Múr nárekov – oplatí sa vidieť?

0

Sú miesta, kam proste v živote chcete ísť. Bez ohľadu na svoje vierovyznanie. Myslím si, že poznať aspoň základné fakty o tom, ktorom náboženstve, by mal každý človek. Múr nárekov je miesto, ktoré som zatúžila spoznať už tak pred 20 rokmi. Teraz sa mi to splnilo. Oplatí sa vidieť? Určite áno.

Múr nárekov. Na tomto mieste ma zaplavil pokoj. Taký nepopísateľný pocit. V nohách som už mala veľa kilometrov, “nasala” som možno ešte viac energií a emócií. Izrael je rozporuplné mesto. Najmä teraz, keď sa tak veľmi radikalizuje.

Jeruzalem

Náboženská diktatúra v Izraeli

Veľmi zjednodušene sa z Izraela pomaly stáva náboženská diktatúra. Až 70 percent mladých ľudí chce z tejto krajiny emigrovať. Parlament totiž začal prijímať balík legislatívy radikálnej pravicovej vlády s cieľom obmedziť moc súdnictva.
Čítajte tiež: Ako ušetriť na výletnej lodi? Karibik!

Izrael nemá Ústavu a tak táto právomoc pripadá na Ústavný súd. Lenže vláda zložená z pravicových strán schválila zákony, ktoré ak prejdú, presunú tieto právomoci na vládu.
Čítajte tiež: Ako platiť v zahraničí a nepreplatiť?

Betlehem v Palestíne.

Ohrozená demokracia

A to veľmi oslabí liberálnu demokraciu v tejto krajine. Aby sme pochopili, približne 20 percent Židov v Izraeli sú ortodoxní. To sú tí, ktorí nerobia nič iné, len čítajú a študujú Tóru. Od vlády zato dostávajú príspevky. Na život, deti, bývanie…
Čítajte tiež: Ako ušetriť na výletoch na výletnej lodi? Honduras.

Ich manželky majú jedinú úlohu. Rodiť deti (priemerný počet detí v takýchto rodinách je 12) a starať sa o domácnosť. Po svadbe im oholia hlavu a medzi ľudí chodia v šatkách alebo parochniach.
Čítajte tiež: Letné hnačky – v zahraničí i na záhrade

No a toto sú ľudia, ktorí v súčasnosti Izraelu vládnu. A chcú urobiť z tohto štátu náboženskú diktatúru. Bez slobobných a spravodlivých volieb, ochrane menším a bez primeraných kontrol a vyváženej výkonnej a zákonodárnej moci.

Izrael sa nepoučil z minulosti

Čo by sa mohlo v dlhodobom horizonte stať? Ak sa všetci budú len modliť, nebude mať kto pracovať. V súčasnosti totiž na tých 20 percent, pracuje na zvyšných 80 percent.

Ak bude diktatúra, a mladí ľudia stihnú emigrovať, Izrael pôjde do záhuby. Nehovoriac o tom, že nebude mať kto pôsobiť v armádnych a policajných zložkách.

Upadne národ Izraela?

Vládne „reformy“ postupne posúvajú Izrael bližšie k neliberálnej demokracii typu Turecka a Maďarska (hlavný európsky spojenec Izraela). Dlhodobé škody na ekonomike môžu byť veľmi vážne.

Ak bude súdny prevrat vládnej koalície pokračovať, vysoko hodnotený „startupový národ“ by sa mohol zmeniť na národ upadajúci, s výrazne klesajúcimi ekonomickými vyhliadkami.

Sýria a iné okolité znepriatelené štáty môžu túto situáciu veľmi rýchlo zneužiť a Izrael tak pôjde svoju cestu odznova. Je to národ, ktorý sa stále nepoučil a tak si chystá novú ranu, ktorá však môže byť fatálna.

V Izraeli sa nachádza Palestína, ako štát v štáte. Palestínci nemajú žiadne práva. Nemôžu nikde ani cestovať, pretože by museli mať Izraelský pas a ten im zrejme nikto nevystaví.

Múr nárekov

V Izraeli v súčasnosti žije viacero národností. Len k Múru nárekov alebo ako ho Židia nazývajú, Západnému múru, sme išli cez Arménsku štvrť, kresťanskú štvrť, arabskú štvrť až sme sa dostali k Izraelskej časti a teda ďalšej kontrole.

Celkovo mi Izrael príde ako paranoidný národ. Všade samé kontroly, tzv. check.point.

Pred vstupom k Múru nárekov vás čaká kontrola

Hlavným mestom Izraela je Jeruzalem

Je to krajina, kde sa narodil Ježiš Kristus (v palestínskej časti), bol tu súdený a je tu aj pochovaný. Múr nárekov sa nachádza v Jeruzaleme, ktoré je aj hlavným mestom Izraela.

Mnohí ľudia nesprávne hovoria, že hlavným mestom je Tel Aviv, to je však hlavné priemyselné mesto. Vláda, parlament aj všetky dôležité inštitúcie sídlia v Jeruzaleme.

História sa opakuje?

Už dosť politiky, aj keď mi to nedalo. Predsa len sú Židia národom, ktorému bolo asi najviac v histórií ubližované. A pokračujú v tom ďalej. Akoby nevedeli, že keď budú niektoré veci robiť rovnako, nemôžu očakávať iné výsledky.

A už k Múru nárekov.

Želaj si a bude ti dopriate

V Jeruzaleme je množstvo posvätných miest a náboženských symbolov. Prúdia sem ročne milióny pútnikov (dokedy?). Jedným takýmto miestom je Múr nárokov ako Západný múr.

Jeden z najčastejších záberov na toto posvätné miesto je pri modlitbách pútnikov, ktorý svoje želania napísané na kúskoch papiera vkladajú do štrbín múru s vierou, že ich modlitby budú vypočuté.

Štrbiny s motlitbami alebo želaniami

Múr nárekov – miesto stretu náboženstiev

Múr nárekov je pozostatkom západnej časti vonkajšej hradby, ktorá koncom obdobia druhého jeruzalemského chrámu obklopovala dodnes jedno z najspornejších miest sveta – Chrámovú horu.

Na Chrámovej hore sa nachádza okrem Múru nárekov aj Skalný dom a Mešita al-Aksá, preto niet divu, že judaizmus túto „horu“ považuje za najposvätnejšie miesto, ako aj islam, pre ktorý je toto miesto tretím najposvätnejším a svoj náboženský význam má aj pre mnohé kresťanské spoločenstvá.

Stret náboženstiev spôsobuje nielen unikát v podobe najuctievanejšieho miesta na našej planéte, ale je aj dôsledkom každodenných konfliktov medzi veriacimi v tejto oblasti.

Tóra

Podmienky pre vstup

Múr nárekov je vysoký 20 metrov a skladá sa z 25 vrstiev kameňov. Pred múrom je kamenné námestie. Vzniklo zväčšením pôvodného námestia a z časti po vojne zbúranej štvrte Mugrabi v roku 1967.

Námestie funguje ako posvätné miesto ( vonkajšia synagóga). Je rozdelené na niekoľko častí.

Muži aj ženy majú vyhradené oddelené časti múru, nakoľko judaizmus zakazuje spoločnú modlitbu.

Judaizmus zakazuje spoločné motlidby a tak sú ženy zvlášť, muži zvlášť.

Pokiaľ chce veriaci vložiť svoju modlitbu napísanú na kúsku papiera do štrbiny múru musí splniť podmienky. Muži musia mať pokrývku hlavy, ženy zahalené telo.

A dôležitá informácia pre cestujúcich. Izrael je veľmi drahý. Oplatí sa vám sem ísť len na výlet zo susedného Egypta – časti Taba.

A ak chcete vedieť, ako to vyzerá pri Mŕtvom mori, pozrite si video

Som vďačná, že som tu mohla byť a verím, že v Izraeli napokon zvíťazí zdravý rozum.

Shalom Israel

Andrea Hinková – Tarová

Pred Múrom nárekov je vybudované kamenné námestie. Múr nárekov je považovaný aj za najväčšiu vonkajšiu synagógu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.