Nerovnomerná pigmentácia pokožky (často označovaná aj ako hyperpigmentácia) je bežným kožným problémom. Tmavé škvrny známe ako starecké škvrny alebo slnečné škvrny sa často objavujú na tvári, rukách. A tiež iných častiach tela pravidelne vystavovaných slnku.
Príznaky hyperpigmentácie sa obvykle častejšie vyskytujú u ľudí s tmavou pleťou ako u tých, ktorí majú svetlejší tón pleti. Kožná pigmentácia je totiž u tmavej pleti silnejšia.
Hyperpigmentáciu spôsobuje zvýšená produkcia melanínu. Melanín je prírodný pigment, ktorý prepožičiava pokožke, vlasom a očiam ich prirodzenú farbu.
Nadmernú tvorbu melanínu môžu vyvolať rôzne faktory. Medzi najdôležitejšie patrí pôsobenie slnečného žiarenia, hormonálne vplyvy, vek a poranenia či zápaly kože.
Pre vznik hyperpigmentácie je slnečné žiarenie hlavnou príčinou. Slnečné lúče sú totiž hlavným spúšťačom tvorby melanínu.
Melanín pôsobí ako prirodzená ochrana pokožky proti slnečnému žiareniu. Chráni ju pred škodlivými UV lúčmi, a tak sa na ľudskej pokožke prejavuje opálenie.
Nadmerné vystavovanie slnku však môže tento proces narušiť a vyvolať hyperpigmentáciu.
Slnečné žiarenie tiež zhoršuje už vzniknuté starecké škvrny (alebo slnečné škvrny). Melazma (kožná porucha, pri ktorej vznikajú väčšie plochy hyperpigmentácie predovšetkým na tvári), aj pozá palové hyperpigmentácie – škvrny ešte viac tmavnú.
Hyperpigmentácia v súvislostiach – hormóny
Hormonálne vplyvy sú hlavnou príčinou špecifi ckého druhu hyperpigmentácie známeho ako melazma alebo chloazma.
Vyskytuje sa najmä u žien a podľa odborníkov sa objavuje, keď ženské po hlavné hormóny, estrogén a progesterón, stimulujú nadmernú tvorbu melanínu pri vystavovaní pokožky slnečnému žiareniu.
Hyperpigmentácia môže byť tiež vedľajším účinkom niektorej hormonálnej liečby.
Vek
S rastúcim vekom sa počet buniek v pokožke produkujúcich melanín (známych ako melanocyty) znižuje. Zvyšné melanocyty však rastú. A ich rozmiestnenie sa viac lokalizuje.
Tieto fyziologické zmeny vysvetľujú vyšší výskyt stareckých škvŕn u osôb nad 40 rokov.
Poranenia a zápaly kože
Ako názov napovedá, pozápalová hyperpigmentácia sa objavuje po poranení alebo zápale kože. Napríklad: rezných ranách, popáleninách, zasiahnutí chemickými látkami, akné, atopickej dermatitíde alebo lupienke. Pokožka zostáva stmavnutá aj po vyliečení rany.
Užívanie liekov
Niektoré ochorenia a lieky môžu byť príčinou vzniku hyperpigmentácie.
Hyperpigmentácia vzniká aj ako príznak niektorých chorôb. Patria sem niektoré autoimunitné a gastrointestinálne ochorenia, metabolické poruchy a nedostatok vitamínov.
Hyperpigmentácia: Ako predchádzať vzniku pigmentových škvŕn?
Súčasťou prevencie hyperpigmentácie je každodenné používanie širokospektrálnej slnečnej ochrany.
Slnečné lúče pôsobia na pleť aj v oblačnom počasí, preto vaša pleť potrebuje každodennú slnečnú ochranu.
Tiež skrátením času, ktorý trávite na slnku, môžete zmierniť výskyt hyperpigmentácie. V čase najintenzívnejšieho slnečného žiarenia sa snažte zdržiavať v tieni. Noste ochranné odevy, vrátane pokrývky hlavy a slnečných okuliarov.
Ak je pokožka vystavená slnku, použite a opakovane nanášajte výrobok slnečnej ochrany:
– s vhodnou úrovňou SPF,
– ktorý bol vyvinutý špeciálne pre váš typ a stav pleti. Hoci najdôležitejšia je prevencia, ak sa objavia pigmentové škvrny na tvári, existujú kroky, ktoré vám pomôžu ich zmierniť a zabrániť ich opakovanému výskytu.
Ak vás trápi hyperpigmentácia, vyberajte si kozmetické výrobky, ktoré boli špeciálne vyvinuté pre tento stav pleti. A u ktorých bola klinicky a dermatologicky preukázaná ich účinnosť.
Pre redukciu pigmentových škvŕn
Rad Eucerin® Anti-Pigment bol špeciálne vyvinutý na redukciu hyperpigmentácie, a výsledkom je zjednotenejší tón a žiarivejší vzhľad pleti.
Všetky ošetrujúce výrobky tohto radu obsahujú thiamidol, účinnú a patentovanú zložku, ktorá cielene rieši príčinu vzniku hyperpigmentácie znížením tvorby melanínu. Klinické a dermatologické testy preukázali, že redukuje tmavé škvrny a bráni ich opakovanému výskytu.
Prvé výsledky sú viditeľné po dvoch týždňoch a pri pravidelnom používaní sa stav pleti ďalej zlepšuje.
Produkty radu Eucerin® Anti Pigment možno používať celoročne, látka thiamidol nijako nereaguje na slnečné žiarenie. Produkty môžu byť používané aj počas tehotenstva.
Novinka: EUCERIN® Anti Pigment Rozjasňujúci čistiaci gél – prvý krok pre rozjasnenú pleť
Prípravok, ktorý tvorí kľúčový prvok v starostlivosti o pleť s pigmentovými škvrnami. Zabezpečuje optimálne vstrebávanie ošetrujúcich produktov Eucerin Anti Pigment s patentovanou látkou thiamidol.
Thiamidol znižuje aktivitu tyrozinázy, čo je enzým zodpovedný za produkciu melanínu. Vďaka tomu je pleť zjednotenejšia. Melanín je hnedý pigment, ktorý určuje farbu našej pleti.
Produkcia melanínu v pokožke závisí od mnohých rôznych faktorov – sily slnečných lúčov alebo dĺžky pobytu na slnku. Naše bunky niekedy produkujú lokálne viac melanínu – tak práve dochádza k nepravidelnej pigmentácii.
Deje sa tak často v dôsledku hormonálnych zmien v tehotenstve, pri zápale na koži. A vzniku akné alebo napríklad počas starnutia kože. Len čo koža začne nerovnomerne produkovať melanín, hovoríme o hyperpigmentácii, melazme alebo stareckých škvrnách.
Ako dochádza k pigmentácii kože? Enzým tyrozináza premení aminokyselinu tyrozín na melanín. Pri zvýšenej aktivácii môže tento enzým produkovať viac melanínu a koža kvôli tomu na niektorých miestach stmavne.
2% AHA kyseliny: Kombinácia kyseliny glykolovej a mliečnej odstraňuje odumreté kožné bunky a zanecháva pleť žiarivejšiu.
Ilustračné foto: http://www.canva.com
- Vyzerajte štýlovo s batohom v každom vekuBatohy už dávno nie sú výsadou len školákov a ľudí smerujúcich do posilňovne. Prešli obrovským vývojom a dostali sa až na prehliadkové móla. Milovníci módy vedia, že či máte 30, 40 alebo 50 rokov, vždy sa nájde batoh, ktorý bude dokonale ladiť s vašou osobnosťou a budete štýlová. Bojíte sa, že budete namiesto toho vyzerať príliš školácky? Naše nasledujúce… Čítať viac: Vyzerajte štýlovo s batohom v každom veku
- Keď česť zrazí lásku na kolená: Mary Baloghová v novej sérii RavenswoodKráľovná historickej romance Mary Baloghová má na svojom konte už vyše sto kníh a na radosť svojich nespočetných fanúšikov neprestáva tvoriť ani v súčasnosti. Veľkú obľubu si získala aj jej najnovšia regentská séria Ravenswood, ktorej prvá časť s názvom Nezabudnem na lásku teraz vyšla v slovenčine.
- Blíženci – nepolapiteľní majstri komunikácieZnamenie Blížencov (Gemini) vládne obdobiu od 21. mája do 20. júna a patrí medzi vzdušné znamenia. Ich planétou je Merkúr, symbol pohybu, myslenia a reči. Blíženci sú zvedaví, bystrí, rečnícky nadaní a večne mladí duchom.
- Záhrada v máji: Mesiac plný života, kvetov a práceMáj je pre záhradkárov jedným z najkrajších, ale aj najintenzívnejších mesiacov v roku. Príroda je v plnom rozkvete, dni sú dlhšie a teplejšie, a záhrada sa prebudila do svojej plnej sily.
- Viete, čo je to emočné jedenie?Skúsenosti so „zajedaním“ stresu či emócií, najmä ak sme vo vypätej situácii, má väčšina z nás. Ak ste sa po neobvykle náročnom dni rozveselili porciou zmrzliny alebo kúskom čokolády, zatiaľ čo ste sa ventilovali kamarátke, je to v poriadku. Ak je však emocionálne jedenie prvou a najčastejšou reakciou na negatívne myšlienky či pocity, je na čase… Čítať viac: Viete, čo je to emočné jedenie?