Psychické násilie nemusí páchať len partner

1
Psychické násilie môžu páchať aj blízki ľudia, nielen partner.
Psychické násilie môžu páchať aj blízki ľudia, nielen partner.

Psychické násilie. Často neviditeľný, no o to závažnejší problém. Trpí ním viac ako 48 % žien a stretol sa s ním takmer každý. Urážky, klamstvá, poučovanie či vyhrážanie. Aj tieto formy patria k prvým prejavom psychického násilia. Ako s ním bojovať? Pomôcť môže stanovenie hraníc i terapia.

Aj slová môžu byť násilím

Násilie má mnoho podôb. To najznámejšie je bezpochyby fyzické a sexuálne násilie. V mnohých prípadoch sa však zabúda na psychické násilie, ktoré tiež dokáže zanechať podobné, v niektorých prípadoch aj väčšie rany ako to fyzické.

Psychické násilie pozostáva z citového a slovného týrania. Má niekoľko podôb, medzi ktoré patrí nátlakové správanie, klamstvá, poučovanie, obviňovanie, urážanie, ale aj znevažovanie, zastrašovanie či vyhrážanie.

Psychické násilie pozostáva z citového a slovného týrania.
Psychické násilie pozostáva z citového a slovného týrania.

Medzi formy psychického násilia patrí aj výsmech, nadávky či urážky výzoru alebo charakteru. Podľa terapeutky z platformy Hedepy Márie Vlkovičovej má psychické násilie za cieľ „mať ženu plne pod kontrolou a ovládať ju – čo robí, kde sa pohybuje, s kým sa stretáva a podobne.“

Psychické násilie páchajú aj blízki ľudia obete

Podľa štatistík Inštitútu pre výskum práce a rodiny z roku 2020, bolo psychické násilie najčastejšie spomedzi všetkých druhov násilia na Slovensku.

Zo strany partnera mu čelilo až 48,82 % žien. Ani muži nie sú výnimkou – 6,96 % z nich sa stretli z psychickým násilím zo strany ženy.

Najčastejšie využívanou formou v týchto prípadoch bolo vyhrážanie. Psychické násilie môžu páchať aj blízki ľudia, nielen partner.

Psychické násilie za cieľ „mať ženu plne pod kontrolou a ovládať ju
Cieľom je „mať ženu plne pod kontrolou a ovládať ju.

Psychické a fyzické násilie sa nevylučuje

„Stretávam sa s prípadmi, kedy psychické násilie páchajú aj rodičia na deťoch. Alebo deti na rodičoch. Je tiež mezi príbuznými, kolegami, nadriadenými.

Aj opatrovatelia môžu psychicky ubližovať tým, o ktorých sa starajú, tiež lekári môžu psychicky znevažovať pacientov,“ vysvetľuje terapeutka. Pre porovnanie, podľa inštitútu čelí fyzickému násiliu v partnerskom vzťahu 53,59 % žien. 

Fyzické a psychické násilie sa však nevylučuje. V prípade, že žena zažíva fyzické násilie, zvyčajne zažíva aj to psychické. Opačne to však nemusí platiť. Ak žena čelí psychickému násiliu, fyzické sa nemusí vôbec objaviť.

psychické násilie je oveľa viac rozšírené, nielen v partnerských vzťahoch, ale aj vo vzťahoch dieťa – rodič.
psychické násilie je oveľa viac rozšírené, nielen v partnerských vzťahoch, ale aj vo vzťahoch dieťa – rodič.

„Pravdou je, že psychické násilie je oveľa viac rozšírené, nielen v partnerských vzťahoch, ale aj vo vzťahoch dieťa – rodič. Psychické násilie má ďalekosiahle následky, môže meniť osobnosť (v detstve), môže meniť štruktúru mozgu,“ upozorňuje Mária Vlkovičová.  

Ako sa začína psychické násilie a aký je varovný signál?

Rovnako ako každý vzťah, aj vzťah s násilníkom začína veľmi príjemne. Partner robí všetko, čo si žena želá, dôkladne sa o ňu stará, splní jej všetky priania, je milý.

Keď ju však má vo svojej moci, zmení správanie. Prejaví sa žiarlivosť, majetníckosť a manipulatívnosť.

„Často sa stáva, že násilník je v spoločnosti šarmantný, milý, ochotný pomôcť, ale za zavretými dverami sa to zmení o 180 stupňov. Preto často žene neveria, nakoľko spoločnosť vidí násilníka z druhej stránky,“ vysvetľuje terapeutka.

Ako rozpoznať duševného násilníka?

Všímajte si, či partner rozhoduje o veciach sám a prikazuje, alebo je vo vzťahu prítomný dialóg. „V zdravom vzťahu by nikto nemal ťahať za kratší koniec.“

Ďalším zdvihnutým prstom je izolácia ženy od rodiny, priateľov či kolegov. Násilník si vo vzťahu nárokuje na všetok čas svojej polovičky.

Položte si otázky. Je váš partner žiarlivý? Majetnícky? Snaží sa vás izolovať od blízkych? Určite si svoje hranice a s partnerom sa o nich porozprávajte.
Položte si otázky. Je váš partner žiarlivý? Majetnícky? Snaží sa vás izolovať od blízkych? Určite si svoje hranice a s partnerom sa o nich porozprávajte.

Stanovte si hranice

Je váš partner žiarlivý? Majetnícky? Snaží sa vás izolovať od blízkych? Určite si svoje hranice a s partnerom sa o nich porozprávajte.

V zdravom vzťahu by mal fungovať vzájomný rešpekt a dodržiavanie hraníc.  Ak partner opakovane prekračuje hranice a nepomáha ani dialóg, je dobré takúto osobu zo života vylúčiť.

V mnohých prípadoch si však ženy neuvedomujú psychické násilie. Uveria rečiam, ktoré im násilník rozpráva a samé nie sú schopné odlúčiť sa od násilníka.

V takýchto prípadoch je vhodné vyhľadať odbornú pomoc terapeuta. „Pri ťažších formách týrania môžu prejsť dlhé roky, kým žena vyhľadá odbornú pomoc,“ popisuje M. Vlkovičová.

Uzdravenie je dlhodobý a náročný proces. „Žena potrebuje oporu a podporu, posilniť svoje zdroje, svoju sebaúctu, začať si byť vedomá svojej sily. Zvyčajne je to na roky terapie.“

Foto: http://www.canva.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.