Golf zbližuje rodiny

1

Viete o tom, že golf hrali v jeho začiatkoch pastieri? Keď sa starali o stáda, triafali drevenými palicami do kamienkov, neskôr do drevených guľôčok do cieľa. Časom sa stal golf tak populárny, že kráľ Jakub ho svojim vojakom zakázal, lebo sa im páčilo viac trénovať golf, ako vojnové umenie.

Teraz existujú pri golfe stále určité elitárske predsudky. Je to blbosť. Golf môže hrať každý, je to dokonca ideálny rodinný a medzigeneračný šport. Často sú na ihriskách celé rodiny, vrátane starých rodičov a ich vnukov.

Aktívny pohyb pri golfe prispieva ku kvalitnej regenerácii po skončení rôznych ochorení a post-operačných stavov. Veľký vplyv v tomto zmysle má na kardiovaskulárne ochorenia, ako aj dýchacie, metabolické a prevenciu svalovej sústavy.

Existuje množstvo dôkazov spájajúcich hranie golfu a udržovanie kondície.

Čo nám dáva golf

Golf udržiava intenzívne starostlivosť o životné prostredie. Pomáha odbúravať ekologické záťaže v pôde a v krajine. Tam, kde sa o golfové športovisko starajú, sa často vrátia pôvodné fauny – mloky, bociany, kapybary, volavky a iné.

Kvantitatívne a kvalitatívne štúdie popisujú výhody týkajúce sa nielen samostatnej, ale aj skupinovej hry, posilňujúcich sociálne väzby a prispenie pre zdravie, ktoré sa kultivovali dlhú dobu.

Štúdia, ktorú uskutočnili v USA na 814 respondentoch, ukázala spojitosť medzi hraním golfu a zvýšením pocitu sebestačnosti a uvedomenia si vlastnej hodnoty a sebadôvery.

Ďalej je golf vnímaný ako dôležitý pri zvládaní rôznych postihnutí a disfunkcií, vrátane demencie.

Depkujete doma a neviete, čo so sebou? Golf znižuje stres, úzkosť a robí život ľudí lepším?

Golf hráte na čerstvom vzduchu, pri turnajoch stretnete kopec ľudí. Čo ešte treba povedať viac?
Ja som si to dnes užila na výbornú a určite som s týmto športom neskončila?

Golf je zelené cvičenie

Výskumníci na univerzite v anglickom Essexe vypracovali štúdiu, ktorá potvrdila synergické efekty a výhody fyzickej aktivity, keď sa odohráva priamo v prírode.

Zaužíval sa výraz „zelené cvičenie“. A golfová prax hovorí, že ste na ihrisku päť hodín, nachodíte cez desať kilometrov vo svižnom tempe.

Nie je to žiadna prechádzka ružovým sadom. To len vo filmoch… Naopak každú jamku musíte hrať v danom časovom intervale. Na to dozerajú maršáli na ihrisku. Jednoducho na golfe „sa maká“.

Golf celosvetovo hrá a užíva si 60 173 500 ľudí na 33 161 športoviskách. Patrí tak medzi desať najobľúbenejších športov vedľa futbalu, bedmintonu, stolného tenisu, volejbalu, basketbalu, kriketu, pozemného hokeja, baseballu a tenisu.

Golfových špičkových športovcov vnímajú rovnako ako špičkových futbalistov a hokejistov.

Andrea Hinková – Tarová

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach:


.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.