Fašiangy sú jedným z najveselších období roka, ktoré sa spája s karnevalmi, hostinami a bohatými tradíciami. Toto obdobie trvá od Troch kráľov (6. januára) až do Popolcovej stredy (5.marca), ktorá označuje začiatok pôstu pred Veľkou nocou.
Počas fašiangov si ľudia užívajú dni hojnosti a veselosti pred obdobím zdržanlivosti a pokánia.
História a význam fašiangov
Korene fašiangov siahajú až do predkresťanských čias, keď sa v rôznych kultúrach oslavovali sviatky súvisiace s príchodom jari.
Pohanské oslavy plodnosti a prechodu zimy do jari sa postupne spojili s kresťanskými tradíciami, čo dalo vznik dnešným fašiangovým zvykom.
V minulosti sa fašiangy spájali s oslavami hojnosti, zabíjačkami a bujarými zábavami, ktoré boli prejavom radosti zo života a zároveň prípravou na pôstne obdobie.
Fašiangové tradície na Slovensku
Fašiangy v slovenských regiónoch sprevádzajú rôzne ľudové zvyky a tradície, ktoré sa v mnohých oblastiach zachovali dodnes:
Karnevaly a masky – Obľúbenou súčasťou fašiangov sú maškarné sprievody a karnevaly. Masky predstavujú symbolický prechod medzi starým a novým rokom, pričom často zobrazujú nadprirodzené bytosti, zvieratá alebo satirické postavy.
Fašiangové sprievody – Skupiny v tradičných maskách obchádzajú dediny, spievajú, tancujú a prinášajú veselú náladu. Často sa v sprievodoch objavujú postavy ako medveď, kôň, kominár, cigánka či smrť, ktoré majú rôzne symbolické významy.
Zabíjačky a hostiny – Fašiangy boli v minulosti obdobím hojnosti. Preto sa organizovali zabíjačky a bohaté hostiny, kde nechýbali klobásy, jaternice, slanina či šišky. Fašiangové jedlá boli výdatné a kalorické, aby ľudia nazbierali energiu pred pôstom.
Tance a spevy – Fašiangové večierky a tanečné zábavy boli bežné v každej dedine i meste. Ľudia sa stretávali, spievali ľudové piesne a tancovali až do rána.
Popolcová streda a koniec fašiangov
Fašiangy končia polnocou pred Popolcovou stredou, ktorá je prvým dňom 40-dňového pôstu pred Veľkou nocou.
V minulosti sa na znak ukončenia veselosti symbolicky „pochovávala basa“ – rituálnym spôsobom sa lúčilo s hudbou a zábavou.
Fašiangy v súčasnosti
Aj keď sa mnohé tradičné zvyky vytrácajú, fašiangové slávnosti sú stále populárne. V mestách aj na dedinách sa konajú karnevaly, plesy a tematické oslavy.
Obľúbené sú aj fašiangové trhy s tradičnými jedlami a remeselnými výrobkami. Mnohí ľudia si stále udržiavajú zvyk piecť šišky alebo fánky, ktoré sú symbolom fašiangovej hojnosti.
Fašiangy sú obdobie radosti
Fašiangy sú obdobím radosti, tradícií a spoločenských stretnutí. Prinášajú nám možnosť osláviť život, zabaviť sa a pripomenúť si staré zvyky našich predkov. Nech už ich oslavujete kdekoľvek, nezabudnite si dopriať trochu fašiangovej pohody, veselosti a dobrého jedla!
Andrea Hinková – Tarová, foto: http://www.canva.com
- Pistáciové a vanilkové pokušenie od DermacolDve novinky z radu Aroma Moment od Dermacol – sicílska pistácia a bourbonská vanilka – sú skutočným crème de la crème, ktoré zmenia vaše sprchovanie na lahodný pôžitok.
- Najlepšie veľkonočné perníky – ReceptKto povedal, že perníky máme radi len na Vianoce. Je tu druhý najväčší sviatok, počas ktorého vítame jar. Tak ju privítajte štýlovo a farebne. Pripravte si farby a napečte farebné perníky. Veľkonočné perníky môžete pripravovať aj so svojimi deťmi a urobiť si tak so sviatkov jari malú udalosť. Na veľkonočné perníky potrebujeme: Na polevu: gélové… Čítať viac: Najlepšie veľkonočné perníky – Recept
- Ako chudnú jednotlivé znamenia: Rady podľa horoskopuKaždé znamenie zverokruhu má iný prístup k chudnutiu. Niekto je disciplinovaný, iný sa rýchlo vzdá, ďalší potrebuje motiváciu.
- Chilly prináša intímnu penu pre celodennú sviežosťChilly, obľúbená značka produktov intímnej hygieny, prichádza s revolučnou novinkou Chilly No Rinse. Táto intímna pena na umývanie umožňuje dôkladnú hygienu bez nutnosti oplachovania.
- Tento vášnivý a temný príbeh vám ukradne spánok. Pokušenie plné klamstievPokušenie plné klamstiev je príbeh o láske, ktorá prekonáva prekážky. Ale aj o temných tajomstvách a nebezpečenstve, ktoré môžu zničiť aj tie najsilnejšie putá.