Ktorá farba je vhodná pre váš byt?

1
Pexels

Každý predmet má svoju farbu a každá farba má rôzny vplyv na naše telo a pohodu. Čím viac nás špecifická farba obklopuje, tým viac môže zmeniť našu náladu, postoj alebo dokonca úroveň stresu a únavy. Preto pri výbere farieb treba byť opatrný a dobre si rozmyslieť, akú farbu v interiéri použiť.

O tom aký vplyv na nás majú farby v interiéri – hovorí Marta Suchodolska, kreatívna riaditeľka spoločnosti Westwing CEE.

Biela farba evokuje pocit dokonalej čistoty

– tejto farbe sa pripisuje osviežujúce vlastnosti a pozitívny vplyv na regeneráciu organizmu. O bielej sa hovorí, že podporuje hojenie a evokuje pocit dokonalej čistoty.

Biela tiež opticky zväčšuje priestor. Táto farba je najobľúbenejšia pri zariaďovaní priestorov. Je totiž neutrálna a dá sa kombinovať so všetkým farbami. Vynikajúco sa hodí do kúpeľní a kuchýň. Biela farba na steny bola, je a vždy bude trendová.

Žltá farba zdvíha sebavedomie

Dvíha náladu, zvyšuje sebavedomie, odstraňuje únavu. Pri použití v interiéri rozjasní miestnosť, ale treba si však dávať pozor na príliš intenzívne odtiene, ktoré môžu spôsobovať únavu očí a narúšať koncentráciu.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/dajte-svojmu-domovu-farby/

Oranžová evokuje pozitívnu energiu

tato farba v interiéri je radosť a pozitívna energia. Zvyšuje optimizmus a libido, prežiari každý interiér. Oranžové izby sú veselé a útulné. Ľudia v nich preto radi trávia čas. Konečný efekt v interiéri závisí od intenzity (sýtosti) zvoleného odtieňa.

V nadmernom množstve oranžová môže spôsobiť podráždenie a migrény.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/farby-vyzaruju-emocie/

Červená má svoje pre aj proti

Aktivizuje, vzbudzuje energiu a chuť do jedla. Preto sa vo všeobecnosti práve pre značky spojené s jedlom využíva najmä červená.

Ale pozor – červená aj keď je optimistická, môže vzbudiť agresiu a impulzívnosť. Ak teda chceme mat v interiéri niečo v červenej – stavte na akcenty! Nech je to jedna stena, detaily atď. Najlepšia je do kuchyne a jedálne a vo forme všelijakých príslušenstiev: tanierov, prestierania, obrusov, keramiky atď.Zelená súvisí s prírodou

– farba pokoja, nádeje, pomáha v sústreďovaní a zlepšuje pamäť. Súvisí s prírodou. Vyvoláva dojem, že ste v lese obklopení stromami a rastlinami. To prináša pokoj a relaxáciu. Rozhodne je to najlepšia farba do kancelárie alebo do vašej pracovne!


Hnedá dáva pocit spoľahlivosti

– farba zeme, dáva pocit spoľahlivosti, bezpečnosti a útulnosti. Predstavuje domov, tradíciu, ale aj zdržanlivosť. Má ju doma takmer každý. Hnedé môžu byť podlahy, okná, dvere, ale aj nábytok. Ale pozor. Príliš tmavé odtiene a príliš veľa použitia môžu byť samozrejme depresívne.  


Čierna opticky zužuje priestor

– zvyšuje dôveru, poukazuje na silu, autoritu a eleganciu. Použitím čiernej farby môžete priestor opticky zúžiť.

Výborným riešením je bielená čierna, čiže všetky odtiene sivej. Tá je doma nenahraditeľná vďaka svojej schopnosti zvýrazniť ďalšie farby.

Je tiež perfektným pozadím pre detaily a zvýraznenie všelijakých predmetov.

Pexels.com

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.