Zdravý interiér od podlahy až po strop

1

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie trávime až 90 % nášho času vo vnútri budov. Preto by ste mali interiér udržiavať v čo najlepšej kondícii. Pri výstavbe skúste používať materiály, ktoré podporujú zdravú a príjemnú mikroklímu. Ak plánujete rekonštrukciu, zamyslite sa nad tým, ako zvýšiť kvalitu vášho bývania. Takže, ako na zdravý interiér?

Zdravá domácnosť nie je iba o tom, ako často upratujete. Aj keď si to zvyčajne ani neuvedomujeme, na naše zdravie vplýva mnoho ďalších faktorov, medzi ktoré patria aj materiály použité vo vnútri našich príbytkov.

Zdravý interiér – začnite od podlahy

Chránite svoj domov pred alergénmi? A viete o tom, že často je vinníkom samotná miestnosť? Podlaha spolu so stenami zaberajú najväčšiu plochu v interiéri.

Dobre si preto vyberte materiál na nášľapnú vrstvu či povrchovú úpravu. Aby ste vybrali čo najvhodnejšiu podlahovú krytinu, musíte poznať výhody a nevýhody jednotlivých možností.
Čítajte tiež: Ako skrášliť svoj byt a ušetriť na energiách?

Keramická dlažba a prírodný kameň

Dvaja hlavní predstavitelia tvrdých podláh sú vhodnou hypoalergénnou voľbou pre ľudí s problémami dýchacieho aparátu. Pri výbere ale dávajte pozor.

Porézne alebo hrubo opracované povrchy môžu zachytávať nečistoty, prach či iné alergény.

Möbelix

Voľte preto predovšetkým hladké povrchy, ako je napríklad mramor a žula. „Bez ohľadu na to, akú dlažbu alebo kameň vyberiete, venujte pozornosť predovšetkým obsahu VOC (prchavé organické zlúčeniny) v lepidle a škárovacej hmote. Dôležité je aj to, aby bola škárovacia malta vodoodolná. A zabraňovala tak vzniku plesní na jej povrchu,“ upozorňuje Richard Klička, odborník z oddelenia stavebnín projektových marketov Hornbach.

Zdravý interiér a drevo

Podlahy z dreva sú už stovky rokov stabilnou a obľúbenou voľbou. Sú odolné, univerzálne, dajú sa renovovať, a sú považované za jedno z najvhodnejších riešení aj pre alergikov. Aj tu ale platí, že pri ich ošetrovaní a renovácii vyberajte nátery bez obsahu VOC.

Pri správnom ošetrení sa na drevenej podlahe nebudú zachytávať mikroorganizmy, ako sú roztoče. Prach, či iné nečistoty sa dajú veľmi jednoducho odstrániť pravidelným čistením.Okrem zdravotného hľadiska predstavujú drevené podlahy aj riešenie s veľmi nízkym environmentálnym dopadom, avšak iba v tom prípade, ak majú PEFC certifikát.

Tento medzinárodný certifikát podporuje trvalo udržateľné a zodpovedné lesníctvo ale aj kontrolované ďalšie spracovanie dreva. Kúpou takéhoto produktu si vyberáte produkt vyrobený z prírodného obnoviteľného zdroja.

Prírodné linoleum

Podlaha je vyrobená zo 100% prírodných surovín. Vyznačuje sa dobrou elasticitou, tepelnoizolačnými vlastnosťami a mimoriadne širokým výberom farieb a dekorov.

Nestráca vzor ani po zošľapaní. Vďaka prírodnému pôvodu ide o podlahu vhodnú pre astmatikov a alergikov, a je zároveň vynikajúcou ekologickou voľbou podlahovej krytiny.

Pred kladením podlahy je ale dôležité nechať materiál prispôsobiť sa podmienkam v miestnosti, aspoň na 24 hodín.

Zdravý interiér a korok

Korok je všestranný materiál, ktorý akoby príroda stvorila pre podlahy. Korková podlaha je jednou z najudržateľnejších podlahových krytín, aké si v súčasnosti môžete vybrať.

Je teplá, elastická, odolná voči prachu a nečistotám. Pretože je podlaha mäkšia, výborne pohlcuje vibrácie, a tým šetrí chrbticu a kĺby.

ňKorok je zároveň nenasiakavý, vďaka čomu je odolný proti plesniam. Rovnako ako drevené podlaha, si vyžaduje údržbu povrchového náteru.

Laminát a vinyl (PVC)

Obe dlažby sú vhodné pre domácnosti alergikov. Vinyl sa dokonca používa aj v zdravotníckych zariadeniach. Je totiž k dispozícii aj so špeciálnou hypoalergénnou a antibakteriálnou úpravou, ktorá je doložená certifikátom o neškodnosti.

Tieto podlahové krytiny nezachytávajú alergény, a vo všeobecnosti sa veľmi jednoducho čistia. Najväčším rizikom pri syntetických podlahách bolo použitie lepidiel.

Väčšina podláh sa ale skladá systémom klik, čím sa eliminuje potreba použitia lepidiel.

Stavte na kvalitné a zdravé farby na stenu

Počuli ste už o ekologických a bio farbách? Ide o netoxické alternatívy, ktoré obsahujú veľmi nízke alebo žiadne percento prchavých organických zlúčenín (VOC), vďaka čomu zlepšujú kvalitu ovzdušia v interiéri.

Vyrábajú sa z ekologicky šetrných alebo organických materiálov, ako sú napríklad citrusy, laky, balzam, mliečne proteíny či draselné vodné sklo.

Ich použitie je rovnaké ako pri tradičných interiérových farbách, s tým rozdielom, že nemajú žiadny zápach a majú dezinfekčný účinok. Predovšetkým farby vyrobené z bio surovín ocenia ľudia s dýchacími ťažkosťami alebo alergiami.

Ak sa obávate, že takéto alternatívne farby budú mať nižšiu kvalitu krytia, obavy nie sú na mieste. Ekologické a bio farby sú v súčasnosti preferovanou voľbou, odhliadnuc od toho, či máte alebo nemáte alergie.

Ide o zdravú možnosť, ako vymaľovať váš interiér tak, aby bol okamžite obývateľný. Eko a bio farby sa nanášajú rovnakým spôsobom ako iné interiérové farby, a to predovšetkým pomocou valčeka.

Môžu byť nábytok a bytové doplnky problémom?

Bytové textílie, ako napríklad koberce, závesy, záclony či čalúnený nábytok môžu pre silných alergikov predstavovať relatívne veľký problém. Na eliminovanie týchto alergénov nemusí časté upratovanie stačiť.

V prípade silných alergikov je lepšie si vybrať kožený alebo drevený nábytok. Napríklad paletové pohovky sú v súčasnosti mimoriadne atraktívne.

Ich výhoda spočíva nielen v možnosti vyskladania pohovky, aká sa vám hodí, ale tiež možnosti jednoduchšej údržby. Prach sa v nich totiž neusádza tak, ako v klasických pohovkách.

Matrace v klasických pohovkách je síce možné vyčistiť, veľké množstvo roztočov a prachu sa ale nachádza v samotnom tele pohovky.

Paletové kreslá či pohovky viete utrieť mokrou handrou, a matrace poriadne vyprášiť na čerstvom vzduchu.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.