Historický hotel s rímskymi kúpeľmi v Trenčíne

2

Prechádzka Trenčínom ponúka množstvo historických prekvapení. Mesto módy je vhodné aj na romantiku vo dvojici, či gurmánov a milovníkov wellnessu.

Čo sa vám vynorí v myslí, ak povieme Trenčín? Áno, určite ako prvé mesto módy. Má však svoje skryté poklady, na ktoré môže byť právom hrdý. Toto mesto sa milovníkom histórie určite spája s uhorským šľachticom – pánom Váhu a Tatier – Matúšom Čákom Trenčianskym. A, samozrejme, je mesto známe vďaka svojej dominante – Trenčianskemu hradu. Z najvyššej Matúšovej veže je úžasný výhľad na veľkú časť Považia.

A mnohí si mesto na Považí, ktoré leží na rieke Váh, tiež spájajú s historickým Hotelom Elizabeth, ktorý sa nachádza priamo pod stredovekým hradom a v ktorom sa snúbi kus histórie s modernou. A tých zaujímavých zastávok tu môže byť pokojne viac. Lokalitu odporúča aj český projekt Amazing Places, ktorý sa zameriava na tie najkrajšie a najúchvatnejšie miesta nielen u nich doma, ale svoje siete rozhodili už aj na Slovensku.

Poďme naspäť k mestečku. Vedeli ste o tom, že Trenčín je jedno z troch najstarších slovenských miest? Ďalšou zaujímavosťou je, že Trenčiansky hrad, ktorý si svoju históriu píše od 11. storočia,  patrí spolu so Spišským hradom a Devínom medzi najrozsiahlejšie hrady v Európe. Mesto sa stalo v druhej polovici 19. storočia významným obchodným a priemyselným centrom stredného Považia, vznikali tu postupne podniky, postavili železnicu, neskôr sa tu darilo rôznym oblastiam priemyslu – odevníctvo, potravinárstvo, strojárstvo.


O prítomnosti rímskych vojakov pred takmer dvetisíc rokmi na tomto území svedčí nápis, ktorý je vytesaný do masívneho skalnatého brala pod hradom. Nápis z roku 179, ktorý nájdete v tesnej blízkosti Hotela Elizabeth, je venovaný pamiatke víťazstva Rimanov nad germánskymi Kvádmi. V rokoch 1915 – 1916 bol na hradnej skale pri spomínanom hoteli vytesaný reliéf Víťaznej Hungárie – symbol hrdinstva bývalého Uhorska.

Mierové námestie bolo v roku 1987 vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu a určite, keď tu budete, sa musíte ním prejsť. V roku 2018 prešlo kompletnou rekonštrukciou. Za zmienku určite stojí Morový stĺp Najsvätejšej Trojice na spomínanom námestí, ktorý dať postaviť v roku 1712 gróf Mikuláš Ilešházi – pripomína obdobie epidémií, počas ktorej zomrelo v Trenčíne viac ako tisíc ľudí.

Ďalšou dominantou námestia je Piaristický kostol sv. Františka Xaverského a patrí medzi najkrajšie sakrálne barokové pamiatky na Slovensku. Základný kameň rímskokatolíckeho kostola, ktorý bol pôvodne jezuitský, položili jezuiti v roku 1653. Kostol bol v roku 1708 vo vnútri zničený požiarom, ale na prelome rokov 1711-1712 začína na ňom pracovať jezuitský fráter, architekt a maliar tirolského pôvodu Christoph Tausch.

Maľby na strope kostola poukazujú na život sv. Františka Xaverského, patróna kostola a mesta. Maľba nad presbytériom predstavuje svätca. Ktorého nesú anjeli k Najsvätejšej Trojici a tá ho prijíma. Chórus patrí maľbe samotného patróna ako misionára žehnajúceho kňaza a kazateľa, ktorý sa vznáša na oblakoch medzi anjelmi.

Medzi zastávky si dopíšte i kryté renesančné Farské schody z roku 1568 a sochu sv. Jána Nepomuckého. Prechádzka romantickou cestičkou dláždenou kamennými kockami vás zas privedie do obávaného Katovho domu na Matúšovej ulici. Je to jediná renesančná budova tohto typu v meste, ktorá si zachovala svoju pôvodnú podobu.

Na Mariánskom námestí v blízkosti Farského kostola Narodenia Panny Márie objavíte gotickú stavbu z 15. storočia – Karner sv. Michala – kaplnka, v ktorej podzemí sa nachádzala kostnica. Tu ukladali pozostatky zosnulých.

A ak budete mať ešte stále dosť času, tak si môžete zájsť pozrieť synagógu na Štúrovom námestí, ktorá sa do obdobia druhej svetovej vojny používala na neologické účely. Za vedomosťami sa dá ísť do múzea – to bolo kedysi Župným domom. Za umením zájdite do Galérie Miloša Alexandra Bazovského a neobíďte budovu pôvodného jezuitského kláštorného kolégia – Ranobarokový kláštorný komplex na Mierovom námestí, dnes je sídlom Piaristického gymnázia.

Po prechádzke v meste zájdite na dobré jedlo
A keď už všetkých tých pamiatok má človek dosť, treba si doplniť energiu chutným jedlom, prípadne si užiť dokonalé ubytovanie priamo pod hradom s nádychom histórie. Oddychovať po dlhom dni v uliciach môžete v teplejších dňoch na terase pri chutnej večeri. A tiež si môžete nerušene posedieť na kávičke či pri dobrom drinku a sledovať okolie. A nakoniec vyskúšajte saunový svet v historickom nádychu, dámy určite ocenia možnosť zájsť si na kozmetiku.

Unikátnu atmosféru v srdci Trenčína ponúka Hotel Elizabeth, kde nájdete všetko toto. Na svoje si príde každý labužník, nachádza sa tu totiž výnimočná reštaurácia, secesná kaviareň, ďalej wellness centrum s hydromasážnym bazénom a štyrmi druhmi sáun. Z letnej terasy uvidíte aj spomínaný rímsky nápis.

Už na prvý pohľad je vidieť, že ide o výnimočný hotel. Ešte väčšiu vážnosť tomu dodáva fakt, že je ako člen slovenskej a európskej asociácie historických hotelov aj nositeľom ocenenia za najlepší servis v rámci európskych historických hotelov. Je populárny vďaka reštaurácii, kde môžete ochutnať stredomorské a rôzne medzinárodné špeciality, ale samozrejmosťou je i slovenská kuchyňa. Hotelová terasa zas ponúka dokonalý relax a ticho, aby si návštevník vychutnal vynikajúce jedlo pri pohári vína či koktejlu. A ak sa budete chcieť cítiť na chvíľu ako rímski bohovia – tak jednoznačne treba zájsť do typických rímskych kúpeľov. Zaujímavá je aj ponuka masáží – od masáže lávovými kameňmi, havajskej masáže Lomi-Lomi až po detoxikačnú medovú masáž.

A čo tak pár historických faktov
Pôvodne ho nazývali „Erszebet Szalo“ a postavil ho barón Armin Popperom, otvorený bol v roku 1902 ako centrum spoločenského a kultúrneho života Trenčína. V roku 1921 ho premenovali na Hotel Tatra, pričom šľachta sa tu stretla s dokonalým komfortom a službami viedenských zariadení. Pred niekoľkými rokmi (v období rokov 2010 – 2012) ho kompletne zrekonštruovali.
Čítajte tiež: Pezinok ponúka romantiku, relax a dobré víno

Martina Baumann
Zdroj fotografií: Amazing Places

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.