Demencia ohrozuje aj domácich miláčikov

1
Aj u našich štvornohých miláčikov sa môže vyskytnúť starecká demencia.

Starecká demencia, známa aj ako kognitívna dysfunkcia u starších zvierat, je podobným stavom ako demencia u ľudí. Postihuje staršie zvieratá, najmä psov a mačky, a prejavuje sa rôznymi spôsobmi. Medzi symptómy stareckej demencie u zvierat patrí zmena správania, ako je zvýšená dezorientácia, zmeny vo spánku, strata záujmu o okolie, zmeny v sociálnom správaní, problémy s učením sa nových vecí a zhoršená pamäť.

„Demencia u starnúcich domácich zvierat nie je nič výnimočné, okrem kvalitnej stravy pomôže aj to, keď budeme našimi štvornohým priateľom pravidelné zamestnávať mozgy.

Demencia u starnúcich domácich zvierat nie je nič výnimočné, okrem kvalitnej stravy pomôže aj to, keď budeme našimi štvornohým priateľom pravidelné zamestnávať mozgy.

Kreatívne hry a agility dlhodobo prospievajú mentálnemu zdraviu, a to aj ako prevencia,” hovorí MVDr. Leoš Železný z veterinárnej online poradne MojaLekáreň.sk.

Dodáva, že demencia ako súčasť starnutia psov a mačiek postihuje až tretinu všetkých zvieracích seniorov.

Demencia ako súčasť starnutia psov a mačiek postihuje až tretinu všetkých zvieracích  seniorov.

Zvieratá ovplyvňuje prostredie, v ktorom žijú

Príčiny stareckej demencie u zvierat nie sú úplne pochopené, ale existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispievať k jej vzniku.

Patrí sem genetická predispozícia, nerovnováha chemických látok v mozgu, degenerácia mozgových buniek a zmeny v krvnom obehu mozgu.

Okrem toho môžu prispieť aj faktory prostredia a životného štýlu, ako je nedostatočná fyzická aktivita, nevhodná strava, stres alebo sociálna izolácia.
Čítajte tiež: Smútok – ako s ním pracovať

Príčiny stareckej demencie u zvierat nie sú úplne pochopené, ale existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispievať k jej vzniku.

Mentálne zdravie starších zvierat ovplyvňuje aj prostredie, v ktorom žijú.

„Je dokázané, že napríklad hádky v rodine často vedú k nechutenstvu, u psychicky citlivých jedincov niekedy až k zvracaniu,“ upozorňuje MVDr. Leoš Železný. Vzniká depresia, ktorá pôsobí na maznáčika.

Niekedy sa môžu začať zvieratá správať nevrlo až agresívne, môže to tiež urýchliť nástup potencionálnej demencie.

Aj u zvierat je prevencia dôležitou ochranou pred chorobami. Okrem kvalitnej stravy a životnej pohody,  je ešte dôležité  pravidelné cvičenie, schovávanie maškŕt a iné kreatívne hry.

Staršieho psa novým kúskom naučíme

Aj u zvierat je prevencia dôležitou ochranou pred chorobami. Okrem kvalitnej stravy a životnej pohody,  je ešte dôležité  pravidelné cvičenie, schovávanie maškŕt a iné kreatívne hry.

Jedným z prejavov starnutia sú tiež poruchy s interakciou. Pes sa začne chovať v normálnych situáciách trochu inak, niekedy môže byť až dezorientovaný. Tomu sa dá predchádzať práve tým, že budeme pravidelne zamestnávať jeho mozog,“ vysvetľuje Železný.

Rozmanitý druh zábavy udržuje domáceho maznáčika vo forme. Okrem toho, že posilňuje telo, udržuje zviera obratné a podnecuje ho k učeniu aj v seniorskom veku, aktivuje mozog.

Takýto tréning vyžaduje aktívne zapojenie chovateľa, ale pomôžu aj špeciálne hračky, ktoré sa v poslednej dobe stali hitom v ponuke potrieb pre chovateľov.

7 príznakov starnutia domácich zvierat:

1. Začínajú sa rozvíjať choroby súvisiace s vekom.

2.  Zmeny správania.

3. Problémy s infikovanými ďasnami a zubami.

4. Bolesť a stuhnutosť kĺbov.

5. Strata zmyslov.

6. Úbytok (alebo nárast) hmotnosti.

7. Inkontinencia.

3 najdôležitejšie rady, ako oddialiť demenciu domácich zvierat:

1. Kvalitná strava.

2. Životná pohoda.

3. Pravidelné cvičenie fyzické aj mentálne.

Demencia u zvierat – ako jej predchádzať?

Hoci nie je možné úplne zabrániť vzniku stareckej demencie u zvierat, existujú spôsoby, ako môžete podporiť zdravý mozog vášho domáceho miláčika a oddialiť prípadný výskyt demencie alebo minimalizovať jej vplyv.

Tu je niekoľko tipov, ako môžete prispieť k zdraviu mozgu vášho zvieraťa:

Zdravá strava:

Výživne vyvážená strava: Podávajte vášmu zvieraťu kvalitné krmivo, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny, vrátane antioxidantov, omega-3 mastných kyselín a vitamínov, ktoré podporujú zdravie mozgu.

Dodávanie doplnkov: V niektorých prípadoch môže veterinár odporučiť doplnky, ktoré obsahujú látky ako vitamín E a omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú prospešné pre zdravie mozgu.

Fyzická aktivita:

Pravidelné cvičenie: Zabezpečte dostatok fyzickej aktivity vášho zvieratka. Prechádzky a hry môžu pomôcť udržiavať dobrú kondíciu a podporovať zdravý krvný obeh do mozgu.

Mentálna stimulácia:

Hry a hračky: Poskytujte hry a hračky, ktoré stimulujú mozog vášho zvieraťa. Existujú rôzne hračky a puzzle, ktoré môžu podnecovať myslenie vášho miláčika.

Tréning: Učte svoje zviera novým trikom alebo povely. Mentálna stimulácia môže pomôcť udržiavať mozog aktívny.

Rutiny a bezpečné prostredie:

Stabilné prostredie: Udržiavajte stabilné prostredie a rutiny, čo môže znížiť úroveň stresu u vášho zvieraťa.

Bezpečnosť: Dbajte na bezpečnosť vášho zvieraťa, aby sa minimalizovala možnosť úrazov alebo nehôd.

Pravidelné veterinárne prehliadky:

Preventívna starostlivosť: Pravidelné návštevy veterinára môžu pomôcť odhaliť zdravotné problémy včas a zabezpečiť, aby váš miláčik dostával potrebnú starostlivosť.

Láska a pozornosť:

Emocionálna podpora: Láska, pozornosť a spoločnosť od vás a ďalších členov rodiny môžu poskytnúť emocionálnu podporu, čo môže mať pozitívny vplyv na celkové zdravie vášho zvieraťa.

Je dôležité si uvedomiť, že každé zviera je jedinečné, a čo funguje pre jedno zviera, nemusí fungovať pre iné. Preto je dôležité pozorne sledovať správanie vášho zvieraťa a prispôsobovať jeho starostlivosť a aktivity jeho potrebám a záujmom.

Ak máte akékoľvek obavy týkajúce sa zdravia vášho zvieraťa alebo jeho mozgovej funkcie, konzultujte so svojím veterinárnym lekárom.

Foto: http://www.canva.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.