Golf má veľa zdravotných benefitov. Podporuje fyzické a mentálne zdravie. Golf robí život ľudí lepšími. Deje sa to tým najjednoduchším spôsobom, vezmite si napríklad radosť z dobrého odpalu.
1. Golf znižuje úzkosť
Golf je prostriedkom k lepšiemu celkovému zdraviu a teda aj mentálnemu. Roger Hawkes, bývalý hlavný lekár The EuropeanTour hovorí. „Sociálna komunikácia je rizikovým faktorom, ktorý bol podceňovaný. Rozumná fyzická aktivita sa spája so znížením úzkosti a redukciou depresie.
Čítajte tiež: Golf zbližuje rodiny
2. Golf ponúka prospešnú sociálnu komunikáciu
Sociálna komunikácia má pozitívne účinky. Dopamín, ktorý nám prináša dobrý pocit a zmierňuje bolesť, je ako prirodzene produkované morfium. Každá sociálna komunikácia na golfovom ihrisku tak môže podporiť mentálne zdravie.
Čítajte tiež: Najlepším parametrom pohybu, je radosť!
3. Znižuje pôsobenie depresie
Beh produkuje endorfíny. Aj menej náročné športy ako golf môžu pomôcť duševnému zdraviu. Jedna austrálska štúdia zistila, že ženy bojujúce s depresiou, ktoré sa v priemere 2,5 hodiny venovali miernemu cvičeniu (vrátane golfu), boli menej ovplyvnené depresiou ako na začiatku výskumu.
4. Znižuje stres
Cvičiť je výborné, ale cvičiť v prírode je lepšie. Tieto cvičenia znižujú stresu a pomáhajú zotaviť sa z mentálnej únavy. Golf je perfektným prostriedkom na dosiahnutie týchto cieľov – je to šport v prírode.
Čítajte tiež: Pravidelný pohyb? 5 ľahkých krokov ako ho dosiahnuť
5. Golf môže byť forma terapie
Schopnosť golfu zlepšiť mentálne zdravie je dostatočne silná. Golf teda možno využívať ako prostriedok terapie pre ľudí s duševnými problémami alebo aj pre ľudí užívajúcich lieky. Golf má pozitívny vplyv na zdravie a sociálne blaho spolu so zmenami v denných aktivitách.
Viac ako odporúčané dávky zdravia
Golf je jedinečný šport práve teraz, keď sa celosvetovo odporúča fyzická aktivita, vrátane trvania, intenzity a frekvencie pre udržiavanie si zdravého ducha. V roku 2017 prišla Svetová zdravotnícka organizácia s Global Action Plan s iniciatívou na podporu fyzickej aktivity.
Pravidelná fyzická aktivita
Pravidelná fyzická aktivita je skvelá prevencia. Pred ochorením srdca, infarktom myokardu, cukrovkou, rakovinou pŕs a čriev. Výborne prispieva tiež k prevencii vysokého tlaku, nadváhy a obezity.
Je úzko prepojená s mierou duševného zdravia. A tiež zbrzdením, či oddialením príznakov demencie a zlepšením kvality života.
Jednému zo štyroch dospelých chýba fyzická aktivita a viac ako 80 % detí v adolescentom veku sa nedostatočne hýbe.
Odporúčané dávky pohybu sú pritom pre ľudí vo veku 18-64, aj 65+150 minút fyzickej aktivity miernej. Alebo 75 minút energickej intenzity týždenne. Alebo kombinácia obidvoch.
Deťom v adolescentom veku (5-17 rokov) sa odporúča minimálny pohyb 60 minút od mierneho po energický denne. A golf je unikátny v tom, že sa mu môžete venovať do oveľa vyššieho veku v porovnaní s inými športmi.
Golf je populárny šport pre mužov i ženy
Má dobrý dopad na zdravie. Fyzické aj mentálne. Je skvelé, že je dostupný širokej verejnosti. „Keď som mala tridsať, myslela som si, že golf je veľmi technický, drahý a elitársky šport. Vďaka šesťtýždňovému kurzu som pochopila, aký je jednoduchý a aká zábavná je hra na 9 jamiek,“tvrdí šesťdesiatnička.
Annika Sorenstam, žijúca legenda ženského golfu, major šampiónka a celosvetová ambasádorka golfu a zdravia hovorí: „Golf je skvelý pre zdravie ľudí všetkých vekových skupín, hráčov aj divákov. Urobme všetko preto, aby viac ľudí mohlo spoznať kúzlo golfovej hry a pridalo sa k nám.“
Vedeli ste, že?:
– 39 % detí hrá golf s mamičkami?
– iba 18 % hrá primárne s otcami?
– golf má bohatú históriu – prvé pravidlá vznikli v roku 1744?
– zlepšuje obranu pred kardiovaskulárnymi ochoreniami – zlepšuje hladinu krvnej glukózy?
– zvyšuje sebavedomie, vylepšuje sebadôveru a znižuje úzkosť?
– pomáha zlepšovať medziľudské vzťahy, kontrolu emócií a sociálne vzťahy?
– znižuje hladinu cukru v krvi a obezitu?
-znižuje riziko výskytu cukrovky o 30-40 %?
-významne napomáha predchádzať demencii, ktorá už dnes trápi takmer 50 miliónov ľudí?
-hrá sa v priemere na 7000 m2 vonkajšieho prírodného prostredia (plocha 10 futbalových ihrísk)?
-diváci na golfových turnajoch nachodia v priemere 11 500 krokov denne, prekonávajú tak minimálnu odporúčanú dennú dávku zdravého pohybu?
Kamil Balga a Kristína Brezová
(zdroj: www.golfdigest.com)