Viete, ktorá bielkovina je najviac cool?

0
Nechceme vás strašiť, ale proces ubúdania kvalitného kolagénu a kolagénu ako takého sa začína už medzi 20 – 30 rokom života, čo mnohých možno prekvapí.

Keď čakáte slovnú hračku alebo vtip, možno vás nachvíľu pobaví „coolagen“. Vtipom, avšak nie veľmi vydareným, by boli naše telá, keby toto prírodné lepidlo neexistovalo. Jednoducho by sme sa bez neho nepohli.

Ak ste doteraz o kolagéne vedeli len to, že je ho plný instagram a do nebies ho vychvaľujú mnohí influenceri no netušíte, čo užitočné by mohlo jeho užívanie urobiť pre vás, tento článok vám pomôže zorientovať sa a rozhodnúť sa.

Funkcia kolagénu

Kolagén je bielkovina, ktorej názov pochádza z gréckeho slova kólla, čo v doslovnom preklade znamená lepidlo.

Názov veľmi trefne popisuje aj funkciu tejto bielkoviny, ktorá sa v ľudskom tele vďaka svojej vláknitej štruktúre stará už na bunkovej úrovni o to, aby jedna bunka s druhou držali pohromade.

V organizme sa nachádza až v šestnástich aktívnych formách a tvorí spolu z ostatnými bielkovinami až 30 % tela.

Kolagén plní svoju funkciu aj na miestach, kde by ste ho nečakali – ako príklad uvedieme očnú rohovku, cievy, či tráviaci trakt.

Kolagén plní svoju funkciu aj na miestach, kde by ste ho nečakali – ako príklad uvedieme očnú rohovku, cievy, či tráviaci trakt.

Medzi najznámejšie miesta výskytu patria medzistavcové platničky, svaly, kosti šľachy, väzivo, zuby či chrupavky.

Diskusie o kolagéne prebiehajú aj v súvislosti s našim najväčším orgánom a tým je pokožka.

V nej je kolagén v značnej prevahe oproti iným štrukturálnym zložkám – tvorí až 75 % hmotnosti celej kože tela.

Nie je to však len „beauty“ bielkovina, v prvom a nezanedbateľnom rade zabezpečuje, aby sme sa dokázali bezbolestne pohybovať.

Keď sa elasticita začína strácať

Do súvislosti sa však najčastejšie dáva s mladistvým vzhľadom pokožky a to z jednoduchého dôvodu – lebo stratu elasticity pokožky vidíme voľným okom ako prvú.

Tejto zaujímavej a evidentne aj multifunkčnej bielkoviny si dokážeme s pribúdajúcimi rokmi vyrobiť čoraz menej – preto sa nevieme už tak svižne zohnúť, čupnúť si, zaostriť, vyskočiť ráno z postele.

Navyše, kvalitou sa kolagén vyprodukovaný vo vyššom veku nevyrovná tomu, ktorý si vieme vyrobiť v mladosti.

Aj preto pohybový aparát už nedokáže podať rovnaký výkon, ako kedysi a aj druhá vrstva pokožky – dermis – s vekom stráca pevné prepojenie s vrchnou vrstvou a treťou vrstvou pokožky, čo vedie k postupnej strate elasticity a sviežeho vzhľadu.

Produkcia kolagénu v bunkách prebieha v dvoch fázach a dôležitú úlohu pri nej hrá aj vitamín C a vitamín A, potraviny bohaté na bielkoviny a v slovenskej ale aj ázijskej či vietnamskej kuchyni obľúbené silné vývary z kostí.

Priatelia a nepriatelia

Nechceme vás strašiť, ale proces ubúdania kvalitného kolagénu a kolagénu ako takého sa začína už medzi 20 – 30 rokom života, čo mnohých možno prekvapí.

Produkcia kolagénu v bunkách prebieha v dvoch fázach a dôležitú úlohu pri nej hrá aj vitamín C a vitamín A, potraviny bohaté na bielkoviny a v slovenskej ale aj ázijskej či vietnamskej kuchyni obľúbené silné vývary z kostí.

Ak teda holdujete maminej slepačej polievke, pho-čku alebo ramenu, vedzte, že týmito jedlami pomáhate svojmu telu vo výrobe kolagénu. Cool, nie?

Produkciu kolagénu negatívne ovplyvňuje cukor, má schopnosť značne tento proces spomaliť.

To vás možno motivuje s cieľom udržať si pevnosť, pružnosť a dobrú funkčnosť všetkých častí tela, ktoré obsahujú kolagén, jeho príjem znížiť. Možno sa vám vďaka tomu podarí aj znížiť telesnú hmotnosť.

Nepriateľom produkcie kolagénu je aj UV žiarenie a fajčenie

Medzi ďalších nepriateľov produkcie kolagénu patrí aj UV – žiarenie. Na ochranu tejto vzácnej aminokyseliny by ste mali zvážiť bezpečné opaľovanie sa a to nielen kvôli vzhľadu a stavu pokožky.

Keď hľadáte v poradí ďalší dôvod, ktorý by vás motivoval k zanechaniu fajčenia, pridajte si do zoznamu aj to, že táto závislosť brzdí produkciu kolagénu, aj preto sa fajčenie dáva do súvislosti s predčasným starnutím.

Fokusujete sa na voľnosť v pohybe? Poznáme riešenie

Keď si informácie o kolagéne dáte dohromady, možno vám hlavou preletí výčitka: „Prečo som si myslel/myslela, že kolagén nepotrebujem?“ Potrebujete.

Keď ste si istí a spokojní s tým, ako fungujú vaše svaly, kosti, medzistavcové platničky a páči sa vám stav pokožky, ktorú vidíte v zrkadle prípadne si dokážete dostatočné množstvo kolagénu dopriať v strave bohatej na kvalitné bielkoviny, tešíme sa s vami.

Ak však máte pochybnosti, prípadne cítite a vidíte, že „to už nie je to, čo bývalo“, popremýšľajte o kvalitnom výživovom doplnku s obsahom kolagénu a tešte sa z jeho efektu.

Ak by ste si v zmesi produktov obsahujúcich kolagén nevedeli vybrať a chcete sa fokusovať v prvom rade na pohyb, ktorý sa v jarných mesiacoch priam žiada po dlhom zimnom vysedávaní pod dekou, siahnite po Maxi Vita Exclusive Kolagén Forte+ od spoločnosti Vitar.

Okrem natívneho, dobre využiteľného kolagénu II typu, obsahuje aj jeho spojenca – vitamín C a extrakt zo stromu Boswellia serrata, ktorého živica obsahuje aktívne látky podporujúce zdravie kĺbov a chrupaviek.

Minimálne jej vôňu poznáte vďaka kresťanským rituálom- pod týmto názvom sa totiž skrýva Kadidlovník.

Produkt nájdete na stránke www.vitar.sk, v obchodných reťazcoch či vybraných predajniach drogérie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.