Letný jedálniček odľahčí pečeň, grilovať sa dá aj zdravšie

3

Leto je tu! A s ním obdobie ničnerobenia, dovolenkovania, užívania si slnečných lúčov a stretávania sa s priateľmi. Teplé počasie mení naše chute a tak siahame skôr po ľahších jedlách, ktorých súčasťou je často dostatok domácej zeleniny a ovocia.

Leto je však aj o grilovačkách, ktoré nie sú pre naše zdravie a pečeň práve najvhodnejšie. Avšak, aj grilovať sa dá dnes už zdravšie.

Keď sa povie detox pečene, každý si predstaví jarné obdobie. Lenže, na prečistenie tohto mimoriadne dôležitého orgánu je potrebné myslieť pri príchode každého ročného obdobia.

Navyše, leto je na prirodzenú očistu úplne najvhodnejšie. Je totiž sezóna domáceho ovocia a zeleniny a spolu so zvyšovaním vonkajších teplôt, sa zvyšuje aj naša telesná teplota, a telo tak nepotrebuje toľko energie ako v zime.

Takže prirodzene uprednostňujeme ľahšie jedlá.

Pečeň má veľkú regeneračnú schopnosť

Pečeň je podľa slov MUDr. Diany Baranovej, všeobecnej lekárky, náš hlavný detoxikačný orgán. Metabolizuje živiny a poskytuje palivo celému organizmu.

Slúži ako zásobáreň vitamínov a reguluje metabolizmus cholesterolu, čistí krv a tvorí žlč.

Podieľa sa na tvorbe bielkovín a hormónov a ako hlavný detoxikačný orgán, odbúrava okrem toxinov z vonkajšieho prostredia aj toxíny vznikajúce v organizme.
Čítajte tiež. Stukovatená pečeň – ako jej pomôcť?

Letný jedálniček z pohľadu biochemičky

Bc. Sandra Vaceková, biochemička, ktorá sa venuje prirodzenej imunite, zdravej výžive a diagnostike skrytých chronických bunkových zápalov hovorí, že detoxikačný proces pečene stimuluje najmenej 300 chemikálií.

„Naopak, niektoré chemikálie a lieky, môžu detoxikačný proces oslabiť. Toxíny sa v pečeni premieňajú na zlúčeniny rozpustné vo vode a odchádzajú z tela žlčou alebo obličkami.

Pečeň má veľkú regeneračnú schopnosť a aj pri poškodení naďalej pracuje až 80 % buniek, aj keď menej efektívne.“  

Podľa jej slov sa na detoxikácií podieľajú aj ďalšie orgány, ktoré pečeni pomáhajú s vylučovaním škodlivín. Ak nepracujú efektívne, objavujú sa príznaky preťaženia pečene.
Čítajte tiež: Detox a diéta? Najprv sa uistite, v akom stave je vaša pečeň

Aké sú príznaky preťaženej pečene?

Jedným z prvých príznakov preťaženej pečene je podľa vyjadrenia MUDr. Diany Baranovej, únava. Objaví sa náhle alebo prichádza postupne a dlhodobo. Cítite sa často unavene? Ak áno, choďte na pečeňové testy.

K ďalším príznakom upozorňujúcim nato, že pečeň nefunguje správne, patria podľa jej slov, nevýkonnosť, malátnosť, svalové kŕče, zhoršenie zraku, poruchy rastu a kvality nechtov, poruchy trávenia, kožné problémy, vypadávanie vlasov, zažltnuté očné bielka, povlak na jazyku, a tiež pigmentové škvrny.

Zvlášť na pozore by ste sa mali mať, ak pravidelne užívate lieky a konzumujete cukor a potraviny s vysokým obsahom tuku a soli.

Pečeni neprospievajú ani konzervačné látky a farbivá. „Dlhodobý vplyv toxínov, napríklad z niektorých liekov, zo stravy a tiež kozmetiky, môže viesť k zväčšeniu alebo stukovateniu pečene, hovorí Sandra Vaceková.

Čo môžeme pre pečeň urobiť v lete?

„V lete si naše telo žiada skôr ľahké jedlá. Odporúčam konzumovať čerstvú zelenú listovú a horkú zeleninu, ako napríklad artičoky, kel, kôpor, mätu, morské riasy, avokádo, či cibuľu. Z ovocia sú to najmä limetka, čerešne a grapefruit.

Vhodné sú tiež ananásový džús, bobuľové ovocie, broskyne, bulgur, citróny, ovsená kaša, fazuľa, kurkuma, orechy, ľahko stráviteľné bielkoviny, ktoré sa nachádzajú v rybách, strukovinách, semenách, či obilninách.„ hovorí Sandra Vaceková.

Dodáva, že v lete by sme mali celý jedálniček zľahčiť a uprednostniť všetko čerstvé.

close up photo of chopped chives
Photo by alleksana on Pexels.com Do svojho stredomorského jedálnička zaraďte aj čerstvé bylinky.

Okrem už spomínaných jedál, zaraďte do jedálnička aj čerstvé bylinky, pripravujte si čerstvé šťavy zo zeleniny a cez deň pite najmä prefiltrovanú letnú vodu a horké čaje – púpavový, žihľavový. Môžete pridať aj čakankovú kávu.

„Pri dlhodobej letnej očiste sa odporúča konzumovať dusenú zeleninu, zeleninové vývary, polievky a prívarky. Obsahujú veľa minerálnych látok, najmä draslík a horčík, ktoré alkalizujú organizmus (znižujú prekyslenie).“

Pre pečeň je najdôležitejšie ráno

Okrem správneho výberu pokrmov, ktoré nezaťažujú pečeň, je dôležitá aj ich príprava a načasovanie. Vylúčte vyprážanie, uprednostnite dusenie, varenie a občas aj správne grilovanie.

Na prípravu čerstvých najmä zeleninových štiav je najvhodnejší nízkootáčkový odšťavovač, ktorý je šetrnejší na zachovanie vitamínov.

Šťavy pite kvôli oxidácii hneď po ich odšťavení. Každý deň by sme mali konzumovať aj tuky s vysokým obsahom omega 3 mastných kyselín (ľanový, konopný olej).

„Ak sme už pridali do jedálnička čo najviac odľahčujúcej zdravšej stravy, mali by sme tiež dodržiavať určitý časový harmonogram.

Pre pečeň je najdôležitejšie ráno. K jej prirodzenej regenerácií  totiž dochádza v noci a tento proces je potrebné nechať pokračovať aj ráno a do obeda. A aby tento proces pokračoval čo najdlhšie, je dobré sa dopoludnia vyhýbať tukom a bielkovinám.

Letný jedálniček baží po stredomorskej strave

Vo všeobecnosti je na odľahčenie pečene a aj pri stukovatenej pečeni ideálna stredomorská strava, konzumácia ovocia a zeleniny, vlákniny a tukov bohatých na mononenasýtené a polynasýtené mastné kyseliny.

Naopak, úplne sa vyhnite nadmernému množstvu fruktózy a ďalších cukrov, ktoré sa neskôr v tele spracovávajú na tuk. Večer nejedzte 3-4 hodiny pred spaním. Môžete si pripraviť napríklad medovkový čaj s trochou citrónu,“ odporúča odborníčka.

Letné nástrahy

A aby to nebolo také ideálne, v lete na nás striehnu aj nástrahy. Zmrzlina a grilovanie. Grilovanie ale nemusí byť podľa slov Bc. Vacekovej nezdravé.

Stačí dodržať niekoľko zásad. Na klobásky a špekáčky zabudnite a uprednostnite radšej kvalitné mäso. Nekupujte mäso marinované vákuovo balené, marinádu si pripravte domácu.

Soľ v marináde nie je vhodná. Pod vplyvom vysokej teploty sa soľ s bielkovinami stáva potenciálnym zdrojom tzv. nitrozamínov, silných karcinogénov. K mäsu pridajte čo najviac zeleniny.

Na gril sa najviac hodí cuketa, baklažán, špargľa, paradajky, paprika, šampiňóny a veľmi chutné je aj grilovacie ovocie, ako ananás, jablko či hruška.

„Zeleninu je najzdravšie ugrilovať na sucho bez tuku, soli a korenín. Ak zeleninu pred grilovaním posolíte, pustí šťavu a môže byť vysušená.

Po grilovaní ju môžete potrieť domácou marinádou z kvalitného panenského oleja, soli, byliniek a cesnaku.

Pamätajte tiež nato, že pri grilovaní sa kvôli vysokej teplote strácajú vitamíny a živiny, a preto pridajte aj čerstvý zeleninový šalát.“ Hovorí Bc. Sandra Vaceková.

person slicing meat on white chopping board
Photo by Huy Phan on Pexels.com

Využite leto čo najlepšie. Oddychujte, stretávajte sa s priateľmi, plávajte a zdravo grilujte. Zdravá strava podporuje trávenie, ktoré je dôležité pre správnu funkciu pečene.

Pomocnú ruku pre pečeň môžu podať aj fosfolipidy

Napríklad voľnopredajný liek Essentiale® 300 mg obsahuje esenciálne (základné) fosfolipidy, ktoré sú takmer identické ako fosfolipidy membrán pečeňových buniek.

Pri pečeňových ochoreniach, pri ktorých dochádza k poruche látkovej premeny pečeňovej bunky, sú takto podané fosfolipidy prednostne využívané pečeňovými bunkami a zabudovávané do ich bunkovej membrány.

Tým prispievajú k obnove štruktúry a funkcií pečeňových buniek a vďaka tomu následne dochádza k urýchľovaniu regenerácie pečeňových buniek.

Zásady zdravého grilovania

 • Najvhodnejší je elektrický, lávový  alebo plynový gril.
 • Ak používate gril na uhlie, vyberte kvalitné uhlie vytvorte pahrebu, aby uhlíky tleli.
 • Gril poriadne očistite od zvyškov starého prepáleného oleja, alebo použite novú grilovaciu podložku.
 • Zamedzte kontaktu mäsa s ohňom, aby tuk z mäsa nekvapkal do ohňa a tieto výpary neboli opätovne v kontakte s mäsom.
 • Dbajte nato, aby bolo mäso čerstvé. A dostatočne prepečené.
 • Hotové mäsom podávajte hneď po upečení. Počas teplých večerov sa v ňom totiž môžu začať množiť baktérie.
 • Hotové pokrmy nesmú prísť do styku so surovým mäsom, aby nedošlo ku kontaminácií upečených pokrmov.
 • Uprednostnite ryby alebo chudé biele mäso, či mäso z hydiny, zeleninu a sójové produkty.
 • Ako prílohu môžete použiť varené zemiaky, domáci kváskový či celozrnný chlieb, ale pokojne ju môžete aj vynechať a nahradiť veľkou porciou čerstvej zeleniny.
 • Pripravte si domáci dresing z bieleho jogurtu, cesnaku a byliniek.
 • Ak niektoré časti jedla pripečieme, odstráňme ich.

Článok pripravila: Andrea Hinková – Tarová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.