10 dôvodov, prečo nie sme zdraví

3
woman riding big swing in front of waterfalls

Ako so zdravím súvisia peniaze, vzťahy a práca? Zdravie, medziľudské vzťahy, práca a zmysluplné aktivity, majú veľkú súvislosť s tým, čomu hovoríme šťastie. A platí to aj naopak – prežívané pozitívne emócie spätne zvyšujú pravdepodobnosť, že budeme napríklad zdraví.

Každá choroba môže mať viacero príčin. Existuje desať veľmi častých príčin chorôb, o ktorých ste možno nevedeli, že môžu mať na svedomí náš zlý zdravotný stav. Prečo teda nie sme zdraví?

Pretože…

1. Nie sme šťastní

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že nie sme zdraví, pretože nie sme šťastní. Vyššia miera spokojnosti sa prejavuje aj zlepšením zdravotného stavu.

2. Príliš sa stresujeme


Súčasný svet je veľmi rýchly, uponáhľaný a na človeka sú často kladené vysoké nároky. Takmer denne sa ocitáme v strese. Niekoľko výskumov z posledných rokov ukazuje, že stres môže ovplyvňovať imunitné funkcie po každej stránke.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/co-je-stres-a-ako-s-nim-pracovat/

woman sitting in front of macbook
Photo by energepic.com on Pexels.com

3. Pohybujeme sa v zlom sociálnom prostredí


Na vznik chorôb pôsobia aj takzvané sociálne determinanty zdravia, napríklad sociálna opora alebo sociálno-ekonomický status. Na človeka pôsobí pracovné prostredie, v ktorom sa pohybuje, to, kde žije, a podobne.

Sociálne znevýhodnenie môže mať mnoho podôb a na ľudskom zdraví sa prejaví najmä dlhodobý život v nevhodných a stresujúcich sociálnych a ekonomických podmienkach.

4. Trpíme nedostatkom peňazí – zdravie


So zlou sociálnou situáciou bezprostredne súvisia peniaze. Ak ich má človek málo, nemá dostatok potravín alebo jeho jedálny lístok nemá správne zloženie. To sa potom logicky musí prejaviť zdravotnými komplikáciami.
Môj tip: Vyskúšajte šamanskú očistnú sviečku Privolaj hojnosť

5. Naša práca nás neuspokojuje


Na zdravotný stav jedincov má vplyv tak stres na pracovisku (vysoké nároky, ktoré tu na človeka kladú, alebo pocit nedostatočnej finančnej odmeny), ako aj obava zo straty zamestnania, prípadne jeho úplná absencia.

6. Sme nezamestnaní


Príliš neuspokojivé alebo neisté zamestnanie má rovnako nepriaznivý vplyv na zdravotný stav ako nezamestnanosť. Nezamestnaní a ich rodiny trpia podstatne vyšším rizikom chorobnosti, ale aj predčasného úmrtia.

Mimoriadne významné sú duševné a kardiovaskulárne choroby.

7. Nedbáme na prevenciu


Prevencia je činnosť, ktorá vedie k upevneniu zdravia, zabráneniu vzniku chorôb a predovšetkým k predĺženiu aktívnej dĺžky života.

Mnohí ľudia však dnes nemajú čas pravidelne jesť, zabehať si alebo dokonca navštíviť lekára.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/brandon-bays/
Čítajte tiež: https://andawell.sk/gauc-alebo-stastie/

8. Náš životný štýl je zlý

Genetická výbava nie je jediným rizikovým faktorom vážnych chorôb. Svoju úlohu nepochybne zohráva aj voľba životného štýlu.

So zmenou životného štýlu môžeme začať prakticky kedykoľvek, a to napríklad tak, že do jedálneho lístka zaradíme viac zeleniny a ovocia, budeme pravidelne cvičiť a primerane oddychovať, udržíme si optimálnu hmotnosť alebo prestaneme fajčiť.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/sportujte-pravidelne-a-budete-stastni/

9. Nestaráme sa o medziľudské vzťahy


Rolou psychologických faktorov pri udržiavaní dobrého zdravotného stavu sa zaoberá psychológia zdravia. Podľa nej predovšetkým vzťahy ovplyvňujú našu emočnú a telesnú pohodu, takzvaný well-being.

Zdravší budú pravdepodobne ľudia, ktorí sú presvedčení, že si ich ostatní vážia a v prípade potreby sú ochotní poskytnúť im pomoc a starostlivosť.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/cakry-a-co-im-dodava-energiu/

10. Dostávame do tela priveľa škodlivých látok

Niektorí ľudia sa snažia zvládnuť svoj stres pomocou alkoholu, cigariet alebo konzumovaním zdravotne nevhodných potravín.

Mali by sme si však uvedomiť, že fajčenie alebo pitie alkoholu síce môže skutočne znižovať nepríjemné pocity vyvolané stresom, ale na naše zdravie rozhodne nemá dobrý vplyv.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/cakry-a-energie-ako-to-funguje/

Autorka článku: Andrea Hinková – Tarová

3 KOMENTÁRE

  1. […] Pomôžu spomínané bylinky. Z tých, ktoré rastú u nás, môžeme spomenúť prasličku, listy čiernych ríbezlí, bodliak, túžobník brestový, žihľavu, rozmarín, lopúch väčší, jaseň štíhly, fenikel, štiav lúčny, púpavu lekársku, borievku obyčajnú, rumanček pravý, čiernu reďkovku, chlpánik obyčajný, turanec kanadský, ostružinu, višňu, jahodu, pamajorán, záhradný petržlen, voňavý zeler a cesnak kuchynský aj cibuľový. Zo vzdialenejších krajín či vôd, sú účinnými podporovateľmi detoxikácie manayupa, chaluha, zelený čaj, ananásovník chocholnatý, citrónová kôra či artičoka bodliaková.Čítajte tiež: https://andawell.sk/preco-nie-sme-zdravi/ […]

  2. […] 5 minút liečivých dotykov denne. Vaša pokožka funguje ako citlivý „barometer nálady”. Keď je pevná a žiari, máte zo seba dobrý pocit a vaša nálada sa zlepšuje. Existuje úzka súvislosť medzi pozitívnym vnímaním seba samej a stavom pokožky. V našom každodennom živote nás silno ovládajú vizuálne a hmatové podnety. A to, ako tieto vnemy ovplyvňujú vnímanie vlastného telesného vzhľadu, má veľa spoločného s našou pokožkou.Čítajte tiež: https://andawell.sk/preco-nie-sme-zdravi/ […]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.