Dajte svojmu domovu farby!

4

Plánujete doma znova maľovať? S našimi praktickými radami si v interiéri vytvoríte dokonale hladké steny vo farbách, ktoré budú mať pozitívny vplyv na vašu duševnú pohodu.

Osvojte si techniku štukovania a psychológiu farieb pre harmonickejší život.

Zázrak menom štuk

Pred maľovaním si steny pripravte. Najskôr sa musia očistiť od starých náterov či tapiet a zbaviť nerovností. K tomu poslúži štuk, pomocou ktorého vrátite stenám svojho domova čisté línie. „Štuk je jemná omietka zo sadry, vápna, jemného piesku a spojiva, ktorá sa používa predovšetkým na stropy a steny. Slabá vrstva štuku zaplní drobné trhlinky a vzduchové otvory v stene. Nový povrch pôsobí čisto a jednoduchšie sa maľuje. A to už 24 hodín od úpravy,“ hovorí Monika Linghartová, špecialistka z oddelenia farieb a lakov v projektových marketoch Hornbach.

Hladká omietka

Na trhu existuje veľké množstvo hotových štukových omietok. Medzi najobľúbenejšie patrí tzv. hladká omietka. Je to modelovacia omietka, ktorá zároveň vyrovná a vyhladzuje nerovnosti. Umožňuje okamžité použitie a má vynikajúcu priľnavosť. Po zaschnutí je stena matná biela a ak netúžite po farebných stenách, prekrytie maliarskym náterom už nie je vždy potrebné. Hladká omietka je určená pre tenkovrstvové vonkajšie aj interiérové omietky alebo na betónové panely.

Hra farieb

Po štukovaní sú steny hladké a teraz ich môžete oživiť najnovšími trendmi v bytovej architektúre – farbami. Tie našu psychiku ovplyvňujú viac, ako si dokážeme pripustiť. Niektoré v nás vzbudzujú vášeň a túžbu alebo podporujú chuť do jedla. Iné prebúdzajú agresivitu, ďalšie dokážu upokojiť alebo motivovať k lepším pracovným výkonom. Ako s nimi zaobchádzať v interiéri, aby sme nimi docielili dokonalú harmóniu?

Spálňa

Spálňa je miestom relaxácie a odpočinku, navyše v nej strávime približne tretinu života. V spálni by ste sa mali cítiť dobre, preto je správny výber farieb či tapety skutočne kľúčový. Určite sa vyvarujte príliš sýtych farieb a pozor si dajte aj na červenú. Ide síce o farbu vášne, avšak na niektorých ľudí môže pôsobiť agresívne a rušivo.

Ktoré odtiene sú teda vhodné?

Zelená – sa považuje za upokojujúcu farbu. Blahodarne pôsobí na našu myseľ a zrakovú sústavu. Pomáha relaxovať a údajne tiež podporuje plodnosť.

Modrá – farba pokoja, ktorá znižuje krvný tlak, spomaľuje dýchanie a srdcový tep.

Piesková – symbolizuje návrat k prírode a upokojuje zahltenú myseľ.

Vínová – pôsobí veľmi dôstojne, hrdo a vznešene. Opäť ide o farbu pokoja a prímeria.

Broskyňová – jemne stimuluje, rozpúšťa emocionálne blokády a udržuje v prúde životnú energiu.

Ružová – symbolizuje nežnú aktivitu, voľnú myseľ a energiu. Symbolizuje lásku a náklonnosť.

Obývacia izba

Aj v obývacej izbe trávime množstvo času a tiež spoločných rodinných chvíľ. Odporúča sa voliť svetlé farby, ktoré pôsobia elegantným a vzdušným dojmom. Zároveň priestor opticky zväčšia a presvetlia. Vyhnite sa naopak ostrým farbám, ktoré pôsobia rušivo. Ani tu sa neodporúčajú červené odtiene.

Ktoré farby vyhrávajú?

Biela – symbol čistoty, nevinnosti, elegancie, ale tiež absolútnej slobody a nových začiatkov.

Svetlo zelená – farba, ktorá upokojuje oči a blahodarne pôsobí na našu myseľ.

Levanduľová – stimulujúca, mysteriózna farba. Perfektne sa vyníma v kombinácii s hnedou.

Kakaovo hnedá – triezva, mlčanlivá, odolná a vážna farba, ktorá v sebe ukrýva nádych elegancie.

Kuchyňa

Do kuchyne možno použiť prakticky ktorúkoľvek z teplého spektra farieb. Vyhnite sa preto svetlo modrej a zelenej, ktoré pôsobia príliš studeným a izolovaným dojmom. Pri teplých farbách nepokazíte nič, ak siahnete najmä po odtieňoch žltej, červenej či hnedej.

Žltá – teplá jasná žltá pôsobí povzbudivo, symbolizuje slnečnú silu a energiu. Zároveň ide o slávnostnú farbu, ktorá vyvoláva pocit radosti.

Červená – podporuje chuť do jedla, stimuluje naše zmysly, pôsobí povzbudivo a afrodiziakálne.

Hnedá – evokuje pocit sily a spoľahlivosti. V človeku môže navodzovať tiež pocity tepla, pohody a bezpečia.

Detská izba

Veľa ľudí si myslí, že detská izba vymaľovaná bielou farbou je príliš nudná a pôsobí sterilným dojmom. Preto s farbami často experimentujú, čo nie je úplne ideálne. Zabudnite na výraznú svetlú červenú, ktorá pôsobí zbytočne agresívnym dojmom. Taktiež sa vyhnite oranžovej alebo žltej. Podľa niektorých prieskumov majú malé deti v žltých miestnostiach častejšie sklony k plaču.

Aké farby sa hodia do detskej izby?

Modrá – znižuje krvný tlak, spomaľuje dýchanie a srdcový tep. Rovnako ako zelená patrí medzi upokojujúce farby.

Ružová – symbolizuje nežnú aktivitu, voľnú myseľ a energiu, lásku a náklonnosť.

Zelená – ďalšia upokojujúca farba, ktorá blahodarne pôsobí na našu myseľ a zrakovú sústavu, pomáha nám relaxovať a zaspávať.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/farby-vyzaruju-emocie/

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.