Novoročné predsavzatia sú v plnom prúde. Ktoré sú tie vaše? A dali ste si vôbec nejaké? Chceli by ste skoncovať so zlozvykom, ktorý vás dlho trápi, ale neviete, ako na to?
Januárové klišé pre väčšinu ľudí – z novoročných výziev po prvých týždňoch často zostávajú len zaškrtnuté riadky v kalendári a kým príde druhý mesiac, rýchlo na ne zabudneme. Zlozvyky sú súčasťou našich životov, či chceme, alebo nie. Občas pribúdajú, potom sa ich zbavíme, môžu sa nabaliť ďalšie a takto stále dookola.
Aj počas minulého roka sa na nás mohol nalepiť nejaký ten zlozvyk. Opäť sme strávili veľa času doma, za obrazovkami počítačov. Sedavý spôsob života si tak ďalším rokom našiel svojich fanúšikov. Dokonca i mladšia generácia čelí tomuto problému.
Práca z domu sa stala natoľko nevyhnutnou, že v niektorých situáciách ľudia trávia väčšinu času len vo svojich príbytkoch. Pandémia priniesla so sebou aj tieto neduhy a návyky. Postupne si však takýto spôsob života vypýta svoju daň.
Trápi nás viac zdravie, kondícia sa zhoršila, máme viac starostí a pociťujeme stále viac a viac stresu. A práve ten je spúšťačom mnohých zlozvykov. Niektorí aj kvôli tomu potom častejšie siahnu po cigarete, z bývalých fajčiarov sa stávajú opäť aktívni.
Predsavzatia? Ako na ne?
Najmä s rozumom, žiadne prvoplánové výzvy totiž nevydržia dlhodobo. Aj odborníci odporúčajú pri nastavovaní svojich cieľov, aby boli reálne. Ako ich viete reálne splniť, poradiť si s nimi, ale nie tak, aby ste každým dňom strácali motiváciu a čakali, kým sa vaše „utrpenie“ skončí. Krok za krokom sa môžete dostať do vytúženého cieľa a radšej nech sú tie kroky menšie, ale trvácnejšie.
A prečo? Pri nesplnených nereálnych cieľoch totiž nasleduje sklamanie, zlý pocit zo seba či depresia.
Prestať s jedným z najzávažnejších zlozvykov nie je vôbec jednoduché. Cigarety ovplyvňujú zdravie a v niektorých prípadoch i vzťahy medzi ľuďmi. Priznajte sa, koľkokrát ste sa snažili s tým prestať? A koľkokrát vás vaše okolie prosilo prestať?
A tak záväzok skoncovať s cigaretovým dymom môže byť práve počas týchto dní ideálny. Vyčistíte si pri tom hlavu, vybehnite na dlhú prechádzku, vyvetrajte poriadne celý byt a zabudnite na to, aké je to byť obklopený nepríjemným zápachom. Cigaretový dym predsa nie je vhodným spoločníkom na ceste za zdravším životným štýlom.
Ak neviete prestať, urobte to inak
A čo s tými klasickými cigaretami? Tu prichádza veda, ktorá môže podať pomocnú ruku. Škodlivého cigaretového dymu sa dá zbaviť natrvalo a dymový opar môže zostať len nepríjemnou spomienkou.
Dnes už niektoré tabakové spoločnosti vyzývajú ľudí, aby prestali fajčiť. Upozorňujú na riziká, ktoré im hrozia a pripomínajú, že väčšina škodlivých látok v cigaretovom dyme pochádza zo spaľovania, nie zo samotného tabaku. Dym z horenia akejkoľvek rastliny obsahuje desiatky škodlivých alebo potenciálne škodlivých chemických látok.
Aj keď najzdravšou voľbou stále zostáva abstinencia akéhokoľvek fajčenia, tak bezdymová alternatíva ponúka riešenie v boji proti klasickým cigaretám a zostáva lepšou voľbou ako fajčenie cigariet.
Vhodnou alternatívou môže byť práve cenovo dostupná bezdymová novinka lil SOLID 2.0. Je bez zápachu a popola a je vhodná pre všetkých, ktorí túžia dať stopku klasickým cigaretám.