Folklórne nekonečno – Súťaž! Ukončená

25

Kolekcia autorských šperkov KATARINA ŽIAK

Čo je to nekonečno? Je to niečo, čo nikdy nepominie? Môže to byť stopa, vytvorená s veľkou láskou v srdci a prianím, že tu ostane pre ďalšie generácie?

Na prvý pohľad len slučka bez konca, nekonečná niť, v ktorej je ukrytá naša minulosť, prítomnosť, ale aj budúcnosť. Čierna, biela, modrá a červená šnúrka nenápadne zdobila kroje našich predkov, vytvárala nádherné a rozmanité vzory pripomínajúce svojím tvarom práve večný symbol nekonečna. Taký je aj náš folklór – jednoducho nekonečný!

Naše Slovensko je síce malá krajina, no napriek tomu sa môže pýšiť neuveriteľnou rozmanitosťou v podobe krásnych krojov. Každý kroj je unikátny a regionálne špecifický. Pozornosť sa upriamuje najmä na ženské prevedenie krojov, ktoré ihneď upútajú svojou, krásnymi čipkami, modrotlačou či výšivkami. Mužská verzia kroja je väčšinou v úzadí, kroje sú jednoduchšie, nevynikajú toľkými farbami, ale aj napriek tomu na nich nachádzame krásne vzory. Určite ste si už všimli zaujímavé ornamenty z farebných šnúrok, ktoré zdobia slovenské kroje. Najčastejšie si ich všimnete práve na pánskych nohaviciach. Jedná sa o tzv. šnurovanie, šujtáš alebo pozamenty.

Táto technika sa síce radí k výšivkám, napriek tomu o tradičný spôsob výšivky nejde. Je to zaujímavý spôsob zdobenia odevov našívaním farebných šnúr (tzv. šujtášov). Pôvod tejto ozdobnej techniky šnurovania možno nájsť práve na dobových vojenských uniformách a na odeve uhorských šľachticov, ktoré boli inšpirované uniformami tureckého a husárskeho vojska v 16. storočí.

V ľudovom prostredí sa výrazne objavuje technika šnurovania na ľudových súčastiach odevu na prelome 19. – 20. storočia. Výrobou šnúr na dekorovanie odevu sa zaoberalo v minulosti remeselná výroba známa ako pozamentárstvo (pramárstvo). Vyrábali pletené a tkané šnúry, lemy a strapce z bavlnených, vlnených, hodvábnych ale aj zlatých a strieborných nití.

Na území Slovenska sa nohavice zdobili touto technikou zvyčajne v kontrastnej farbe šnúrky k farbe materiálu. Najčastejšie vidíme čierne (napr. Šariš), modré (napr. Moravské Lieskové) a červené šnúry (napr. Vajnory). V niektorých regiónoch šnurovanie dopĺňali aj výšivkou. Touto technikou sa zdobili najmä mužské nohavice, kabáty a vesty. Ornamentálna výzdoba mužského odevu bola vždy vekovo a regionálne špecifická. Mládenci mali nohavice (nohavky, galoty, gate, hološne…) zdobené oveľa viac než starší muži.

A teraz sa najprv pokochajte. Lebo traja z vás môžu získať jeden z týchto skvostov z dielne šikovnej Kataríny Žiak. Jej ďalšiu tvorbu si pozrite tu. http://katarinaziak.sk/sk/

Súťažnú otázku nájdete pod obrázkami.

Napíšte dole do komentára s ktorým zvieraťom má Katarína Žiak vzťah už od detstva.
Odpoveď nájdete tu: http://katarinaziak.sk/sk/o-mne/

25 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.