Diéta – 3 najpopulárnejšie. Ktorú si vybrať?

3

Chcete si upraviť jedálniček, alebo dokonca premýšľate nad tým, že by ste sa pustili do nejakej diéty? Diéta – na trhu je ich veľa.

Jedna diéta sa zameriava na zníženie chuti do jedla. Ďalšia vynecháva určité skupiny potravín. Sú diéty, ktoré obmedzujú množstvo skonzumovaných kalórií, sacharidov alebo tukov. Každá diéta má svoje pre a proti. Ktoré stravovacie plány aktuálne hýbu svetom chudnutia a čo majú spoločné, aj keď každá funguje na úplne inom princípe?

Aké sú najpopulárnejšie typy stravovania?

Diéta je magické slovo a viac či menej ju niekedy skúšal každý z nás. Ak chcete vyskúšať niečo nové, predstavujeme vám tri najpopulárnejšie typy stravovania.

assorted sliced fruits in white ceramic bowl
Photo by Trang Doan on Pexels.com

KETÓNOVÁ DIÉTA (= proteínová)

Pri ketónovej diéte sa konzumujú bielkovinové potraviny (alebo proteínové potraviny – hovorí sa jej aj proteínová diéta) a tuky, pričom sacharidy sú v strave podstatne obmedzené. Vďaka tomu telo prejde na náhradný zdroj paliva, ktorým sú tzv. ketolátky. Tie si telo vytvára z vlastných tukových zásob.

Ide teda o pomerne účinnú diétu. Už na tretí deň od jej začiatku môže dôjsť k úbytku na váhe. Celkový úbytok, samozrejme s ohľadom na počiatočnú váhu, môže byť naozaj veľký. Navyše, obsah bielkovín a tukov v jedálničku tejto diéty vás zasýti natoľko, že hladovať rozhodne nebudete.

Čo hovorí výživová špecialistka Monika Rychlovská Tělupilová

„Pre chorých ľudí môže ketónová diéta predstavovať určité riziko. Ak ste zdravý a nemáte žiadne nutričné obmedzenia, môže byť táto diéta pri vhodne nastavenom režime, cesta za vysnívanou váhou. Ak by ste si chceli vyskladať ketónovú diétu len z bežnej stravy, strážte si množstvo bielkovín a vyhýbať sa nevhodným tukom. Druhým variantom je zveriť sa do rúk odborníkov.“

NÍZKOTUČNÁ DIÉTA (= low fat)

Pri tejto diéte tvorí tuk maximálne 10 % kalorického príjmu. Bohvieaké to nie je ani s množstvom bielkovín, aj tých je len 10 %. Ako to už pri diétach býva, keď niekde uberieme, musíme inde pridať. Tu sa to týka množstva sacharidov. Tie tvoria z denného príjmu až 80 %.

Potraviny živočíšneho pôvodu, ako sú vajcia, mäso alebo tučné mliečne výrobky, sú v nízkotučných diétach striktne obmedzené. Konzumovať tak môžete predovšetkým potraviny rastlinného pôvodu. Aj tu sa však pripravte na reštrikcie. Aj napriek tomu, že obsahujú zdravé tuky, vyradiť musíte orechy, avokádo alebo extra panenský olivový olej. Tukov je v nich z pohľadu tejto diéty jednoducho príliš.

Obmedzenie príjmu tukov môže byť však problematické. Tuk má totiž v tele niekoľko dôležitých funkcií. Ovplyvňuje tvorbu rôznych buniek a hormónov. Pomáha telu absorbovať v tukoch rozpustné vitamíny, ako sú vitamíny A, D, E a K, taktiež je nositeľom chuti.

Čo hovorí výživová špecialistka Monika Rychlovská Tělupilová

„Dodržiavať túto diétu dlhodobo sa dá len veľmi ťažko. Nie je pestrá ani chutná. Okrem tukov sa tu obmedzuje aj príjem nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú telu prospešné. Ak chcete redukovať tukové zásoby v tele, musíte prijímať práve tieto zdravé tuky a dostatok bielkovín.

Veľa ľudí zaraďuje pri nízkotučnej diéte do svojho jedálnička odtučnené varianty rôznych výrobkov. V nich ale môže byť tuk nahradený škrobmi a cukrami. Ak príjem tukov v strave nahradíte príjmom sacharidov, chudnutie sa zastaví alebo ešte horšie, priberiete.“

close up of salad in plate
Photo by Jill Wellington on Pexels.com

NÍZKOSACHARIDOVÁ DIÉTA (= low carb)

Hlavným cieľom low carb stravovania je obmedzenie potravín s vysokým obsahom sacharidov a škrobov. Úmerne tomu sa navyšuje príjem potravín s obsahom bielkovín a zdravých tukov. Celkový príjem sacharidov by nemal presiahnuť 200 g na deň.

Aj pri low carb stravovaní, je najdôležitejší výber vhodných potravín. Do tejto skupiny určite patrí mäso, zelenina, ryby, vajíčka, syr alebo napríklad smotana. Naopak, vyhnúť by ste sa mali sušenému ovociu, obilninám, cestovinám, ryži, ale aj sladeným nápojom a prírodným sladidlám ako je napríklad med.

Z ovocia si vyberajte skôr bobuľové druhy, ktoré majú dostatok živín a minimum sacharidov. Rovnako ako pri ketónovej diéte aj tu platí, že kvalitné low carb potraviny môžete nakúpiť z pohodlia domova.

Čo hovorí výživová špecialistka Monika Rychlovská Tělupilová

„Inspirovať sa týmto spôsobom stravovania môže byť zaujímavé, pretože nám pomôže vyradiť jedlá plné jednoduchých cukrov, ktoré sa môžu podieľať na nadváhe. Taktiež ľudí učí dávať pozor na nadmerný príjem sacharidov. Z dlhodobého hľadiska však vynechanie obilnín, výrobkov z nich a ovocia, nie je žiadúce. Telu by potom mohli chýbať nevyhnutné vitamíny a vláknina.“

3 KOMENTÁRE

  1. […] „Rizikový faktor predstavuje obezita, cukrovka, poruchy metabolizmu tukov – typický pacient s metabolickým syndrómom alebo syndrómom X. Diagnostikovaný je vtedy, ak osoba spĺňa tri a viac z nasledujúcich podmienok. A teda centrálna alebo brušná obezita. Obvod pása u mužov viac ako 102cm, u žien viac ako 88 cm. Vysoký krvný tlak, vysoká hladina cukru v krvi. Vysoká hladina triacylglycerolov a nízka hladina HDL cholesterolu,“ vyratúva Baranová možné rizikové faktory.Čítajte tiež: Diéta – 3 najpopulárnejšie. Ktorú si vybrať? […]

  2. […] „Pri slove uhľohydráty, ktoré sú popri bielkovinách a tukoch, jedným zo základných živín potrebných pre ľudský organizmus, si väčšina ľudí predstaví prílohy a sladkosti. Pravda je, že uhľohydráty dodávajú energiu svalom, nervovému systému a ďalším orgánom v tele. Približne polovica prijímaných kalórií často pozostáva z uhľohydrátov. Sacharidy alebo uhľohydráty delíme na dobré a zlé cukry. Dlhodobý a kontinuálny konzum zlých – jednoduchých cukrov, vedie k poruche glukózovej tolerancie a k inzulínovej intolerancií. „ hovorí Katarína Grich, nutričná poradkyňa, ktorá sa venuje komplexnému individuálnemu plánu výživy a posilneniu metabolizmu ľudí.Čítajte tiež: Diéta – 3 najpopulárnejšie. Ktorú si vybrať? […]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.