Muži, máte 50? Zaraďte do svojho diára návštevu u urológa

3

Strach a najmä strach z choroby je u mužov a žien rovnaký. Ženy sa však vedia strachu a úzkosti postaviť a navyše ich k tomu vedie aj silná zodpovednosť za rodinu a deti. Takmer každá žena má gynekológa, muži svojho urológa často nemajú a ani nepoznajú. Rakovina prostaty je však druhé najčastejšie ochorenie mužov po rakovine konečníka a hrubého čreva.

Ako aj pri ostatných ochoreniach, aj tu platí, že čím skôr sa zachytí, tým lepšia je vyhliadka na uzdravenie.

Na preventívnu prehliadku k urológovi však chodí len približne 20 percent mužov, pričom preventívna prehliadka sa mužom odporúča od 50 roku veku.

A v prípade, že v rodine rakovina prostaty bola, znižuje sa veková hranica u prvostupňových príbuzných na 40 rokov. Na prehliadku sa chodí raz za 3 roky.

person standing near lake
Photo by Lukas Rychvalsky on Pexels.com

Mužnosť z pohľadu pozície a sily


Čo mužom bráni ísť na preventívnu prehliadku k urológovi? Podľa psychologičky Andrey Križanovej sú tu dve kľúčové témy.

Prvou je strach z choroby, druhou je mužnosť z pohľadu pozície a sily, s čím majú problém najmä veľmi dominantní muži.

„Na prehliadke sa totiž dostávajú do submisívnej polohy a preto tieto vyšetrenia radšej vynechávajú.“ hovorí Andrea Križanová.

Aj pri typickom mužskom ochorení je dôležité, aby sa do neho zapojili ženy a poslali svojich mužov na preventívnu prehliadku. Nemali by to robiť pod nátlakom, ale skôr túto tému správne načasovať a možno použiť aj príklady z okolia a nechať mužovi otvorenú otázku: Čo si o tom myslíš? 

Urológ a úzkosť pri lekárskych prehliadkach


Ono, každá preventívna prehliadka pre nás predstavuje stres. Úzkosť z preventívnej prehliadky je na stupnici od 1 do 10 niekde na úrovni 3.

Ak však ide človek k lekárovi s tým, že už niečo nie je v poriadku, stres sa pohybuje na úrovni 9 – 10.

„Navyše, ak je rakovina a to akákoľvek, diagnostikovaná vo včasných štádiách, pacient je menej úzkostnejší a často títo pacienti zažívajú aj pocit radosti z toho, že im bolo ochorenie diagnostikované včas.

Naopak, veľmi ťažká terapia je s pacientom, u ktorého sa zistí ochorenie v neskoršom štádiu.

Ak sa k tomu pridá aj pocit viny a vyjadrenie rodiny o tom, že keby išiel skôr, mohlo by byť všetko inak, pacient s tým veľmi bojuje a je aj zložitejšie, aby odpustil sám sebe a tiež, aby mu odpustila rodina.“ Konštatuje Andrea Križanová.

doctor with vial of drugs in hand
Photo by Karolina Grabowska on Pexels.com

Aké sú príznaky rakoviny prostaty?


Rakovina prostaty je veľmi vážna, pretože sa ťažko lieči. V Európe zomrelo na rakovinu prostaty v roku 2017 celkovo cez 107 tisíc mužov.
Podľa slov Doc. MUDr. Ivana Minčíka, PhD., prezidenta Slovenskej urologickej spoločnosti vďaka včasnej diagnostike a novým možnostiam liečby pritom existuje vysoká šanca na úplné vyliečenie.

Rakovina prostaty predstavuje nielen medicínsky, ale aj ekonomický problém. Liečba pokročilých štádií rakoviny prostaty je veľmi drahá.

„Problémom je tiež fakt, že rakovina prostaty prebieha v prvých štádiách vo väčšine prípadov asymptomaticky, teda bez príznakov.

Slováci vyhľadávajú urológov, keď je už neskoro. Pacient príde k urológovi často až pri príznakoch, ako je zhoršené močenie, časté močenie alebo napríklad krvavý moč.“ Hovorí Doc. Ivan Minčík.

Zároveň dodáva, že trend je nastavený dobre a pribúdajú pacienti, ktorí si uvedomujú, že o zdravie sa treba starať a pomôžu k tomu preventívne prehliadky.

Ako prebieha preventívna prehliadka?


„Pokiaľ pacient príde včas a ochorenie je lokalizované len v prostate v podobe malého nádoru, odoberieme pacientovi krv na špecifický prostatový antigén. Ak sú tieto hodnoty patologické, nasledujú ďalšie vyšetrenia.

Súčasťou preventívnej prehliadky je digitálne rektálne vyšetrenie, čo je trochu kameň úrazu, lebo je potrebné vyšetriť prostatu cez konečník.

Akonáhle sa zistí prítomnosť ochorenia, je potrebné zobrať vzorku na histologické vyšetrenie a až biopsia definitívne potvrdí alebo vylúči prítomnosť rakoviny.“ hovorí Doc. Ivan Minčík.

Moderné spôsoby liečby existujú

Keď sa ochorenie nachádza len v prostate, existujú na Slovensku moderné spôsoby liečby. Ide o tzv. kuratívnu liečbu, pomocou ktorej sa dá nádor odstrániť laparoskopicky alebo roboticky, prípadne je v hre aj klasická operácia.

Existuje tiež možnosť ožiariť prostatu. Táto liečba je vhodná pre pacientov, ktorí nie sú vhodní na operáciu pre kardiologické, či interné komplikácie

man sitting on bench having a cup of coffee
Photo by Burst on Pexels.com

Prevenciou pred rakovinou prostaty je preventívna prehliadka


Karcinónom prostaty u nás momentálne trpí okolo 25 tisíc mužov. Na túto chorobu ročne zomrie okolo 700 mužov. V rámci Európy sú na tom najhoršie severské krajiny.

V Nórsku je incidencia okolo 130 na 100 tisíc obyvateľov, v Česku je to okolo 90 na 100 tisíc obyvateľov a podobné je to aj u nás.

Čo sa dá okrem prevencie robiť?

„Neexistuje presná príčina vzniku rakoviny prostaty. Základom prevencie je preventívna prehliadka.

V susednom Česku už obvodný lekár odoberie vzorku na prostatu a ak niečo nie je v poriadku, skôr dokáže presvedčiť mužov, aby išli k urológovi.„ hovorí MUDr. Jozef Marko, člen výboru Slovenskej urologickej spoločnosti.
Čítajte tiež: Čo robiť, ak necítite radosť?

Foto: Pexels

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.