Konečne pravda o chudnutí brucha

2

Ktorá žena by nechcela mať krásne, štíhle brucho bez “vytekajúceho” tuku? Všade, kam sa pozriete, nájdete zaručené tipy na chudnutie brucha. Je to však naozaj také jednoduché? Aká je skutočná pravda o cielenom chudnutí brucha?

Na tieto otázky odpovedá Ľuboš Gsch, tréner a autor kníh Začni cvičiť s POHYBom pre mužov a Začni cvičiť s POHYBom pre ženy.


Cielený tréning brucha je, samozrejme, možný. Spornou otázkou zostáva, ako veľmi je a môže byť účinný. Brucho vo význame svalovej partie je len jedným kusom skladačky, tela. Tréning len jednej časti tela môže byť často kontraproduktívny.

Telo je a aj pracuje ako celok. Preto je celkové zameranie sa na tréning celého tela v 99 percentách účinnejší ako tréning zameraný na jednu partiu.

Čítajte tiež: https://andawell.sk/najvacsou-chybou-pri-cviceni-je-nespravne-stanoveny-ciel/

mt

„Tréning/chudnutie sa dá zamerať aj samostatne len na brucho. Jeho výsledky sú však vo väčšine prípadov chabé.

Existujú špecifické metódy rozvoja jednotlivých častí tela (svalových skupín), tieto však nie sú vhodné ani účinné v ponímaní tréningu začiatočníkov alebo netrénujúcej populácie. Naopak môžu byť veľmi účinné u pokročilých trénujúcich a športovcov,” hovorí Ľuboš Gsch.

Dodáva, že skutočný rozdiel však nie je v stupni trénovanosti. Prioritné sú skôr premenné ako pravidelne a špecificky zameraný tréning, životný štýl, denný a nočný režim, ostatný tréning, spánok, regenerácia, výživa, a tak ďalej.

Podpora chudnutia brucha


Možné „chudnutie z brucha“ sa začína už v správnom držaní tela. A to vzpriameným postojom s hlavou v predĺžení chrbtice (nie jej predsunutím). Nesprávne držanie tela je rovnakým „postihom“ populácie ako samotná obezita.

Odhliadnuc od zdravotných benefitov správne (vzpriamené) držanie tela zoštíhľuje. „Množstvo ľudí, s ktorými pracujem, ma navštívilo s požiadavkou zmenšiť obvod pása (okrem iného). V mnohých prípadoch ide najmä o ľudí, ktorý z dôvodu nesprávneho držania tela mali problémy (chodidlá, chrbát, krčná chrbtica) s veľkým bruchom.

Pritom obvod pása nebol kritický, oni to brucho proste vyvaľovali preto, že zabudli správne držať svoje telo,” vysvetľuje Ľuboš Gsch.

Ľuboš s manželkou

Posilňujte brucho pri bežných aktivitách


Asi najjednoduchšie čo môžeme urobiť počas bežných dní, je chodiť a sedieť vzpriamene. Pri prenášaní vecí (kabelka, nákup, …) ich nosenie striedať na oboch stranách prípadne ich nosiť pred telom so zapájaním brušných svalov.

Okrem toho môžeme sedieť na fitlopte alebo chodiť v jednej línií po pätníku, čiare na chodníku alebo súvislom rade dlažby. Sú to pomerne jednoduché záležitosti, ktoré nám pomôžu zapojiť brušné svalstvo.

Cvičte pre radosť zo života

Spravidla sa proces cvičenia začína určitým nakopnutím. Ak už má človek správnu motiváciu, ide za výsledkami. To je najideálnejší scenár.

„V prípade, že sa dostaví nechuť alebo neraz aj odpor k pohybu, sú v podstate dve možnosti. Prekonať sa a urobiť všetko potrebné alebo tréning vynechať a prehodnotiť či a čo mi stojí za to cvičiť. Opäť je to skôr o tom, aká je každý z nás osobnosť. Nie je jedno lepšie ako druhé.

Obe sú len možnosti,” konštatuje tréner Ľuboš Gsch.

Dosiahnutie akéhosi vyššieho princípu sa pri cvičení dostavuje so samotným procesom

Nedá sa merateľne kontinuálne zlepšovať, pokiaľ nie sme profesionálny športovec, ktorý má priestor prispôsobiť tomu celý svoj život. A dokonca aj tu vstupujú do hry viaceré diskutabilné premenné.

Z toho dôvodu je dôležité vykonávať takú činnosť a v takom zložení, aby mal z nej trénujúci radosť. Prinajmenšom, aby bola pre neho znesiteľná.

Následne si v nej bude schopný nájsť požadované zlepšenia, ktoré môže zrealizovať alebo nejaký „bod“, ktorý môže prekonávať. A aj keď sa mu ho opakovane nepodarí dosiahnuť, bude to v ňom vyvolávať skôr bojovnosť, súťaživosť a snahu ho dosiahnuť ako frustráciu a odmietnutie.

Cvičiť môžete aj doma

Nie vždy je potrebné prichádzať za cvičením do fitness centra. Efektívne cvičiť sa dá aj doma. Ľuboš Gsch pripravil slovenský online program založený na kompletných tréningových plánoch. Program Členstvo v POHYBe sa odlišuje od iných online programov v tom, že poskytuje množstvo tréningových programov, ktoré je možné na jednej strane kombinovať a na strane druhej tzv. cyklovať.

“Ak sa pozrieme na prípravu akéhokoľvek športovca, vidíme, že jeho tréning je cyklovaný. Znamená to, že mimo sezónu trénuje inak, v predsúťažnom období inak, v súťažnom tiež inak a inak po súťaži. Tieto cykly sa zdanlivo zameriavajú na iné ciele (napr. objem tréningu, intenzita, udržiavanie, regenerácia).

Prioritným cieľom je pritom vždy maximálna forma a výkon na súťaži. Akoby sa jednotlivé premenné obmieňali.” hovorí Ľuboš Gsch.

Dodáva, že tieto jednotlivé fázy tréningu sa teda menia a vyvíjajú. Štandardne sa tieto fázy nazývajú mikro, mezo a makrocyklus.

MT

Najefektívnejšie časti cyklu a konkrétne tréningové plány nájdete aj v knihách Začni cvičiť s POHYBom for Men a Začni cvičiť s POHYBom for Women. Poskytujú konkrétny postup čo trénovať (cviky, série, opakovania) a tiež presné informácie o tom, ako trénovať (konkrétne popisy cvikov a ich prevedenia) spolu s autentickými fotografiami a postupom.

Sú doplnené o tipy, ktoré je možné v tréningu využiť pre ešte väčšiu efektivitu. „Knihy sú určené do posilňovne, avšak množstvo tréningov je možné realizovať doma, nakoľko nie sú potrebné pomôcky na cvičenie alebo len minimum,” dodáva Ľuboš Gsch.

Podľa jeho kníh si úspešne tvarujú postavu aj herečky Petra Bubeníková a Zuzana Vačková.

Ľuboš Gsch začiatkom novembra na svojich sociálnych sieťach odpovedal v živom vysielaní aj na ďalšie otázky týkajúce sa chudnutia brucha. Pozrieť si ho môžete tu:
https://www.facebook.com/POHYB.sk/videos/423389948337685/

Knihy si môžete kúpiť tu:https://pohyb.sk/obchod/treningove-plany/treningovy-manual-zacni-cvicit-s-pohybom-for-women-akcia-11/


https://pohyb.sk/obchod/treningove-plany/treningovy-manual-zacni-cvicit-pohybom-for-men/

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.