Chcete ísť v lete na dovolenku? Kvôli inflácií, ktorá dosahuje dvojciferné čísla vám to nevychádza? Neviete, ako a z čoho si odložiť? Ste kvôli tomu v strese? Čítajte ďalej, poznáme riešenie.
A dokážete vo svojom živote niečo zmeniť? Andy Winson, mentálny kouč hovorí, že nie. „Ľudia paradoxne nechcú meniť nič vo svojom živote. Chcú sa len lepšie cítiť. Negatívne pocity v nich vyvolávajú finančné problémy a to, že si nemôžu kúpiť to, po čom túžia.
Čítajte tiež: Pritiahnite si upratovaním peniaze
Rovnako tomu je, keď chcú mať lepší vzťah. Sú nespokojní v intímnej oblasti, v oblasti pochopenia, bezpečia a istoty vo vzťahu. Alebo preto, že je vo vzťahu stereotyp a nuda.
Či už je to nespokojnosť s čímkoľvek, základný problém je v tom, že hoci sa v týchto oblastiach necítime spokojne, nechceme zmeniť svoje návyky.“ hovorí Andy Winson.
Čítajte tiež: Hľadáte úspory, kde sa dá? Tu je 5 tipov, ako ušetriť energiu pri používaní práčky
Vyhýbame sa vystúpeniu zo svojej komfortnej zóny
V oblasti financií je tých možností naozaj veľa. „Zvykli sme si na určité pohodlie a ak z neho máme vyjsť, tak sa tomu vyhýbame. Ešte aj náš mozog nám hovorí, že máme kde bývať, máme čo jesť, máme stabilný príjem a vlastne na tom nie sme až tak zle,“ vysvetľuje A. Winson.
Takéto uvažovanie nad človekom už pri prvom pokuse zvykne vyhrať. „Lebo je to pokus a nie rozhodnutie,“dodáva.
Čítajte tiež: Upracte si svoju dušu a pritiahnite si peniaze
Peniaze – pár krokov k ich získaniu
Na to, aby nám niečo prinieslo dlhodobú zmenu v živote, potrebujeme vytvoriť permanentnú aktivitu, ktorá nás postupne priblíži k cieľu. „Mozog potrebuje určitý čas, aby vytvoril nové neurodráhy, ktoré ovplyvnia naše nové správanie,“ hovorí mentálny kouč.
Na to, aby sme si mohli dopriať napríklad dovolenku, odporúča pár krokov. Sú ľahko zvládnuteľné. Potom sa stačí už len rozhodnúť a konať podľa tohto rozhodnutia.
- Koľko peňazí na dovolenku potrebujem?
- Koľko dní mám na to, aby som tieto prostriedky získal?
- Koľko viem denne ušetriť?
- Koľko viem denne zarobiť naviac?
- Odložiť peniaze na špeciálny podúčet alebo do „pohára“
Rozmeňte si svoj cieľ na menšie čiastky
Ak si na úvod poviete, koľko peňazí potrebujete na dovolenku, môže sa to zdať ako priveľké sústo. „Pri všetkých veľkých cieľoch má náš mozog strach a presvedčenie, že to sa nedá. Ak si však tento cieľ rozmeníte na menšie, dosiahnuteľnejšie ciele, zrazu je oveľa ľahšie urobiť prvý krok,“ vysvetľuje Andy Winson.
KLIKNI SEM: Sviečka: Privolaj hojnosť
Ak teda viete, koľko peňazí potrebujete a aj viete koľko na to máte dní, potom je pri pohľade na dennú sumu náš cieľ zrazu oveľa dostupnejší a dosiahnuteľnejší.
Peniaze – zarobiť alebo ušetriť?
Zarobiť alebo ušetriť? „Čísla nepustia. Ak chcem získať nejaký benefit alebo pôžitok a nie som schopný zvýšiť svoj príjem, musím znížiť svoj výdaj,“ vysvetľuje tréner a autor knihy Mysli, konaj, zbohatni.
„Nechceme sa vzdať sa svojho komfortu. Napríklad neísť do práce autom ale autobusom. Ľudia bojujú práve v tomto. Na jednej strane chcú viac ušetriť, ale chcú si aj viac dovoliť. Nie sú ochotní vydať úsilie navyše, aby zarobili viac peňazí alebo aby si tvorili pasívne príjmy,“ hovorí.
Peniaze – vytvorte im špeciálne miesto
Ak ste už definovali svoju dennú sumu, je načase ju aj reálne odložiť, napríklad na podúčet v banke alebo doma na špeciálne miesto. „Už to sústo nie je až také veľké a možno zistíme, že nám tie peniaze na dennej báze ani nechýbajú. Malé kroky však prinesú koncový zisk,“ prezrádza Andy Winson.
Bonusový tip na záver – metóda biča.
Existujú rôzne stratégie, ako pracovať sám so sebou. „Niektorým vyhovuje metóda biča. Tým by som odporúčal napríklad objednať dovolenku hneď, keď je v predpredaji. Samozrejme, aby si vytvorili nielen záväzok, ale aj plán ako ho budú splácať.
Všeobecne však platí, že pri vhadzovaní čohokoľvek do nákupného košíka, či už reálneho alebo virtuálneho, by sme sa mali samých seba spýtať, či to chcem alebo či to potrebujem. Ak je to len v rovine, že to chceme, ale nepotrebujeme, tak vtedy nekupovať,“ dodal na záver.