niektoré povolania sú pre zdravie pľúc rizikovejšie ako iné.

Hlavným príznakom je dýchavičnosť – FAKT – Ľudia s CHOCHP môžu mať kašeľ, chrapot, ale často je prvým príznakom práve dýchavičnosť. Pacienti sa môžu cítiť unavení, keď idú po schodoch alebo si uvedomia, že sa musia nadychovať viac ako ostatní. Ľudia s CHOCHP bývajú náchylnejší na časté prechladnutia a môžu zápasiť aj s opakovanými záchvatmi chrípky alebo zápalu pľúc, čo môže zvýšiť nielen dýchavičnosť, ale aj ďalšie príznaky.

woman wearing white crew neck shirt
Photo by Megan Forbes on Pexels.com

CHOCHP je nevyliečiteľná– FAKT – CHOCHP je nevyliečiteľná, ale je liečiteľná. Nemôžete zvrátiť poškodenie pľúcneho tkaniva, ale môžete spomaliť deštrukciu a chorobu tak povediac riadiť. Najlepšia vec, ktorú môže pacient fajčiar urobiť je prestať fajčiť a snažiť sa za každých okolností chrániť ďalších možných infekcií.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/mate-alergiu-chripku-alebo-covid19/

CHOCHP sa vyskytuje iba u starších ľudí – MÝTUS – Ľudia, ktorým je CHOCHP často diagnostikovaná, sú vo veku 50-60 rokov. CHOCHP je diagnostikovaná často neskoro, keď sú príznaky vyvinuté v takom rozsahu, že nie je možné ich ignorovať. V skutočnosti môže CHOCHP začať oveľa skôr, vo veku 40 rokov (vo výnimočných prípadoch vo veku 20-30 rokov).

Včasná diagnostika pomáha – FAKT – CHOCHP je nevyhnutné zachytiť včas, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu pľúc. Väčšina ľudí vidí za dýchavičnosťou starnutie. Nie je to tak vždy, najmä keď choroba postihne aktívneho človeka, ktorý už ďalej nemôže vykonávať také činnosti ako predtým.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/chripka-moze-spustit-zlyhanie-srdca-aj-infarkt/

Cvičenie nie je možné, ak máte CHOCHP – MÝTUS – Dýchavičnosť môže cvičenie sťažiť, je však dôležitou súčasťou liečby. Aj keď si pacienti s CHOCHP žiadny záťažový a kondičný pohyb nemôžu dovoliť, chôdza, tai či alebo bicyklovanie však môže zlepšiť spôsob, akým srdce pumpuje krv a svaly zase odoberajú kyslík z krvi. Telesný systém sa tým stáva efektívnejší.

Je príliš neskoro prestať fajčiť – MÝTUS – Nikdy nie je neskoro prestať fajčiť a potenciálne odvrátiť CHOCHP. Aj keď sa CHOCHP u niekoho diagnostikuje, neznamená to, že zanechanie fajčenia ničomu nepomôže. V ktorejkoľvek fáze CHOCHP ukončenie fajčenia zmierni príznaky a spomalí progresiu CHOCHP.

CHOCHP postihuje iba pľúca – MÝTUS – CHOCHP môže tiež prispieť ku komplikácii vysokého krvného tlaku a môže zvýšiť riziko srdcových chorôb. Ako pri každom chronickom nevyliečiteľnom ochorení, aj tu sa môže dostať do hry aj depresia. Správne liek, zmena životného štýlu a emocionálna podpora môžu pomôcť pri riešení týchto problémov súvisiacich s CHOCHP.

CHOCHP sa spája so smrťou – MÝTUS – Nemôžete zvrátiť CHOCHP, ale to neznamená, že život skončil. Ľudia, ktorí prestanú  fajčiť, užívajú svoju liečbu od lekára, majú dostatok pohybu a starajú sa o seba, majú často dobrú prognózu a udržateľný stav ochorenia.

Foto: Pexels

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.