Imunita. Toľko sa o nej píše a hovorí, až sa v toľkých slovách stráca. Respektíve jej význam. Avšak aj súčasná korona kríza nám ukazuje, ako veľmi je dôležitá. A ruka v ruke s ňou zdravý životný štýl. V súvislosti s koronavírusom sa hovorí najmä o ľuďoch nad 65 rokov, čo však súvisí zasa najmä s imunitou a rôznymi chorobami, ktorými seniori trpia. Žiaľ, nielen oni.
Medzi rizikové skupiny ľudí, ktoré sú ohrozené koronavírusom alebo COVID19, patria všetci s oslabenou imunitou, teda aj ľudia s nadváhou, obezitou, cukrovkou, nezdravým životným štýlom. O tom, že nadváha, obezita a cukrovka sú vážne rizikové faktory, potvrdili aj skúsenosti z Talianska, kde až 99 percent úmrtí bolo u pacientov s pridruženými ochoreniami súvisiacimi s obezitou.
Aj preto je teraz viac ako predtým dôležité prestať hľadať výhovorky ako to nejde a nájsť si cestu, ktorá smeruje k zdravému životnému štýlu.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/nenutte-sa-do-pohybu-je-to-zivotny-styl/
Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií, ktoré sleduje obezitu u detí a mladistvých, malo v roku 2018 zvýšenú hodnotu BMI až 14 550 chlapcov a 13 103 dievčat vo veku od 6 do 18 rokov. Tieto čísla hovoria o tom, že sa deti a mladiství málo hýbu, jedia na báze fast foodu a celkovo nie sú vedení k správnemu životnému štýlu.
Čo je to imunita?
Imunita, teda odolnosť, obranyschopnosť organizmu znamená, že naše telo je pripravené vysporiadať sa s nepriaznivými vonkajšími okolnosťami v podobe vírusov a ďalších patogénov, ktoré na nás nepretržite útočia. Ak náš imunitný systém funguje správne, všetko dobre dopadne. Moderný život však prináša výzvy v podobe chronického stresu, vysokej toxicity prostredia a ďalších vplyvov, ako napríklad globálny svet, kedy dochádza k vysokej a rýchlej mobilite ľudí, a tak sa ľahko doručia vysoko nákazlivé zárodky priamo k našim dverám.
Dobré rady nad zlato
Základom všetkého je pochopiteľne zdravý a vyvážený jedálniček obsahujúci veľké množstvo antioxidantov a polyfenolov v podobe farebného ovocia a zeleniny. Kde začať? Nie je to tak zložité, začnite jednoducho raňajkami. Ľudia, ktorí vynechávajú raňajky, sú oveľa ľahšie obeťami chorôb, vrátane bežného prechladnutia.
„Ak nezačnete deň raňajkami, vaša hladina cukru môže významne poklesnúť, a naopak sa počas dňa ľahšie navýši hladina stresového hormónu kortizol, a tiež chuť na sladké, pocity úzkosti. Toto prepína nastavenie organizmu na program úteku alebo boja, ktorý imunitu oslabuje,“ vysvetľuje Bc. Petra Húsková, hlavná výživová poradkyňa NATURHOUSE pre SR.
Céčko“ a ďalšie zázračné vitamíny a prvky
Je veľa výživných látok, ktoré imunitu podporia. Základom fungujúcej imunity je pochopiteľne dostatočné množstvo vitamínu C. Aj keď sa môže zdať, že je naša denná konzumácia potravín, ktoré ho obsahujú dostatočná, musíme počítať s tým, že ovocie aj zelenina v obchodoch sú často predčasne zberané a dlho skladované či prepravované na veľké vzdialenosti, a to sú faktory, ktoré obsah živín radikálne znižujú. Na mieste je prvá pomoc v podobe suplementácie potravinovými doplnkami. A to nielen vitamínu C.
Kľúčovým minerálom v imunitnom boji je zinok
V prípade jeho nedostatku je značne redukovaná aktivita T- buniek imunitného systému, ktoré sú de facto jeho vojakmi. Krevety, mušle, ustrice, hovädzie, cícer, ľanové a tekvicové semienko, fazuľa, špenát, varená listová zelenina, tahini pasta, miso, kakao, kešu orechy sú bohatým zdrojom zinku. Dôležitý je však aj selén, horčík a vitamín D. Áno, správne, chce to čerstvý vzduch, veľa slnka a tiež kúsok horkej čokolády alebo šálku chutného kakaa. To všetko vám totiž pomôže nielen k dodaniu potrebných živín, ale tiež sa zlepší vaša nálada a uvoľnenosť, ktoré posilňujú imunitu.
Bylinky alebo pomocníci proti všetkým neduhom
Byliny sú silné imunostimulátory, ktoré proces začatý správnou výživou podporia. U bylín vyzdvihnime napríklad bazu čiernu. Veď to predsa poznáte: ,,Pred harmančekom zlož klobúk, a pred bazou kľakni!” Baza čierna možno úplne nezabráni prieniku vírusov, ale podľa viacerých štúdií výrazne skráti dobu pre-liečenia a tiež zásadne redukuje vážnosť symptómov.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/zdravavyziva-3/
Črevná mikroflóra je základ
Určite ste už počuli o probiotických baktériách. Konzumácia fermentovaných potravín, ako je nepasterizovaná kyslá kapusta, kimči a tiež kvalitných jogurtov či kefírov, sa ukazuje ako nesmierne dôležitá súčasť podpory imunitných reakcií.
„V tejto súvislosti tiež pripomenieme dôležitosť správnej funkcie tráviaceho traktu, ktorý je hlavným sídlom mikroflóry organizmu, a z ktorého tiež pochádza veľká časť imunitnej obrany. Bez dostatočnej konzumácie vlákniny a vlákninových produktov ani naša mikroflóra nebude prospievať, a preto je v starostlivosti o seba samého podstatné dbať na obsah vlákniny v potravinách, a tiež ju zdravo dopĺňať,“ dodáva P. Húsková.
Hýbte sa!
Nielen bylinky, ovocie, zelenina, vitamíny a vitamínové doplnky budujú a posilňujú našu imunitu. Človek bol stvorený na to, aby chodil a hýbal sa. Takže, ak vám niekto ponúkne elektrickú kolobežku v dobrej viere, že toto je ten správny šport, zahoďte ju. A choďte sa radšej prejsť do prírody, vystúpte o zástavku skôr a zvyšok prejdite peši, prestaňte nadávať na výťah a objavte čaro chodenia po schodoch, nájdite si fitness centrum, kde navyše môžete stretnúť aj nových známych alebo sa zapíšte na kurz jógy.
Ak chcete behať, urobte to, hlavne už neseďte a nehovorte si, že zajtra. Dnes je ten správny deň, začať žiť zdravšie a kvalitnejšie. A potom vás už žiadny vírus nedobehne. A aby ste si udržali aj zdravú myseľ a posilnili koncentráciu, meditujte a doprajte si kvalitný spánok.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/9-tipov-ako-sa-stravovat-v-karantene/